Hamilelik

Normal Doğum Mu? Sezaryen Doğum Mu?

Hamile kadınların en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan birisi yapacağı doğumun şeklidir. Anne adayları, normal doğum mu yapmalıyım yoksa sezaryen doğum mu diye düşünerek gebelikleri boyunca bu ikilemde kalırlar. Pek çok ülkede sezaryen doğum, sadece tıbbi gerekçelerle yapılıyor olsa da ülkemizde isteğe bağlı sezaryenin önünde bir engel olmaması bu kararı daha da zor kılıyor.
Türkiye’de yapılan istatistikler sonucunda yaklaşık 2 kadından 1’i sezaryenle doğum yapıyor. Bu oran diğer ülkelerde çok daha düşük. Peki bunun sebebi nedir?

Normal Doğum Ve Sezaryen Doğum Nedir?

Normal doğum, diğer ismiyle vajinal doğum; isminden anlaşılacağı üzere doğal olan doğum sürecidir. Kadın vücudu, doğal olarak vajinal yoldan tıbbi müdahale olmaksızın doğum yapmak için donatılmıştır. Normal doğumda doğum, rahim ağzınızın genişlemesi ile başlar ve yeni doğmuş bir bebek ile sona erer.

Karın bölgesinden açılan bir kesi aracılığı ile bebeğin ameliyatla dünyaya getirilme işlemine ise sezaryen doğum denir. Bu doğum şekli son zamanlarda popüler bir seçim olma yolunda yavaş yavaş ilerlemektedir.

Neden Sezaryen Tercih Ediliyor?

Geçmişimizde olduğu kadar günümüzde de çevresel etki ile hamile kadınlara pek çok konuda ne yapması ya da ne yapmaması gerektiği yönünde bilgiler empoze ediliyor. Bu kişilerden bazıları bilgili ve faydalı şeyler söylüyor olsalar da bazıları anne adayını korkutarak yanlış şekilde yönlendirebiliyor. Ancak sezaryen doğumun tercih edilmesinin altında yatan en büyük nedenlerden biri sezaryenin normal doğuma göre çok daha pahalı olması. Bazı operatör doktorlar bu sebeple anneyi bazen hiçbir problem yokken bazen de bir komplikasyon oldu diyerek sezaryene yönlendirebiliyor. Bazen de anne doğum sancısı korkusu ile sezaryen isteyebiliyor. Sezaryenle doğum daha konforlu geliyor.

Ancak unutulmamalıdır ki, sezaryen nihayetinde bir ameliyattır. Bu nedenle doğum sancısı korkusu ile sezaryen tercih edilmeden önce anne adayı muhakkak bu konu hakkında bilgilendirilmelidir.

 

Normal Doğumun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 • Vajinal doğumdan sonra kadınlar kısa sürede normal hayatına dönebilir.
 • Annenin kanama, kan pıhtısı ve iç organlarınızdaki hasar riski azalır.
 • Vajinal doğumda normal doğum dikişleri nedeniyle sadece çok az bir ağrı yaşanır ve iyileşme süresi kısadır.
 • Bebeğin solunum problemlerine yakalanma olasılığı, daha sonraki yaşamında astım, gıda alerjileri ve laktoz intoleransı geliştirme olasılığı daha düşüktür.
 • Normal doğuran anneler bebeklerini daha hızlı ve etkili bir şekilde emzirirler ve doğumdan sonra, bebeğinizle hemen temasa geçebileceğiniz için bebeğinizle bağ kurmak daha kolay olabilir.

Vajinal doğumun bazı eksileri de vardır. Bu tip doğumda tüm süreç vücudunuzun hazırlığına ve zamanlamasına bağlıdır. Bu nedenle doğumu planlamak mümkün değildir. Doğum zamanı yaklaştıkça endişe ve stres yaşayabilirsiniz. Normal doğum yapanlarda,

 • İdrar kaçırma riski fazladır.
 • Bazı kadınlarda doğumdan sonra cinsel sorunlar yaşanabilir.
 • Vajinal doğum sırasındaki doğum travması riski, bebek doğum kanalından geçmek zorunda kaldığı için artar.

Sezaryen Doğumun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

 • Sezaryen doğum, planlanmış bir cerrahi prosedürüdür. Bu nedenle zihinsel olarak kendinizi daha kolay hazırlayabilirsiniz.
 • İdrar kaçırma riskiniz ve cinsel problem yaşama riskiniz daha azdır.
 • Forseps kullanımı çok az olduğundan bebeğinizin herhangi bir doğum travmasına maruz kalma ihtimali azdır.

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, sezaryen cerrahisinin de riskleri vardır. Öncelikle,

 • Sezaryen planlanmış bir ameliyat olduğu için bebeğinizi gelmesi gereken süreden daha erken dünyaya getirmiş olursunuz.
 • Cerrahi bir işlem geçirildiği için daha fazla kan kaybı olur.
 • Sezaryen doğum izi kalır.
 • Anestezi kullanımı komplikasyonların gelişme riskini arttırmaktadır. Sezaryen doğumda normal doğuma göre annede mortalite riski daha yüksektir. Ayrıca bebeklerde bu oran iki kat daha fazladır.

Tüm bu nedenlerden ötürü nasıl doğum yapacağınıza karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmalı, doktorunuza güvenerek tavsiyelerine uymalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı