Anne SağlığıHamilelik

Hamilelikte Preeklampsi

Anne olmak isteyen her kadın gebe kalacağı günü heyecanla bekler ve gebelik ile ilgili hayaller kurar. Bu dönem, doğumdan sonra gelecek uykusuz gecelere inat kadınların “Hamileyim ben tabii yapacağım!” deyip bolca bacaklarını uzatıp dinlendiği; kış ortasında yaz meyvesi, yaz ortasında kış meyvesi aşerdiği, bolca nazlandığı bir dönem olarak hayalleri süsler. Ancak bazen her şey yolunda gitmez ve tek başına gebelik bazı rahatsızlıkların başlıca tetikleyicisi olabilir. Preeklampsi de bu rahatsızlıklardan biridir.

Preeklampsi Nedir?

Anne adaylarının detayları ile ilgili bilgi edinmesi gereken konulardan birisi de preeklampsi nedir sorusunun cevabıdır.

Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen bu sorun sadece hamilelikte görülen bir komplikasyondur. Gebelerin ortalama %5’inde görülür.

 

Kısaca preeklampsi nedir dersek; gebelikte yüksek tansiyonla birlikte idrarda protein kaçağı ve vücutta ödem toplama durumudur.

Genelde gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar.Ancak 20. hafta öncesi ve sonrasında görülebildiği gibi bazen doğumdan sonraki ilk 6 hafta içerisinde de görülebilmektedir. Problemin daha da ilerlemesi durumunda daha şiddetli seyreden eklampsiye dönüşebilir. Eklampsi durumunda tansiyon çok daha yüksek değerlere çıkar, karaciğer ve böbrek fonksiyonları tehlikeye girer. Bu durumda hem anne adayının hem de bebeğin yaşamı tehlikeye girer. Tıpkı sara nöbetleri gibi nöbetlerin görülebileceği bu durumda bebeğin alınması gerekebilir.

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde en çok sinirinizi bozacak durumlardan biri de herhangi bir rahatsızlık durumunda, siz sebebini sorduğunuzda doktorunuzun “Gebelikte olur.” cevabı olacaktır. Size tavsiyemiz boş yere sinirlenmeyin; çünkü gerçekten de bazı sorunların sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte hamilelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Gebelik zehirlenmesi de buna örnektir. Sebebi tam olarak bilinmese de;

 • Diyabet
 • Yetersiz beslenme
 • Migren
 • Kan Hastalıkları
 • Ailede preeklampsi geçmişi
 • Yüksek tansiyon ya da böbrek hastası olma durumu
 • Obezite
 • Çoğul gebelik
 • 35 yaşın üzerinde gebe kalma

gibi durumların sorunun ortaya çıkma olasılığını artırdığı bilinmektedir. Bazen ilk kez bebek bekliyor olmak bile tek başına gebelik zehirlenmesi için sebep olabilir.

Gebelik Zehirlenmesinin Belirtisi Olabilecek Semptomlar

Her sağlık sorununda olduğu gibi gebelik zehirlenmesi belirtisi de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastalığın ilk dönemlerinde görülen semptomlar genelde gebeliğin rutin semptomları ile ayırt edilemez. Bu sebeple ancak aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçının görülmesi hastalığı işaret ediyor olabilir.

 • Eller, ayaklar ve yüzde ödem oluşması, şişlik görülmesi
 • Ödemden kaynaklı olarak ayda 4 kilo ya da daha fazla kilo alımı
 • Nefes darlığı
 • Daha az idrara çıkma
 • El ve ayak bileklerinde, karında ağrı
 • Migren
Bu belirtilerin görülmesi durumunda ihmal etmemeniz ve mutlaka doktorunuzu durumla ilgili bilgilendirmeniz gerekir.

Preeklampsi Tedavisi

Nadir görülen bir hastalık olsa da preeklampsi tedavisi mümkündür. Hastalık başlangıç evresinde ise doktorunuzun önereceği ilaçlarla tansiyon kontrol altına alınarak durumun ilerlemesinin önüne geçilir.

Problem eklampsi seviyesine ulaşmış ve bebek 37 hafta içerisindeyse genelde bebeğin alınması yani doğumun gerçekleşmesi tercih edilir. Bebek erken doğum yapacak haftaya ulaşmadıysa steroid içerikli ilaçlar ile bebeğin akciğerlerinin daha hızlı gelişmesi ve sonrasında erken doğumun gerçekleştirilmesi preeklampsi tedavisi için bir seçenek olabilir.

Anne adayı aksi bir durum olmadıkça en az ayda 1 defa doktor kontrolüne gider. Her kontrol esnasında birtakım testler yapılır. Yapılan bu testlerin amacı; sürecin anne adayı ve bebek için sağlıklı geçip geçmediğini takip etmek ve riskli bir durumda en kısa zamanda önlem almaktır. Siz de hamilelik kontrollerinizi düzenli yaptırarak preeklampsi riski taşıyıp taşımadığınızı takip edebilir, problemin ortaya çıkması durumunda erken teşhis ve tedavi ile süreci daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı