Anne Sağlığı

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır? Kürtaj Fiyatları ve Bilmek İsteyeceğiniz Daha Birçok Şey

Kürtaj olmak ülkemizdeki tabulardan biridir. Kimseye söylenmez ve utana sıkıla yapılır. Tıbbi bir sorun karşısındaki gereklilik olarak görülmez. Peki neden? Çünkü ülkemizde birçok çift, doğum kontrol yöntemi olarak kullanmaktadır, ancak kürtaj asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Öyle ise nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, bir gebeliğin erken sona ermesidir. Ancak düşükle karıştırılmamalıdır. Düşük; anne adayı ve doktorun isteği ve kontrolü olmadan gebeliğin kendiliğinden son bulmasıdır. Habersiz ve plansızdır. Kürtaj nedir derseniz; anne adayının bilgisi dahilinde, doktor kontrolünde yapılan bir seri test ve taramalardan sonra gerçekleştirilen bir işlemdir.

Anne, doğacak çocuğa psikolojik ya da fiziksel olarak bakabilecek durumda değilse; annenin bebeğe zarar verecek düzeyde astım, kalp ve böbrek gibi ciddi rahatsızlıkları varsa; ultrasonografik görüntülemelerde veya amniyosentez gibi testlerde, bebeğin genetik tada yapısal bozukluklara sahip olduğu belirlenmişse ebeveynler bebeği aldırma kararı alabilirler.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Dünya’da kürtaj; bir klinik operasyon veya kürtaj hapıyla yapılırken, Türkiye’de kürtaj hapı kullanımı sağlık bakanlığınca onaylanmamıştır ve yasaktır. Peki ülkemizde kürtaj nasıl yapılır?

Klinik kürtajda hastaya lokal anestezi veya genel anestezi yapılır. Anestezi sonrası rahim ağzı sterilize edilir. Daha sonra rahim ağzı açılıp, genişletilir ve vakum enjektör ile rahim içindeki cenin tamamı alınıncaya kadar çekilir.

Riskli Bir Operasyon Mudur? Kürtaj Fiyatları Ne Kadardır?

Anestezi yapıldıktan sonra birkaç dakikada biten bir işlemdir. Riski çok az olsa da hiç riski yok da diyemeyiz. Sonuçta tıbbi bir operasyon. Mesela hasta, anesteziden kaynakla problem yaşayabilir. Ya da vakumla enjekte sırasında gebelik materyalinin tamamı alınamamış; bir kısmı içeride bırakılmış olabilir. Bu duruma bağlı ya da bu durumdan bağımsız kanamalar olabilir veya hasta enfeksiyon kapabilir. Rahim içi ya da yumurtalıklarda kalıcı hasar oluşabilir.

Devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilmektedir. Ancak özel hastanelerde kürtaj fiyatları; gebelik haftasından, kullanılan anestezinin çeşidine, yaptırdığınız hastaneye göre değişmektedir. 700 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.

Türkiye’de Kürtaj

Türkiye’de, son adet döneminin başlangıç tarihinden itibaren geçen 10 hafta içerisinde, isteğe bağlı olarak gebeliği sonlandırma kararı alabilirsiniz. Bu kararı verdikten sonra bir sağlık kuruluşunda ve uzman doktor tarafından kürtaj olabilirsiniz. Ancak son regl tarihinden sonra 71. güne girildiyse uygulamayı anne adayının isteğine göre yapamazsınız. Ancak anne adayının hayatını tehlikeye sokan bir hastalık durumu varsa ya da bebekte doğumsal sakatlıklar, kusurlar bulunuyorsa; doktor kararı ile kurul onayı ile yapılabilir.

Bütün bu koşulları göz önüne aldığımızda görüyoruz ki, doğum kontrol konusunda yeterli bilgiye sahip olmalı ve modern doğum kontrol yöntemlerinden birini mutlaka kullanmalıyız. Kürtaj bir aile planlama yöntemi değildir. Eğer kürtaj olma kararı isteğe bağlı ya da zorunlu olarak alınmış ise bu işlem mutlaka bir sağlık kuruluşunda ve uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunun dışında yapılan operasyonlar illegaldir ve anne adayının ölümü ya da sakatlanması ile sonuçlanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı