Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebeklerin Yıkanması İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin ilk banyosu hem sizin hem de bebeğiniz için çok özel olan anlardan biridir. Bebeğin, ilk banyoda yaşadığı deneyim, onun ilerleyen zamanlarda banyo yapmaya karşı olan tutumunu da etkileyecektir. Eğer ilk banyo sadece bebeğiniz için değil sizin için de ilk deneyimse, panik yapmaya gerek yok. Eğer bebeklerin yıkanması ile ilgili önceden bilgi edinmiş, doğru ortam koşullarını sağlamış, ihtiyacınız olan tüm banyo bakım ürünlerine sahipseniz; her seferinde çok daha kolay ve eğlenceli olacak bir serüvene hazır olun.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Banyo Yaptırılır?

Birçok ebeveynin merak ettiği şeylerden biri “yeni doğan bebek ne zaman banyo yaptırılır?” sorusunun cevabıdır. Bebeğinizi eve getirdiğiniz ilk günden itibaren bebek banyosu yaptırabilirsiniz.

Ancak uzmanlar göbek bağının düşene kadar, doğrudan su ile temas ettirilmemesi gerektiğini söylemektedir.

 

Çünkü bu bölgenin ıslanması bağın kısa sürede kuruyup düşmesine engel olacağı gibi enfeksiyon kapma riskini de artırmaktadır. Bu nedenle göbek bağı düşene kadar küvet banyosu yerine sünger banyosu yaptırabilirsiniz. Böylece hem bebeğinizi bu ritüele kademeli olarak alıştırmış hem de göbek bağını kuru tutarak daha çabuk düşmesine yardımcı olursunuz.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Anneniz, kayın valideniz ya da yengeniz gibi tecrübeli anneler sizin bebek nasıl yıkanır konusundaki tedirginliğinizi anlamayabilirler. Çünkü onlar gerçekten tecrübeli ve işin o kadar da zor olmadığının farkındalar. Bu nedenle sizin korkularınızı gereksiz görmelerini anlayışla karşılayın ve bu süreçte onları da memnun etmek adına tecrübelerinden faydalanmaya çalışın. Tabii işi tamamen eski usul yöntemlere bırakacak değilsiniz, bu yüzden bebeklerin yıkanması ile ilgili sizin için derlediğimiz önemli ipuçlarına mutlaka göz atın.

Sünger Banyosu

Bebeğinize göbek bağı düşene kadar yapacağınız en iyi banyo bakım yöntemi sünger banyosu olacaktır. Bebeğinizin ilk banyosunu yaptıracağınız ortamın sıcak olması önemli. Bu sıcaklık normal şartlardaki oda sıcaklığı olan 24 derece celsius ya da en fazla bir iki derece üstü olmalıdır.

Sünger banyosunu, bebekler için özel olarak üretilmiş, yumuşak bir sünger kullanarak yapabileceğiniz gibi; pamuklu ve temiz bezler yardımıyla da yapabilirsiniz. Sünger banyosu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kısım yöntem bilgisidir. En doğru yöntem ise; sıcak suya batırılmış ve sıkılmış temiz pamuklu bezler veya süngerle, bebeğin baş kısmından başlayarak ayaklara doğru temizlemektir.

Baş bölgesinde; kulaklar, boyun bölgesi, yüz bölgesi nazikçe silinmeli. Baş bölgesinden sonra karın bölgesi, koltuk altları temizlenmeli. Sonra popo ve genital bölge en son da bacaklar ve ayaklar temizlenmeli.

Bu aşamalı temizlikte her farklı bölge için mutlaka farklı pamuklu bez kullanılmalıdır.

Eğer bez yerine sünger kullanılacaksa, sünger her farklı bölgeye geçişte iyice yıkanıp durulanmalı ve ondan sonra kullanılmalıdır.

Küvet Banyosu

Banyo yapılacak ortam ortalama oda sıcaklığında olmalıdır. Bebeğinizin ilk küvet banyosu yaptırılırken kullanılacak malzemelerin tamamı yanınızda hazır bulunmalıdır. Bu malzemeler temel olarak; küvet, küvetin içine bebeğin kaymasını engelleyecek temiz havlu ya da banyo filesi, havlu, bebek süngeri, ılık su, banyo tası, banyo sonrası giydirilecek temiz kıyafetlerdir. Bu malzemeler yanınızda hazır bulundurulmadığı takdirde, o ürüne ihtiyaç duyduğunuzda bebeğinizi küvet içerisinde bırakıp gidemeyeceğiniz için zor durumda kalabilirsiniz. İlk 1 ay boyunca şampuan ya da bebek yağı kullanmanıza gerek yoktur.

  • İlk olarak suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol etmelisiniz.
  • Su, dirseğinizi yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır.
  • Bebeğinizi bir elinizle koltuk altlarından güvenle kavrayınız. Bebeğin yüzü yere, sırtı size dönük olmalıdır.
  • İlk küvet banyo denemenizde, bebek bakımı konusunda tecrübeli olduğunu düşündüğünüz birinden yardım isteyebilirsiniz.
  • Yanınızda yardımcı olacak biri varsa; o, suyu dökerken siz de süngerle küçük meleğinizi nazikçe temizleyebilirsiniz.
  • Suyu dökerken elinizle ya da özel olarak tasarlanmış bebek banyo şapkası ile bebeğinizin yüzüne suyun gelmesini engelleyiniz. Çünkü yüzüne doğrudan su gelen bebek korkarak, banyo yapmaya karşı olumsuz koşullanabilir.

Bebek Banyosu Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Bebeğiniz keyif alıyor ve siz de işi kotarıyorsanız bebek banyosu her gün yapılabilir. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Ancak bebeğiniz banyo yapmaktan pek hoşlanmıyorsa miniğinizi ihtiyaca göre birkaç gün aralıkla da yıkayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bebek banyosu sadece temizlik bakımından değil bebeğinizin rahatlamasını ve bunun sonucunda huzurlu ve kesintisiz bir uyku uyumasını sağlaması bakımından da önemlidir. Bebeklerin büyümesini sağlayan büyüme hormonu en iyi uyku esnasında salgılandığından; miniğiniz ne kadar iyi uyursa kadar iyi büyür.

Bebeğinizin ilk banyosu hem sizin için hem de bebeğiniz için özel bir andır. Bebeklerin yıkanması ilk zamanlarda olumlu deneyimlerle tamamlandığı takdirde miniğiniz banyo yapmaktan çok keyif alacaktır. Hele bir de banyo ritüelinizi masaj ile tamamlarsanız daha da keyif alacaktır. Huzurlu bir banyonun miniğinizin gününü ve gecesini daha huzurlu geçirmesine yardımcı olacağını unutmayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı