Anne Sağlığı

Hamilelikte Hemoroit

Hamilelik dönemi dünyanın en muhteşem deneyimlerinden biridir. Ancak bu dönem, bir bebek sahibi olmanın mutluğu ve heyecanının yanında birçok fiziksel ve psikolojik problemi de beraberinde getirmektedir. En sık karşılaşılan problemlerden biri de hemoroittir. Hemoroit nedir? Hamilelikte hemoroit neden görülür?

Hemoroit Nedir? Gebelikte Hemoroit Neden Olur?

Hemoroit, halk arasında basur olarak bilinen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Sindirim sisteminin bir parçası olan bağırsakların, anüse yakın alt bölümlerindeki damarların genişlemesiyle oluşan bir hastalıktır. Genişleyen damarlar bir çıkıntı oluşturarak basur memesi oluşturur. Bu rahatsızlığın anne adaylarında çok sık görülmesi, elbette ki akıllara gebelikte hemoroit neden olur sorusunu getiriyor. Öyle ise hamilelikte hemoroit görülmesine sebep olan etkenlere bir göz atalım.

 • Bebeğin büyümesi, gelişmesi ve beslenmesi için gebelikte rahim bölgesine daha çok kan gitmesi gerekir. Bu bölgeye kan akışını hızlandırmak için damarlarda bir miktar genişleme olur. Artan kan akışı, artan kan basıncı ve genişleyen damarlar varislere neden olur. Bu varislerin bağırsaklarda oluşması ise hemoroit hastalığına sebep olur.
 • Her geçen gün büyüyen bebeğin ağırlığı ve minik yavrunuza yer açmak için genişleyen rahminizin bağırsaklara baskı yapması bağırsaklarda varis oluşumunu arttırarak problemi tetikler.
 • Hamilelik hormonu olarak da bilinen progesteron hormonunun düz kasların çalışmasını olumsuz etkiyerek bağırsakların çalışmasını yavaşlatması da gebelikte hemoroit neden olur sorusunun cevaplarından biridir.
 • Gebelikte beslenme alışkanlığının değişmesi sonucu oluşan kabızlık ve kabızlıktan kaynaklı çok ıkınma sebep olabilir.
 • Gebelik öncesinde hemoroit problemi yaşanmış olması, anne adaylarının gebelikte de bu problemi yaşama olasılığını artırmaktadır.

Hamilelerde Basur Belirtileri

İster büyük olsun ister küçük; bir problemin en az hasarla ve etkili bir şekilde çözülebilmesi için erken teşhis önemlidir. Erken teşhisin ilk koşulu ise sorunun belirtilerinin fark edilebilmesidir. Zamanında önlem alınmadığında hamilelerde basur oldukça ağrılı ve sıkıntılı bir soruna dönüşebilir. Görülmesi durumunda basur olma ihtimaliniz olan belirtiler;

 • Büyük abdestinizi yaptıktan sonra makattan açık renkli taze kan gelmesi
 • Makatta kaşıntı ve ağrı
 • Makattan akıntı gelmesi
 • Tuvalet sonrası makat temizliği esnasında ele yumru şeklinde basur memesi gelmesi

Hamilelerde Basur Ağrısına Ne İyi Gelir/ Tedavisi

Bir problem ile çok sık karşılaşılması onun önemsiz olduğu anlamına gelmez. Hemoroit de anne adayları için çok sık görülen ancak derhal önlem alınması gereken bir problemdir. Hamilelerde basur ağrısına ne iyi gelir bilen anne adayları süreci nispeten daha kolay atlatacaklardır. Basur tedavisinde işinize yarayacak önemli bilgiler;

 • Bol sıvı tüketin, günde en az 2-3 litre su için
 • Kuru erik, kuru kayısı, armut, üzüm, böğürtlen, kiraz, şeftali, havuç, ananas gibi bol lifli gıdalar tüketerek kabızlığın önüne geçin
 • Tuvaletinizi yaparken çok ıkınmayın
 • Ağır yük kaldırmayın
 • At binmek, bisiklet ve motora binmek gibi hemoroiti tetikleyecek sporlardan kaçının
 • Bol baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durun
 • Sırt üstü uyumak bağırsaklara yapılan baskıyı artıracağından yan yatmayı tercih edin
 • Düşük tempolu egzersiz yapın
 • Gebelikte aşırı kilo almaktan kaçının
 • Uzun süre oturur pozisyonda kalmayın. Oturmak bağırsaklara yapılan baskıyı artırır. Bu nedenle olsanız bile uzun süre sabit kalmayın, gün içinde fırsat buldukça gezinin
 • Oturma banyosu yapın

Yukarıdaki tedbirler hem hemoroit oluşumu nasıl engellenir hem de hamilelerde basur ağrısına ne iyi gelir sorularına verilebilecek en yararlı bilgilerdir.

Ilık Oturma Banyosu ile Basur Memesi Ağrısı ve Basur Kanaması Problemlerini Azaltın

Ilık oturma banyosu yapmak için banyo küveti ya da plastik küvet kullanabilirsiniz. Plastik büyük bir leğen de işinizi görecektir. Oturma banyosu yapmak için kullanacağınız yeri mutlaka önceden temizlemeniz gerekmektedir.

Temiz olmayan küvet ya da leğen içerisindeki mikroorganizmalar, basur memesi üzerindeki yaralardan ve basur kanaması oluşturan çatlaklardan içeri sızarak enfeksiyona sebep olabilir.

Sonraki aşamada temiz küvet ılık su (asla sıcak değil) ile doldurulmalı ve rahat bir pozisyon alarak 20 dakika boyunca içerisinde oturulmalıdır. Bu uygulama basur memesi ağrısını ve basur kanamasını azaltacaktır.

İnsanlar genelde hemoroit problemi ile karşılaştıklarında, sorunu birine anlatmak ya da doktora gitmekten çekinirler. Ancak hiçbir şey sağlıktan öncelikli olmamalı ve hiçbir fiziksel hastalıktan utanılmamalıdır. Hele bir de bebek bekliyorsanız hamilelikte hemoroit görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Yukarıda alacağınız önlemler yeterli gelmediğinde doktorunuz hamilelikte rahatlıkla kullanabileceğiniz kremler önerecek ve bu kremler de kısa sürede olumlu sonuç verecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı