Bebek Gelişimi

Prematüre Bebek Nedir Ve Nasıl Bakılmalıdır?

Türkiye’deki doğumların %10’u erken doğum ile sonuçlanmaktadır. Bir kadının normal hamilelik süresi ortalama 38 ile 42 hafta arasındadır. Eğer gebelik 37. Haftadan önce sonlanırsa bu bir erken doğumdur ve doğan bebek prematüre ismini alır. Normal bebeklere göre çok daha küçük ve daha az gelişmiş prematüre bebekler, özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar.

Erken Doğan Bebekler

Prematüre bebekler doğdukları hafta ve kilolarına göre derecelendirilebilir. Doğan bebeğin anne karnında geçirdiği hafta sayısı ve doğduğu kilo ne kadar düşükse riskler de o kadar fazladır. 24-31. hafta arasında doğan bebekler ileri derecede, 32-35. hafta arasında doğanlar orta derecede, 36-37. hafta arasında doğanlar ise sınırda prematüre olarak sınıflandırılırlar. Bazen bebek haftasında doğsa da kilosu oldukça düşük olabilir. Bu bebekler de özel ilgiye ve bakıma muhtaçtırlar.

Hamile kadınlar çoğunlukla doktor kontrolünde gebelik geçirirler. Eğer riskli bir gebelik söz konusuysa doktor gerekli önlemleri almaya çalışır. Buna rağmen erken doğumlar gerçekleşebilmektedir. Yine de bu durumda kendinizi suçlamamalı ve hem kendiniz hem de bebeğiniz için sabırlı olmalısınız.

Prematüre Doğumun Nedenleri Nelerdir?

 • Diyabet hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar
 • Alkol, sigara vb. zararlı madde kullanımı
 • Gebelik öncesinde ve gebelikte kötü beslenme
 • İdrar yolu enfeksiyonları gibi annenin geçirdiği enfeksiyonlar
 • Anormal rahim (rahim ağzı gevşekliği, perdeli rahim)
 • Zayıf serviks
 • Çoğul gebelikler
 • Aşırı stres ve yorgunluk
 • Annenin 18 yaşından küçük ya da 35 yaşından büyük olması
 • Pıhtılaşma bozukluğu
 • Obezite
 • Gebelikten önce çok zayıf olmak
 • İki gebelik arasındaki sürenin çok kısa olması

gibi sebeplerden erken doğum riskleri oluşmaktadır.

Prematüre Bebeklerde Hangi Sağlık Sorunları Oluşabilir?

Erken doğan bebeklerde en sık beslenme, enfeksiyon, kemik erimesi, beyin kanaması ve düşük oksijen sebebiyle hasar problemleriyle karşılaşılır. Anemi, sarılık, zatürre, menenjit gibi hastalıklar da görülebilir. Özellikle 32 haftalık doğan bebekler üzerinde sıkça görülen erken doğum problemlerinden birisi de solunum sıkıntısıdır. Bu sorunu yaşayan bebekler, akciğerlerindeki hava keseciklerinin çökmesini önleyen proteine sahip değildirler.

Prematüre bebeklerde doğuma kadar hangi organlar az geliştiyse o organ üzerinden rahatsızlıklar doğar. Her ne kadar özel bakım uygulansa da bazı problemler ileriki dönemlerde de etkisini sürdürebilir. Kimi bebeklerde zayıflık ve göz problemleri görülürken kimilerinde de nörolojik, kas ve iskelet sistemi problemleri görülebilir.

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Erken doğan bebekler, sağlık durumlarına göre ilk birkaç gün veya hafta yoğun bakım ünitesinde küvözlerde kalırlar. Burada bebeğin bütün yaşamsal faaliyetleri kontrol altında tutulur. Çoğu prematüre bebekler ağız yoluyla beslenemezler; çünkü henüz emme ve yutma kabiliyetleri gelişmemiştir. Bu sebeple anne sütü de alamazlar. Bu bebekler ağız ya da burun yoluyla mideye indirilen bir tüp sayesinde beslenirler.

Bebeğiniz normal bir şekilde emmeye ve desteksiz nefes almaya başladığında, vücut ısısı ve kilosu da dengelendiğinde hastaneden taburcu olabilir.

 

Hastanedeki bakım kadar evdeki bakım da prematüre bebek için oldukça önemlidir. İlk zamanlar bebeğinizden ayrı kalmanız, erken doğumun verdiği stres, korku ve yorgunluk ile birlikte evde bebek bakımı sizi hayli yormuş olabilir. Ancak bu evreyi ne kadar kısa sürede atlatırsanız bebek ve sizin için o kadar iyi olacaktır.

Bazı bebekler eve geçse dahi sürekli doktor takibi altında tutulur. Her koşulda siz yine de bebeğinizi sık sık gözlemlemelisiniz. Prematüre bebeklerin gelişimi konusunda özen gösterilmeli, bilişsel ve motor becerileri takibe alınmalıdır. Bazı bebekler konuşma terapisine veya fizik tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Bu bebeklere erken zamanda muhakkak destek sağlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı