Anne Sağlığı

Spiral Hakkında Her Şey

Doğum kontrol çiftlerin istedikleri zaman ve bakabilecekleri kadar çocuk yapmasıdır. Bakabileceğimiz sayıdaki çocuğu, istediğimiz zamanda yapabilmek için doğum kontrolü hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Tabi ki korunmak için bilgili olmak yetmiyor. Bizim için en uygun yöntemlerden birini seçerek korunmamız gerekiyor. Spiral taktırmak en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Yaygın olmasının sebebini kullanışlı, kolay ve koruma oranının yüksek olmasıdır.

Spiral Nedir?

Doğum kontrol yöntemlerini araştıran ve uygulayan çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan biri spiral nedir sorusunun cevabıdır. Spiral, gebeliği önlemek için rahim içine yerleştirilen küçük bir araçtır. Ria (Rahim İçi Araç) olarak da bilinir. T şeklinde, plastikten yapılmış küçük ve esnektir. Bakır spiral ve hormonlu spiral olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Bakır Spiral:

Dışı bakırla kaplanmıştır. Bakır, spermin yapısını ve hareket yeteneğini değiştirir. Böylece sperm yumurtayı bulamaz. Yumurta, sperm tarafından döllenmezse gebelik gerçekleşemez. 12 yıla kadar koruma sağlayan çeşitleri vardır.

Hormonlu Spiral:

Yapısında bir hazne vardır. Buradan rahim içine Progesteron adı verilen hormonu salar. Progesteron hormonu yumurtalıklarda yumurta hücresinin oluşmasını ve gelişmesini engeller. Yumurtanın oluşmaması durumunda hamilelik gerçekleşmez. Bu hormon ayrıca rahim ağzındaki mukoza tabakasını kalınlaştırır. Kalınlaşan rahim ağzı da spermin hareketini zorlaştırır. Böylece hem yumurta oluşumunu hem de spermin hareketini engelleyerek iki yönlü koruma sağlar. 5 Yıl değiştirmeden kullanabilirsiniz. Hormonlu spiral, Bakır spirale daha başarılı bir koruma sağlar.

Spiral Nasıl Takılır?

Doğum kontröl yöntemi olarak Ria’yı seçen kadınların, sağlıklı bir koruma için spiral nasıl takılır iyi bilmesi gerekir. Doktorunuz tarafından muayene esnasında takılır. Doktorunuz öncelikle rahim ağzınızı (serviks) dezenfekte eder. Daha sonra bir tüp içinde bulunan spirali, tüp ile birlikte rahminize iter. Uygun derinliğe gelince spirali tüpün içinden çıkararak rahme yerleştirir. Daha sonra tüpü nazikçe geri çıkarır. Ultrason ile doğru yere yerleştirilip yerleştirilmediği kontrol edildikten sonra işlem tamamlanır.

Spiral taktırmak anestezi almanızı gerektirmez. 2-3 dk süren acısız bir işlemdir.

 

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral taktırmak için öncelikle, adet olmadığınız bir dönemde uzman doktorunuza muayene olmanız gerekir. Doktorunuz rahminizin yapısını ve derinliğini inceler. Muayene sonucunda rahminizde herhangi bir enfeksiyon durumu yoksa ve rahim yapınız uygun ise spiral taktırabileceğinize kanaat getirir. Böylece adet dönemi içerisinde spiral taktırmak için gittiğinizde aleti rahminize yerleştirir.

Spirali hamile olmadığınız ve adet dönemi içerisinde olduğunuz, herhangi bir gün taktırabilirsiniz. Adet döneminizin bitimini takip eden ilk 2 gün içerisinde de taktırabilirsiniz.

 

Spiral Fiyatları Ne Kadardır?

Bakır spiralleri sağlık ocaklarında ve devlet hastanelerinde ücretsiz taktırabilirsiniz. Ancak Hormonlu spiraller ücretlidir. Gittiğiniz hastanenin pahalılığına göre değişir. 200 liradan başlayan spiral fiyatları hastanenizin muayene ücreti de eklenirse meblağ artar. Eğer bir de işlem sırasında anestezi kullanılırsa 700-800 liraya kadar çıkabilir.

Bazı kullanıcılarda; spiral taktırma sonrasındaki birkaç gün hafif ağrı, adet düzensizliği gibi basit yan etkileri olsa da spiral en yaygın kullanılan korunma yollarının başında gelir. Çünkü spiral kullanan 100 kadından ortalama 1-2 tanesi hamile kalır. Yani başarı oranı %99’a yakındır.

Sağlıklı, mutlu bir aile ve nitelikli bir toplum için bakabileceğimiz sayıda çocuk yapmalıyız. Bunun için atılması gereken ilk adım; spiral olsun ya da olmasın mutlaka korunma yöntemlerinden birinin kullanılmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı