Hamilelik

Hamilelikte Kanama Normal mi?

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren, bebeğinizi koruma güdüsünü geliştirmeye başlarsınız. Karnınızdaki o küçücük, savunmasız şey, sizin için artık dünyanın en değerli varlığıdır. Tek istediğiniz şey durumunun iyi olduğundan emin olmaktır. Ancak bir gün tuvalete gittiniz ve iç çamaşırınızda kan olduğunu gördünüz. Kanamanın sebebi ne olabilir? Ne yapmalıyım Hamilelikte kanama normal midir?

Hamilelikte kanama her 4 kadından 1’inde görülebilen bir durumdur. Ancak görülen kanamanın zamanı, miktarı, türüne göre işin ciddiyet durumu da değişir. Gebelik kanamalarını ilk trimesterde; 2. Ve 3. Trimesterde görülen kanamalar olarak ayırarak olası sebeplerini daha iyi açıklayabiliriz.

Birinci Trimesterde (İlk 3 Ayda) Kanama

En sık kanama, gebeliğin ilk 12 haftasında (ilk 3 ay) görülür. İlk 3 ayda görülen kanamaların olası sebepleri;

  • Bu dönem görülen kanamaların büyük bir kısmı implantasyon kanamasıdır. Peki implantasyon kanaması nedir? Gebe kaldıktan sonra; döllenen yumurta, rahim duvarına yerleşir. Bu yerleşme sırasında az miktar bir kanama olur. Buna implantasyon kanaması ya da yerleşme kanaması denir. Miktarı çok az olup rengi pembemsi ya da kahverengimsi olabilir.
  • İlk 3 ayda görülen kanama hamilelikte kanama sebeplerinden bir diğeri de düşüktür. Eğer daha önce ultrasonda bebeğin kalp atışı görüldüyse, bu kanamanın düşük olma olasılığı azdır.
  • Dış gebelik de ilk 3 ayda vajinal kanamaya sebep olabilir. Dış gebelik sebebi ise; döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmek yerine, yumurta kanalına yerleşir.

İkinci Ve Üçünce Trimesterde Kanama

İkinci veya üçüncü trimesterde yaşanan kanamalar anne adayı ve fetüsün sağlığı için tehlikeli olabilir. Bu dönemde görülen kanamalara aşağıdaki durumlar sebep olabilir.

Plasenta Previa:

Plasentanın bebek ile doğum kanalı arasına girerek, rahim ağzına inmesidir. Hem anne adayı hem de bebek için riskli bir durumdur.

Plasentanın Erken Ayrılması:

Doğumdan önce plasenta rahim duvarından ayrılır. Bu durum vajinal kanamaya ve bebek ölümüne sebep olabilir.

Erken Doğum:

Doğumun 37 haftadan önce gerçekleşmesine erken doğum denir. Erken doğum da hamilelikte kanama görülen durumlardan biridir.

Cinsel İlişki Gebelikte Kanama Sebebi Olabilir mi?

Gebelikte cinsel ilişki sırasında veya sonrasında hafif bir kanama görülebilir. Çünkü hamilelik hormonlarının da etkisiyle bu dönemde vajinaya normalden daha fazla kan iletilir. Cinsel ilişki sırasında vajina tahriş olabilir ve bu durum gebelikte kanama olarak kendini gösterir. Ancak bu çok az miktarda olup çok kısa sürelidir.

İlk 3 ay, ikinci 3 ay veya son 3 ay hamilelikte kanama hangi dönem görülürse görülse basit bir şey olabildiği gibi tehlikeli bir durumun habercisi de olabilir. Hem anne adayı olarak sizin hem de bebeğinizin sağlığı için; gebelikte görülen vajinal bir kanama durumunda, kanama miktarına bakmaksızın derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı