Anne Sağlığı

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik bir kadının hayatındaki en özel zaman aralıklarından biridir. Heyecanla doğacak bebeğinizi beklerken aynı zamanda bebekle ilgili birçok endişe de yaşarsınız. Ancak bu dönemin sadece bebeğiniz için değil kendiniz için de endişe duyup; sağlığınıza, beslenmenize dikkat etmeniz gereken bir dönem olduğunu unutmamalısınız. Sizin sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamanız demek, bebeğinizin de sağlıklı olması demektir.

Anne adaylarının en sık karşılaştığı sıkıntılardan biri de hamilelikte kabızlık problemidir. Bu nedenle “Kabızlık nedir, belirtileri nelerdir, hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?” gibi soruların cevabını bilmemiz gerekir.

Kabızlık Nedir? Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Hamile kadınların büyük bir kısmı kabızlık problemi ile karşılaşmaktadır. Kabızlık nedir; bağırsak hareketlerinin zor ve seyrek görülmesi, kuru ve sert dışkılama durumudur. Kabızlıkta bireyin bağırsak hareketleri yavaşlar, tuvalete çıkma sıklığı azalır. Hamilelikte kabızlık gebelerin %40’ında görülür. Sık görülen bu problem gebenin yaşam kalitesini düşürüp, hamilelik sürecinizi zorlaştırabilir.

En sık karşılaşılan gebelikte kabızlık belirtileri;

 • Normalden az sıklıkta dışkılama
 • Karın ağrısı
 • Katı ve kuru dışkı
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Dışkılamada zorlanma

Neden Kabızım, Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?

Gebelikte kabızlığa neden olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri beslenmedir. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma gibi problemlerin yaşanması, anne adayını katı yiyeceklerle beslenmeye yöneltir. Sulu yemekler tüketilmeyip bir de yeteri kadar su içilmezse kabızlık kaçınılmaz olur.

Ayrıca gebelikte kullanılan kan ilaçları da hamilelikte kabızlık sebeplerindendir.

Hamilelikte kabızlık neden olur sorusunun cevabı doğrudan hamilelik durumu ile de ilişkili olabilir. Progesteron hormonu seviyesinin gebelikle birlikte artarak bağırsak kaslarını gevşetmesi, bebekle birlikte büyüyen uterusun bağırsaklara baskı yapması, gebelikle beraber artan hareketsizlik ve stres gibi faktörler bağırsak hareketlerini kısıtlayarak kabızlığa sebep olabilir.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığın oluşmasını engellemek ya da tedavi etmek için kabızlığa ne iyi gelir bilmek ve gerekli önlemleri almak gerekir.

 • Bol bol su için. Su içmek metabolizmanızı hızlandırır, bağırsak hareketlerinizi düzenler. Bu nedenle günde en az 2 litre su içmelisiniz.
 • Kuru baklagiller, taze sebze, taze meyve, yulaf, çavdar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı gibi lifli ve posalı besinleri her gün yemek listenize alın. Lifli besinler midenizin sindirimini kolaylaştırıp, bağırsaklarınızı çalıştırarak hamilelikte kabızlık olasılığını azaltır.
 • Ciddi bir kabızlık problemi yaşıyorsanız doktorunuza danışarak, mümkünse demir ihtiyacınızı demir ilaçları yerine demir içerikli besinleri daha fazla tüketerek gidermeye çalışabilirsiniz.
 • Stresten uzak durun.
 • Doktorunuzun önereceği hamile egzersiz hareketleri ve hafif tempolu yürüyüşü gündelik yaşantınıza koyun. Böylece hem kabızlığınızı önlemiş hem de hazla kilo almamış olursunuz.
 • Uzun süreli kabızlıklarda mutlaka uzman bir doktora görünün.

Kabızlıkta Ikınma Bebeğe Zarar Verir Mi?

Kabızlık bebeğinize zarar veren bir hastalık değildir.

 

Ancak ağır kabızlık durumlarında annenin fazla ıkınarak kendini zorlaması rahim kasılmalarınızı tetikleyebilir. Zamansız kasılmalar ise erken doğuma sebep olabilir. Hamilelikte kabızlık durumunun erken doğuma sebebiyet vermesi nadir görülen bir durumdur. Ancak yine de bunun bir olasılık olduğunu unutmayıp kabızlıkta ıkınma gerektiren durumlarda kendinizi zorlamamanız ve mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Evet hamilelikte kabızlık çok sık görülen ancak genelde çok ciddi sonuçlar doğurmayan bir hastalıktır. Çok ciddi sonuçlar doğurmaması, geçiştirebileceğiniz bir problem olduğu anlamına gelmez. Çünkü kabızlık anne adayının yaşam kalitenizi düşürerek stres düzeyinizi artırır. Huzursuz ve stresli bir gebelik süreci ise bebeğinizi de huzursuz eder. Bu nedenle evde alınan önlemlerle tedavi edilemeyen kabızlık durumunda mutlaka uzman bir doktorun kontrolünden geçilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı