Hamilelik

Yoksa Bebek mi Geliyor! Doğum Belirtileri Nelerdir?

Aylardır bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü hayal ediyorsunuz. Peki doğuma hazır mısınız?

Evet, gebeliğinizi öğrendiğiniz günden beri bebeğinizin doğacağı gün ultrason cihazı ile ortalama olarak hesaplanıyor. Ancak hesaplanan doğum tarihlerinin yalnızca %5 gibi küçük bir oranı gerçek doğum tarihini bilmektedir. Yani 38. Hafta ile 42. Hafta arasında her an doğum başlayabilir; bebeğiniz gelebilir. Bu tarihler arasında gerçekleşen doğum, normal olarak kabul edilmektedir ve bu zaman aralığı oldukça geniş bir süreyi kapsıyor. Bu sebeple doğum belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Doğum belirtileri Nelerdir?

Hamilelik sürecinde vücudunuzu ve bebeğinizin hareketlerini dikkatlice takip ettiyseniz, doğum belirtileri kendini göstermeye başladığında; durumu hemen fark edip ve doğuma daha sakin bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Önemli olan doğum belirtileri nelerdir bilmek ve işaretleri iyi takip edebilmektir.

Doğumdan birkaç hafta önceki belirtiler

Gittikçe büyüyen bebeğiniz, akciğerlerinize baskı yaparak nefes almanızı iyice zorlaştırır. Ancak artık nefes almada zorluk çekmeyip, rahatladıysanız bu defa da sık sık idrara çıkıyorsanız, bebeğiniz baş aşağı durarak doğum pozisyonu almış ve idrar kesenize baskı yapıyor

  • Daha çok kramp giriyor ve karın ağrısı hissediyorsanız
  • Kilo almayı bırakıp, hatta kilo vermeye başladıysanız
  • Eklemlerinizde artan bir gevşeme varsa
  • Kendinizi fazla enerjik hissediyorsanız

Bebeğinizle buluşmanıza birkaç hafta kaldı demektir. Bu belirtiler doğumun yaklaştığını gösteren belirtilerdir. Ancak her gebede doğum belirtileri kendini göstermeyebilir.

Doğumdan Saatler Önceki Belirtiler

Nişan Gelmesi:

Kalın bir mukoza tabakası, rahminizi bir tıkaç gibi tıkayarak dış dünya ile ilişkisini keser. Doğumdan önce bu tıkaç açılır ve açık pembemsi bir kanama gerçekleşir.

Suyun Gelmesi:

Küçük bir patlama, ayrılma hissedilir; az da olsa ılık su sızar.

Doğum Sancısı Belirtileri/ Kasılmaların Sıklaşması:

Doğum sancısı belirtileri bebeğinize kavuşmanıza çok az kaldığını gösteren en güçlü emarelerden biridir. 20- 30 dakikada bir regl sancısı gibi gelen ağrılarla başlar. Daha sonra iki kasılma arasındaki süre gittikçe azalır. Ağrıların süresi azaldıkça, şiddeti ters orantılı olarak artar.

Özellikle son 3 emare kendini gösteriyorsa öncelikle panik yapmamalısınız. Evet bebeğiniz geliyor. Saat kaç olursa olsun doktorunuz ile irtibata geçmeli ve yaşadığınız doğum belirtileri hakkında bilgi vermelisiniz. Son hazırlıklarınızı da tamamlayarak sakin bir şekilde doğum yapacağınız kuruluşa gitmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı