Hamilelik

Hamilelikte Kilo Alımı/ Gebelikte Kaç Kilo Almalıyım?

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin ilk koşulu, anne adayının dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmesidir. Çünkü bebeğiniz büyümek ve gelişmek için ihtiyacı olan tüm besini sizin yediklerinizden alacaktır. Peki gerçekten günde kaç ek kaloriye ihtiyacınız var. Hamilelikte kilo alımı ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu makalede bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalıdır?

Eğer bir bebek bekliyorsanız aşermeniz, mevsimsiz meyve, sebze yemek istemeniz çok normal. Peki hamilelikte kaç kilo alınmalıdır bir fikriniz var mı? Ortalama almanız gereken kilo miktarı; gebe kalma kilonuz ve kaç çocuk sahibi olduğunuza göre değişir. Ancak sağlıklı bir hamilelikte kilo alımı 11–16 kg arası olmalıdır. İlk 3 ayda 1-3kg, ikinci 3 ayda 3kg, son 3 ayda en fazla 6 kg almanız önerilir.

Gebeliğe zaten yüksek kilolarla başlayan anne adayları yemelerine daha fazla dikkat etmelidirler. Çünkü anne adayının fazla kilo alması hem bebek hem de anne için olumsuz sonuçlar doğurur. Be nedenle aşerme durumunu fazla abartmamakta fayda var.

Artık İki Canlıyım Diye Sakın İki Kişilik Yemeyin!

Hamilelik süresince normal yemenize ekstra olarak almanız gereken kalori miktarı sadece 300 kaloridir. 18 kilonun fazlası sakıncalıdır. Gebelikte kilo alımı fazla olduğu takdirde, anne adayında gebelik diyabeti gelişmesi olasılığını artırır. Gebelik hipertansiyonuna ve gebelik zehirlenmesine (preeklampsi) sebep olur.

Gebelikte kilo alımı ortalamanın üzerinde olduğunda büyük bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Çoğu insanın, büyük bebek dünyaya getirmenin iyi bir şey olduğunu sanıyor olmasının aksine, kilolu bebek beraberinde farklı sorunlar da getirir. Bu sorunlardan en çok görüleni bebekte diyabet ve obezitedir.

Hamilelikte Düşük Kilo Alımı Ve Sonuçları

Anne adayının 8 kilodan daha az kütle artışı olması istenen bir durum değildir. Hamilelikte kilo alımı düşük anne adaylarının normalden küçük bebek dünyaya getirme olasılıkları yüksektir. Anne yeteri kadar beslenip kilo alamadığında, bebek yeteri kadar besin alamaz ve gelişimi yavaş olur. Düşük kilolu bebeklerin doğumdan sonra sarılık olma olasılıkları da fazladır.

Sağlıklı Kilo Artışı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

3’ü ana öğün, 3’ü ara öğün olmak üzere günde 6 öğün yemek yenmelidir. Ara öğünlerde taze meyve, kuru meyve, süt, yoğurt, badem, ceviz, fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Ana öğünlerin her birinde vitamin, kalsiyum, protein, karbonhidrat olmasına dikkat etmelisiniz. Katı yağlar, cips çikolata, kola, gazoz gibi zararlı yiyeceklerden; pasta, börek gibi karbonhidrat miktarı fazla olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Gebeliğiniz boyunca kilo artışınızı doktorunuzla birlikte takip etmelisiniz.

 

Hamilelikte kilo alımı sizi ve bebeğinizi etkileyen bir durumdur. Normalden fazla ya da normalden az kütle artışı izlendiğinde mutlaka kadın doğum uzmanınıza ve uzman bir diyetisyene danışmalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı