Anne Sağlığı

Polikistik Over Sendromu

Günümüzde hazır yiyecekler, hareketsiz ve stresli iş yaşantısı, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, hormonlu sebze ve meyveler aslında birçok konuda olumsuzluklar yaşanmasına sebep olabiliyor. Bunlardan biri de kadınlarda yumurtlama problemi olan polikistik over sendromudur.

Polikistik Over Nedir?

Polikistik over, kadınların cinsel hormonlarındaki bozukluğun dışa yansımasıdır. Kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğudur. Bu bozukluklar menstrual döngü bozukluğu, hamile kalamama, hormonal bozukluklar, yumurtalık kistleri şeklinde kendini göstermektedir. Bir diğer adı da Stein-Leventhal sendromu olan bu sendromda, yumurtalar normalde olması gerekenden daha büyük olmakla birlikte içerisindeki follikül miktarı oldukça fazladır. Bu durumda yumurtalar yeterince olgunlaşamaz ve çatlama olmaz. Bu durum da gebelik oluşması için başlı başına bir engeldir.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over belirtileri arasında en yaygın olarak görülenleri amenore (adet görememe), düzensiz adet döngüsü ve kanama miktarının çok az ya da fazla oluşudur. Hormonal bozukluk sebebiyle androjen olarak adlandırılan bazı erkeklik hormonları bu hastalığa sahip kadınlarda daha fazla üretilir. Bu hormon fazlalığı kadınlarda;

 • Düzensiz adet görme,
 • Tüylenme,
 • Saç dökülmesi,
 • Kilo alımı ya da verilmesi
 • Sivilcelenme
 • Yumurtalıklarda oluşan çoklu kistler,
 • Hamile kalma zorluğu,
 • Kaygı bozukluğu gibi problemler yaratabilir.

Eğer menstrual döngünüzle ilgili problemleriniz, aşırı androjen belirtileriniz varsa ya da infertilite yaşıyorsanız kan testi için muhakkak doktorunuza veya jinekoloğunuza danışmalısınız.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Üreme çağındaki kadınların yaklaşık %5’inde görülebilen polikistik over sendromu, nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığı düşünülen bir hastalıktır. Eğer ailede hastalık geçmişi varsa risk fazladır. Polikistik over hormal bir bozukluk olduğundan, hormonları üreten hipofiz bezi ile ilgili sorunlar bu sendroma sebep olabilir.

Polikistik over’lı kadınların %70’inde insülin direnci gözlenmektedir. Eğer hücreler insülini gerektiği gibi kullanamıyorsa vücudun insülin gereksinimi artar. Bu durumda pankreas, bu miktarı karşılamak için daha fazla insülin üretir. Üretilen fazla insülin miktarı da yumurtalıkları olumsuz etkiler ve daha fazla erkeklik hormonu oluşmasına neden olur.

Polikistik Over Tanı Ve Tedavisi Nasıl Olur?

 • Eğer polikistik overdan şüpheleniliyorsa vajinal ultrasonografi yapılır. Yumurtalıklarda kist olup olmadığına bakılır. Kandaki androjen seviyesine, LH ve FSH hormonlarının düzeyleri hastalığın tanısında önemlidir.
 • Polikistik overın tedavisi sorunun kaynağına göre belirlenir. Doğum kontrol hapları genellikle tedavinin bir parçasıdır. Bu şekilde günlük olarak gerekli östrojen ve progestin hormonları alınarak hormon dengesi sağlanmaya çalışılır. Eğer sağlanamıyorsa hormon iğneleri etkili olabilir.
 • Hormon tedavisi adeti düzene sokup tüylenmeyi durdurabilir. Eğer sorun insülin direncinden kaynaklanıyorsa diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla insülin düzeyi normal seviyeye getirilerek PCOS tedavi edilebilir. İlaçla tedaviye yanıt vermeyen hastalara laparoskopi ile müdahale yapılabilir.
 • Hastalığa sahip birçok kadında yumurtlama gerçekleşemediği için infertilite sorunu olabilir. Gebe kalmak isteyen hastalara klomen tedavisi uygulanarak yumurtaların çatlatılması sağlanır. Klomen tedavisinde %80 oranında başarı sağlanır, ancak çoklu doğum görülme olasılığı yüksektir.

Polikistik over sendromu olan hastalara tedavi uygulanmaz ise uzun vadede tansiyon, kalp ve şeker hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu hastalığı geçirmiş kişiler tedavi olsa dahi yaşamları boyunca sağlıklı bir hayat tarzı seçmelidirler. Bu kişiler spor yaparak, kilolu ise bir diyetisyene giderek, sağlıklı ve düzenli beslenerek mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı