Anne Sağlığı

İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

Bir çoğunuza bu cümleler eminiz ki çok tanıdık gelecek. “Su içsem yarıyor. Bir türlü kilo veremiyorum.” Ya kendimiz söylüyoruz ya da yakınımızdaki insanlardan sık sık duyuyoruzdur. Ancak dikkat! Unutmayın ki kilo problemi olan her 3 kişiden ikisinde insülin direnci bulunmaktadır. Bize çok tanıdık gelen ve çok sık duyduğumuz bu problem ile ilgili bilmek istedikleriniz, bu makalede yer alıyor.

İnsülin Direnci Nedir? Vücut Neden İnsüline Direnç Geliştirir?

Önce insülin nedir sorusuna cevap verelim. İnsülin, pankreastan salgılanan bir hormondur. Bu hormon kandaki şeker yani glikozu dengelemekle görevlidir. Kandaki glikozun özellikle yağ ve kas dokulardaki hücrelere geçişini sağlayarak, kandaki glikoz seviyesinin yükselmesini engeller. İnsülin direnci nedir sorusunun cevabı ise; insülinin etkisini göstermesindeki zorluktur.

Vücudun neden insüline karşı direnç geliştirdiği bilim adamlarınca kesin olarak açıklanamamıştır. Ancak anne-babadan gelen genetik bilgi, fazla kilo, hareketsiz bir yaşam şekli, uykusuzluk, stres, sık steroid kullanımı, kullanılan bazı hormon ilaçları ve sigara içmek gibi faktörlerin insülin direncine sebep olabileceği de bilinmektedir.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtisi kandaki şeker düzeyinin artmasıdır. Ancak başlangıçta kan şekerinin yüksek olması kendini belli etmez. Ancak kandaki yüksek glikoz seviyesi devam ettikçe vücutta bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İşte insülin direnci belirtileri;

 • Genelde kendini yorgun hissetme durumu.
 • Yemekten sonra ya da şekerli gıdalar tükettikten sonra; ağırlık çökmesi, el titremesi, terleme, uyku hali gibi belirtiler oluşur.
 • Kilo almanın kontrol edilememesi, karaciğer yağlanması, özellikle bel çevresinde yağlanma olur.
 • Mide kazınması şikayetleri ve sık sık tatlı yeme isteği oluşur.
 • Sık acıkma ve genelde susuzluk hissi oluşur.
 • Akantozis nigrikans adı verilen cilt rahatsızlığının belirmesi. İnsülin direnci bulunan bireylerde sık görülen bu cilt hastalığı kendini ense, boyun, koltuk altı ve kasıklarda oluşan koyu renkli lekeler şeklinde gösterir.
 • Adet düzensizliğine sebep olur.
 • Sık enfeksiyon kapma ve kanda iltihap görülmesine sebep olur.

Bireye Etkileri

İnsülin direnci olan insanlarda, kandaki şeker hücrelere geçemez. Şekerin hücrelere geçişinin olmaması ise kandaki şeker düzeyinin yüksek olmasına sebep olur. Bu problem bireyde doğrudan semptomlara sebep olmaz, ancak başka rahatsızlıkların oluşmasına ortam yaratır. Bu rahatsızlık kişilerde aşırı kilo alma, Tip-2 Diyabet, yüksek trigliserid, yüksek kan basıncı, akantozis nigrikans, hiper tansiyon karaciğer yağlanması, gibi rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca meme, rahim, yumurtalık, safra, böbrek, pankreas, tiroit ve lenf kanseri riskini artırmaktadır.

İnsülin Direnci Testi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçına sahipseniz ve ailenizde de insülin direnci problemi görülüyorsa sizde de bulunma ihtimali vardır. Karnınız aç ve tokken yapılan birtakım kan testleri ile bu problemin varlığı ya da yokluğu tespit edilebilir. İnsülin direnci testi; HOMA IR testi, kolesterol dengesi, ürik asit, HbA1c, hs-CRP testleri, karaciğer ultrasonografisi, karaciğer fonksiyon testleri, D vitamini seviyelerinin tespiti gibi testlerdir. Bu testlerin sonuçlarının uzman doktor yorumuyla hastalık teşhis edilebilir.

İnsülin direnci tedavisi tam olarak mümkün değildir, ancak etkilerini azaltmak hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür. Doğru beslenme ve düzenli egzersizlerle hastalığın etkileri ciddi anlamda azaltılabilir.

 • Öncelikle spor ve egzersiz yaşamınızın bir parçası haline getirin.
 • Hazla kilolardan kurtulmak şart. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmadan en kısa sürede kurtulmak gereklidir. Bunun için bir diyetisyenle görüşmekte fayda var.
 • İnsülin direnci diyeti uygulayın ve bu diyetin uzman kontrolünde olması gerektiğini unutmayın, çünkü; insülin direnci diyeti kişiye özeldir. Organik ve ketojenik beslenmeye özen gösterin.
 • Kahvaltıyı asla atlamayın. Üç ana ve üç ara öğün beslenin ve öğünlerinizi atlamayın.

Bazı hastalıkları genetik olarak taşımaktayız. Ama ister genetik olsun ister çevresel etmenlerden kaynaklı olsun birçok hastalığın etkileri kontrol edilip azaltılabilmektedir. Bunun için ise erken teşhis çok önemlidir. İnsülin direnci de bu hastalıklardan biridir. Vücudunuzun gösterdiği belirtileri doğru gözlemleyip, şüphe duyduğunuz anda mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Hastalığınız teşhis edilmişse doktorunuzun uygulayacağı diyete uymalı, sağlıklı beslenmeli ve mutlaka ama mutlaka spor yapmalısınız. Sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatınızdan çıkarmadığınız sürece, kaliteli bir yaşam sürmeniz mümkündür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı