Anne/Bebek

İsofix Nedir?

Ülkemizde çok sık trafik kazası yaşanmakta ve maalesef bu kazaların birçoğu ölümle sonuçlanmaktadır. Oysa bu ölümlü kazaların çok büyük bir kısmı; yetişkinler için emniyet kemeri, çocuklar için ise oto koltuğu ile önlenebilecek kazalardır. Bu yüzden oto koltuğu kullanımı önemlidir. Çocuğunuz için oto koltuğu araştırırken en sık duyduğunuz özelliklerden biri de isofixli oto koltuğu olmasıdır. Peki isofix nedir sorusunun cevabını biliyor muyuz?

İsofix Ne Demek ve Nasıl Çalışır?

Bebeklerimizin araçta güvenle yolculuk etmesini sağlayan, uluslararası standartlarda olan bir montaj sistemidir. Uluslararası Standart Ölçüsünün (International Organization for Standardization) kısaltılması olan ISO ve İngilizce’de sabitleme anlamında kullanılan Fix kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşur.

Isofixi kullanabilmeniz için ilk koşul aracınızda bu özelliğin olmasıdır. İkinci koşul da koltuğunuzun isofixli oto koltuğu olmasıdır. Aracınızda eğer bu özellik varsa, mutlaka koltukların üzerinde “isofix” yazısı ya da amblemini göreceksiniz. Bu amblemin olduğu yeri ellerinizle yoklarsanız, şaseye bağlı iki kancayı kolayca fark edebilirsiniz. Bu iki kanca bütün İsofixli oto koltuklarda bulunur ve standart ölçülerdedir. İki mandalı, aracın kancalarına tutturarak kolayca ve çok pratik bir şekilde kullanılabilir duruma getirebilirsiniz.

İsofix Oto Koltuğu İçin Gerekli Bir Özellik midir?

2010 yılından beri ülkemizde bebekler ve 36 kilonun altındaki çocuklar için oto koltuğu kullanmak yasal bir zorunluluktur. Yasal bir zorunluluk olmasından öte, zaten bebeğimizin can güvenliği her şeyden önce gelmelidir. Bu nedenle öncelikli olarak oto koltuğu kullanımının gerekli olduğunda hem fikir olmalı, daha sonra ise seçtiğiniz ürünün güvenli olup olmadığını tartışmalıyız. İşte bu aşamada isofix oto koltuğu nedir sorusu soruluyor ve cevabın karşısında, gerekli hale geliyor.

Evet, isofix oto koltuğu zorunlu değildir; ancak gereklidir. Çünkü bu sistem, çocuk koltuğunu aracınıza emniyet kemerinden daha sağlam bir şekilde bağlar. Bu durum ise olası bir kaza anında, herhangi bir darbenin çocuğunuzun vücuduna daha az aktarılmasını sağlayarak yaralanma riskini en aza indirir.

İsofixli Oto Koltuğu İle İsofix Özelliği Taşımayan Oto Koltuğu Arasındaki Farklar

  • İsofix, aracın şasesine bağlı olduğundan, sadece emniyet kemeri ile sabitlenen oto koltuklarına oranla neredeyse %50 daha güvenli bir koruma sağlar. Çarpma durumunda koltuğa daha sıkı tutunarak çocuğun boynunu ve omurgasını daha iyi korur.
  • Kemer ile sabitlenen koltuklarda yanlış kullanım oranı daha fazladır. İsofixli oto koltuğu doğru bağlanıp bağlanmadığı kolayca anlaşılabilen kullanışlı bir sistemdir.
  • İsofixli oto koltuğu tek elle bile takılabilir. Kullanımı kemerle sabitlenen oto koltuğuna nazaran daha kolaydır.
  • İsofixli çocuk koltuklarının çoğu hem isofix bağlantısı hem de emniyet kemeri ile sabitlendiğinden daha güvenlidir.

Bebeklerimiz ve çocuklarımız kendi güvenliklerini sağlayabilmek için uygun bilinç ve yaşta değildirler ve onların güvenliğinden tamamen biz ebeveynler sorumluyuz. Bu nedenle araç içerisinde onların güvenliğini sağlayacak her bilgiye sahip olmalı ve İsofix nedir sorusunun cevabını bilmeliyiz. Çocuğumuz için uygun koltuğu seçerken bu özelliğin avantajlarının farkında olup, seçimimizi ona göre yapmakta fayda var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı