Anne Sağlığı

Laparoskopi Hakkında Her Şey

Gelişen teknoloji sayesinde hiçbir hastalık tedavisiz kalmıyor. Pek çok kadının sıkça karşı karşıya kaldığı miyom, kist, endometriozis ya da infertilite (kısırlık) gibi kadın hastalıklar bıçaksız cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebiliyor. Laparoskopi de bu alanda en çok kullanılan cerrahi yöntemlerden biri.

Laparoskopi Nedir Ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Laparoskopi, ismini küçük bir kamerası ve yüksek ışığı olan; laparoskop adında, tıpkı bir teleskopa benzeyen ince bir aletten alır. Göbekten 3-5 mm’lik ince bir kesik atılıp, karbondioksit gazı verilerek iç organların detaylı bir şekilde gözlenmesi sağlanır.

Bu alet ilk başlarda sadece tanı amaçlı kullanılıyor olsa da gelişen teknoloji sayesinde cerrahi laparoskopi olarak tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Sebebi açıklanamayan pelvik ağrılarda ve nedeni açıklanamayan kısırlıkta tanı amaçlı kullanılabilir. Rahimdeki miyomlar, kistler, tümörler, endometriozis ya da dış gebelik gibi hastalıklar bu görüntüleme yöntemiyle teşhis edilebilir. Laparoskopik cerrahi yöntem ile miyomların alınması, rahmin alınması, tümör alınması, endometriyal ablasyon ve rahimdeki yapışıklıkların düzeltilmesi gibi kadın hastalıkları tedavisinin yanı sıra; safra kesesi, fıtık ve apandisit gibi tedaviler de yapılabilir.

Özellikle ilaçla tedavi edilemeyen polikistik over sendromunda yumurtalıktaki kistler de bu operasyonla tedavi edilmektedir.

 

Laparoskopinin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Laparoskopinin en büyük avantajlarından biri, deride sadece milimetrik kesikler olduğu için, ameliyat sonrası ağrının az ve taburcu ediliş süresinin kısa olmasıdır. Laparoskopide hasta açık ameliyatlara göre çok daha kısa sürede iyileşir.

Bir diğer avantaj, bu operasyonda enfeksiyon oluşma riskinin çok düşük olmasıdır. Bunun sebebi ise yine deride kesik olmaması ve diğer açık operasyonlar gibi iç organların uzun süre boyunca hava ile temas etmemesidir. Video görüntüleme sayesinde cerrahlar, hastalıklı organın çevresindeki diğer organlara temasına kolayca engel olabilirler.

Laparoskopinin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. İlk olarak kullanılan alet pahalı bir alet olduğundan dolayı işlem pahalıdır ve her hastanede bulunmaz. Aslında en büyük risk, bu işlemi yapmak büyük maharet gerektirdiği için, bu konuda uzman bir cerrah bulmaktır. Aleti kullanan cerrahların bu konuda özel eğitim almaları gerekmektedir. Bu özel eğitim ihtiyacı, cerrahların 2 boyutlu bir düzleme bakarak 3 boyutlu bir alanda işlem yapıyor olmasından doğmaktadır. Ayrıca laparoskopi işleminin bir diğer dezavantajı da daha önce operasyon geçirmiş, yüksek oranda nedbe (skar) dokusuna sahip hastalarda güvenlik sebebi ile uygulanamayabilir olmasıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı