Hamilelik

Sağlıklı Nesiller İçin; İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü

Her anne ve babanın en büyük hayali sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Ancak gerek aileden gelen özellikler gerekse olumsuz çevre koşulları nedeniyle sağlıklı bebek dünyaya getirmek eskisi kadar kolay değildir. Bu nedenle daha anne karnındayken bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamak için birçok uygulama yapılmaktadır. İkili test de bu uygulamalardan biridir.

İkili Test Nedir İkili Test Ne zaman Yapılır?

Halk arasında daha çok ense kalınlığı testi olarak bilinir. Ancak ense kalınlığı testi, ikili test taramasının ultrason cihazıyla yapılan ölçüm aşamasıdır. Adından da anlaşıldığı gibi iki kısımdan oluşan bu testin ikinci aşaması kan testinden oluşur. Bebeğinizin Down Sendromu ve diğer kromozom anormalliklerine sahip olma riskini değerlendirir.
Gebelikte her test uygun zaman aralığında yaptırılmalıdır. Bu nedenle ikili test ne zaman yapılır iyi bilmek gerekir. En uygun zaman aralığı gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasıdır.

1.Aşama: Ense Kalınlığı Testi

İlk aşamada ultrason cihazı ile bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Bu işlem gebeliğin 11. ve 14.haftaları arasında yapılır çünkü bu aralıkta bebeğin ensesi hala saydamlığını korumaktadır. Peki bu haftalar arasında bebeğin ense kalınlığı kaç mm olmalıdır? Bu haftalar arasında normal değer 3mm olarak kabul edilir. 3mm – 6mm arasında ise ense kalınlığı artmış olarak kabul edilir. 6mm üzerindeki değerler kromozom anomalisi açısından oldukça riskli bulunur.

Ense kalınlığı artmış bebeklerde kromozomal anomali riski %15 dir. Böyle durumlarda ayrıntılı ultrason çekilir veya amniyosentez yapılır.

 

2.Aşama: Kan Testi

Anne adayından alınan kandaki serbest HCG hormonu ve PAPP-A (gebeliğe özgü plazma proteini-A) ya bakılır. HCG hormonu gebeliğe özgü bir hormondur ve Down Sendromlu bebeklerde bu değer normalden daha yüksek çıkmaktadır. Yine gebeliğe özgü bir vitamin olan PAPP -A proteini ise Down Sendromlu bebeklerde normalden daha düşük çıkar.

İkili Tarama Testi Neden Önemlidir?

Doğum öncesi yapılan kromozom anomalisi tespiti uygulamaları arasında en erken İkili tarama testi yapılmaktadır. Bu nedenle Down sendromu (trizomi 21) ve Edward Sendromu (trizomi 18) başta olmak üzere çeşitli kromozom anomalilerinin erken teşhisi bakımından önemlidir. Down Sendromu risk sınırı 1/270, Edward Sendromu risk sınırı ise 1/100’dür. İkili tarama tesi sonucunda elde edilen oranlar sınır değerin üzerinde ise bebeğin kromozomal bir sorunla doğma ihtimali yüksek demektir.

İkili tarama testinde yanılma payı her zaman vardır. Eğer risk görünüyorsa kesin emin olmak için amniyosentez yapmak gerekir.

 

Bir diğer yöntem ise DNA testidir. Doğruluk payı ikili testten yüksek olsa da amniyosentez gibi %100 sonuç vermemektedir. Erkenden kesin sonuç alan ebeveynler gebeliği sonlandırma veya bebeği dünyaya getirme konusunda tercih yapabilirler.

İkili Test Sonuçları Doğum Anomalisi Riskinin Düşük Olduğunu Söylüyorsa…

“Gebeliğimin 12. ve 14. haftaları arasında yaptırdığım ikili test sonuçları doğum anomalisi olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Öyle ise bebeğim genetik olarak kesinlikte sağlıklı!” diyemezsiniz çünkü bu test size sadece olasılık değerleri verir. “Peki öyle ise neden bu testi yapmak yerine amniyosentez yaparak işimizi garantiye almıyoruz?” Yukarıda da belirtildiği gibi amniyosentezin az da olsa düşük riski bulunmaktadır. Oysa gebeliği amniyosentezsiz ve güven içinde geçirmek her anne adayının istediği şeydir. Bu nedenle ikili test oranı düşük çıksa bile 16. ile 20. haftalar arasında dörtlü test yapılarak güvenilirlik arttırılabilir.

Gebeliğin 15-22 haftaları arasında üçlü test de yaptırılabilir. Ancak ikili test sonuçları ile ortaya çıkan olasılık değerlerinin güvenilirliği, üçlü teste göre daha yüksek olduğundan doktorlar tarafından çok tavsiye edilmez.

 

Ense Kalınlığı testi tek başına %70 oranında genetik anomalileri tespit edebilirken bu oran kan testi ile birlikte değerlendirildiğinde %90a kadar çıkmaktadır. Bu nedenle iki test sonucu birlikte değerlendirilerek bir oran elde edilir. Adının ikili test olmasının sebebi de budur. Bu test asla %100 sonuç vermez. Kesin sonuç amniyonsentez ile tespit edilir, ancak bu uygulamanın kesin bilgi vermekle birlikte 1/200 oranında düşüğe neden olabileceğini de dikkate almak gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı