Hamilelik

Kan Uyuşmazlığı, Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Ebeveynler artık çok daha bilinçli bir şekilde bebek sahibi oluyorlar. Hamilelik gerçekleşir gerçekleşmez, hatta daha gebe olmadan önce birtakım testler yaptırıyorlar. Çünkü herhangi bir sorun varsa hemen bu sorunu çözüp daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek istiyorlar. Gebe kalmayı planlayan ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan biri de hamilelikte kan uyuşmazlığı riskidir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

İnsanlarda kan grupları, kan hücrelerinde A ve B proteinlerinin bulunup bulunmamasına göre belirlenmiştir. Bu proteinin bulunup bulunmamasına göre A grubu, B grubu ya da AB grubu kan özelliği göstermektedir. Ancak kan grupları A ve B proteinleri dışında, bir de Rh proteini bulundurup bulundurmamalarına göre ayrılır.

Rh, alyuvar hücrelerinde bulunan bir protein çeşididir. Bir kişinin alyuvar hücrelerinde Rh proteini bulunuyorsa, Rh(+); Rh proteini bulunmuyorsa Rh(-) kan grubudur. Hamilelikte kan uyuşmazlığı nedir; genelde annenin Rh(-), babanın ise Rh(+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu durum Rh uyuşmazlığı olarak da bilinir.

Rh Uyuşmazlığı/ Kan Uyuşmazlığı Testi ve Önemi

Rh uyuşmazlığı hem anne adayının hem de bebeğin hayatını tehlikeye atan bir durumdur. Bu nedenle ebeveynler evlendiklerinde kan uyuşmazlığı testi yaptırmalıdırlar. Eğer evlendiğinde bu testi yaptırmadıysalar da mutlaka gebelikten önce yaptırmaları gerekir.

Annenin Rh(-), babanın Rh(+) kan grubuna sahip olması durumunda bebeğin %50 olasılıkla Rh(-) doğma ihtimali vardır.

Eğer bebek Rh( -) olur ve herhangi bir nedenle bebeğin kanı anneninkine karışırsa; annenin Rh proteini bulunmayan kanı, bebeğin Rh proteinine karşı antikor denen savaşçı maddeler üretir. Bu savaşçı maddeler bebeğin kanını çökelterek anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokar.

 

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Eğer hamilelikte kan uyuşmazlığı riski altında iseniz, indirekt coombs adı verilen bir test ile gebeliğiniz boyunca kontrol altında olmalısınız. Bu test kan uyuşmazlığı olan anne ve bebeğin kanının etkileşime geçip geçmediğini ölçer. Herhangi bir etkileşim olmasa bile gebeliğin 28. Haftasında her ihtimale karşı Rh Hiper Immün Globulin denen koruyucu kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu iğne annenin savaşçı antikor üretmesini engeller.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı ilk gebelikte çok riskli bir durum değildir. Ancak ikinci ve sonraki gebeliklerde yine Rh uyuşmazlığı varsa daha risklidir. Çünkü ilk gebelikte annenin kanı antikor üretmiş ve Rh(+) kan ile savaşmaya karşı hazırlıklıdır. Uyuşmazlık durumunda bebeğin kanını daha hızlı çökeltip bebeğin alyuvar sayısını azaltıp hayatını tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle eşler çocuk sahibi olmadan önce mutlaka test yaptırmalıdırlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı