Hamilelik

Nasıl Hamile Kalınır?

Artık kendinizi anne olmaya hazır hissediyorsunuz; fakat aklınızda birçok soru var. Nasıl hamile kalınır? “Kolay hamile kalmanın yöntemleri nelerdir?”, ” Gebe kalmayı hızlandıracak yöntemler nelerdir?”, ” Hamile kalmak için hangi günler ilişkiye girilmelidir?”, ” Hamile kalmak için ne sıklıkla cinsel ilişkiye girilmeli?” gibi sorular bunların başında gelir.

Hamileliğe Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

Hamile kalmaya eşinizle birlikte karar verdiniz. Peki, nasıl hamile kalınır biliyor musunuz? Elbette biliyorsunuz, ancak gözünüzden kaçırdığınız bazı detaylar olabilir:

 • Bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ilk adım olarak bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Eğer yakın zamanda yaptırmadıysanız doktorunuz sizden smear testi isteyebilir. Bu test, özellikle cinsel hayatı olan kadınların belirli periyotlarla yaptırması gereken, rahim ağzı ile ilgili herhangi bir problem olup olmadığını ölçebilen bir testtir.
 • Ardından yapılacak kan testi, ultrason gibi bir dizi işlemden sonra hamile kalmanız için herhangi bir sıkıntı olup olmadığı test edilir.
 • Doktorunuz muhtemelen size ek olarak folik asit kullanmanızı söyleyecektir. Gebelikten yaklaşık 3 ay kadar öncesinde yapılan folik asit takviyesi, sağlıklı bir hamilelik geçirmenizde ve bebeğinizin gelişiminde oldukça etkilidir.
 • Hamile kalmadan önce eğer bir hastalığınız var ise tedavi olmanız gerekir.
 • Daha önceden sorunlu bir hamilelik geçirdiyseniz doktorunuz buna göre size bir yol gösterecek, herhangi bir sorun yaşamamanız adına gerekli önlemleri alacaktır.
 • Hamilelikten önceki yaşam tarzınız gebe kalmaya elverişli olmayabilir. Korunmayı bıraktığınız andan itibaren alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bunlardan vazgeçmeli, beslenmenize daha çok özen göstermelisiniz.
 • Yağlı ve zararlı yiyeceklerden uzak durmalı, bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz.
 • Toksoplazmadan korunmak için çiğ ete dokunmamalı ve yememelisiniz.
 • Yapacağınız egzersiz ve spor hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Hazırlık süresince hamile olabileceğinizi düşünüp doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.
 • Radyasyon içeren yerlerden uzak durmalısınız.

Hamile kalmayı planladığınız ay hemen hamile olmayı beklemek, ilk aylar gebelik olmayınca strese girmek gereksizdir. Her ay bunun stresine girmeniz hamilelik planlarınızı olumsuz etkileyebilir. Unutmayın ki, düzenli ilişkiye rağmen 35 yaş altındaysanız 1 yıl, 35 yaşın üzerindeyseniz 6 ay gebe kalamamanız normal sayılır.

 

Kolay Hamile Kalmanın Yöntemleri Nelerdir?

Hamile kalmak için uygun olan günler vardır. Bu günler normal menstrual döngüye sahip bir kadın için (28 gün), yani adet başlangıcından itibaren 12.-15.arasındaki günlere tekabül eder. Kadının yumurtlama günü, ortalama adet başlangıcının 14. günüdür; ancak tam olarak o güne denk gelmeyebilir.

Yumurtlama günü nasıl anlaşılır diye soracak olursanız, yumurtlama gününde vajinadan yapışkan uzayan bir akıntı gelir. Kimi kadınlarda karın ve kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyet olur. Ayrıca vücut ısısı artar. Kendinizi takip ederek yumurtlama gününüzü kolayca tespit edebilirsiniz. Eğer kendiniz tespit etmekte zorlanıyorsanız ovulasyon testleri ile yumurtlama günlerinizi kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Hamile kalmanızı kolaylaştırmak için günlük yaşantınızı daha kaliteli bir hale getirmelisiniz. Sağlıklı beslenme, spor, stresten uzak bir yaşam hamile kalmanızı kolaylaştıracaktır. Erkeğin de sperm kalitesi açısından uzun süre oturmaması, çok fazla sıcak su ile yıkanmaması ve sıkı kıyafetler giymemesine özen gösterilmelidir.

Hamile Kalmak İçin Ne Sıklıkla Cinsel İlişkiye Girilmelidir?

Hamile kalmak için haftada 2 veya 3 gün ilişkiye girmek yeterlidir. Her gün ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürebileceğinden uzmanlar her gün ilişkiyi önermemektedir. Ancak her gün cinsel ilişkiye girilmesi gebe kalınmasına engel de değildir. Sperm, kalitesine göre 3 güne kadar yaşayabilir. Bu yüzden her gün ilişkiye girmek yerine 2-3 günde bir ilişkiye girmek hem spermin daha hızlı ve kaliteli olmasını sağlar hem de hamile kalma şansınıza olumsuz etkide bulunmaz.

Ovulasyon (yumurtlama) günlerinize yakın günlerde; yani ortalama adet başlangıcından itibaren 12-15. günlerde ilişki sayısını 2 günde bire çıkartabilirsiniz. Böylece hamile kalma şansınız artacaktır.

 

Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalı, Neler Yapmamalı?

Öncelikle sürekli aklınızda hamilelik düşüncesi olmamalı. Sırf yaşanan bu stres yüzünden birçok kadının hamile kalma süresi gecikiyor. Cinsel ilişkiyi bir görev gibi değil gerçekten istediğiniz için yaptığınızda daha kolay hamile kalırsınız. Eğer canınız istemiyorsa zorlamayın. Çünkü ilişkiden ne kadar çok zevk alırsanız serviks kaslarınız spermin hareketini kolaylaştıracak ve hamile kalma şansınız artacaktır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında yağ, kayganlaştırıcı gibi ürünler kullanmanız gebe kalmanızı olumsuz etkileyebilir.

Nasıl hamile kalınır? Cinsel ilişkiden sonra hemen sonra kalkmak hamileliğe engel olur mu? diye kendine soran birçok kişi vardır. Aslına bakarsanız birçok uzman eğer boşalma oluyorsa zaten birçok spermin anında hareket edip kadın vücuduna yerleştiğini söylüyor; ancak hamilelik isteniyorsa ilişkiden sonra belinizin altına bir yastık koyup 10-15 dk yatmanız hem sizi zorlamayacak hem de hamile kalma şansınızı yükseltecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı