Anne Sağlığı

Hamilelikte Grip Belirtileri ve Alınacak Önlemler

Hamilelikte anne adayının vücudunda gerçekleşen her değişiklik, doğrudan ya da dolaylı olarak bebeği de etkilemektedir. Bu sebeple anne adayının geçirdiği hastalıklar hem kendisi hem de bebeği için tehlike oluşturmaktadır. Hamilelikte grip olmak, anne adaylarının en çok karşılaştıkları hastalıkların başında gelir.

Anne adayı olarak normal bir dönemde grip olsaydınız; muhtemelen önceki hastalığınızdan kalan grip ilacınızı içer ya da hemen bir hekime görünüp, sonra da hiç tereddüt etmeden reçetenizde yazılan ilaçları alırdınız. Ancak gebelikte en basit hastalık karşısında bile çok dikkatli davranmanız gerekir. Bu hassas dönemde kullanılan ilaçlar, hastalığa iyi gelse de bebek için sorun yaratabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde hastalıklar çok daha stresli geçer.

Grip Nedir? Nasıl Yayılır?

Grip, influenza adı verilen bir virüsün sebep olduğu, solunum yollarında görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip virüsü çok kolay ve hızlı yayılır. Grip olan birinin öksürmesi ve hapşırması ile grip virüsü havaya karışır. Havaya karışan virüs 4 saat boyunca havada kalabilir. Böylece bu havayı soluyan birine rahatlıkla bulaşabilir. Ayrıca, grip birine temas etmek, tokalaşmak; enfekte kişinin kaşık, çatal, bardak, havlu gibi eşyalarını kullanmak da gribin yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur.

Gebelikle birlikte, anne adayının bağışıklık sistemi baskılandığından dolayı; hamilelikte grip virüsü çok daha çabuk etki etmektedir.

 

Hamilelikte Grip Belirtileri

 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Eklem ve uzuv ağrısı

hamilelikte grip belirtileri arasında en sık rastlanan semptomlardır. Hastalığa sebep olan virüsü kaptığınız aşamada hemen bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyecekleri tüketmeye ağılık vermelisiniz.

 • Boğaz ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Solunum zorluğu
 • Şiddetli kusma
 • Fetal hareketin azalması
 • Vajinal kanama

gibi ağır belirtilerde ise hiç zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Doktora gittiğinizde, muayeneye başlamadan mutlaka doktorunuza gebe olduğunuzu belirtmelisiniz. Böylece doktorunuz; bebeğinize ve size zarar vermeyecek en doğru ilaçları seçip sizin için reçetelendirecektir.

 

Gebelikte Grip Neden Tehlikeli

Hamilelikle birlikte değişen hormonlar; yediğiniz yemeklerdeki vitamin ve minerallerin bebekle paylaşılması; ilerleyen aylarda, karnınız büyüdükçe ciğerlerinize ve kalbinize yapılan baskının artması bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur. Bağışıklık sisteminiz zayıflayınca gebelikte grip olma riskiniz de artmış olur. Ayrıca gebelikte grip hem uzun süreli hem de daha ağır seyreder. Ağır vakalarda grip zatürreye dönebilir. Hatta erken doğum ve düşük sebebi de olabilir.

Eğer gribiniz hamileliğinizin son günlerinde sizi bulursa, doğumdan sonra bebeğe de geçme riski yüksektir.

 

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Hamilelikte grip ile yapacağınız en iyi savaş taktiği; gribe yakalanmamaktır. Bunun için bünyenizin sağlam olmasını sağlamalısınız.

 • Bol bol dinlenmelisiniz, zaten doğumdan sonra dinlemeye pek vaktiniz olmayacak.
 • Bol sıvı tüketmelisiniz.
 • Boğazda yanma veya öksürük görülürse; tuzlu su ile sık sık gargara yapınız.
 • Burun tıkanıklığınız varsa nemli ve sıcak hava solumak ve burun spreyi kullanmak iyi gelecektir.
 • Ballı, limonlu ve kafeinsiz çaylar tüketebilir; güzel bir tavuk suyu ya da et suyu çorbası yapabilirsiniz.
 • Dengeli ve yeterli beslenmeli ve bolca C-Vitamini tüketmelisiniz.

Bütün bu önlemlere rağmen virüsün bulaşması durumunda hamilelikte grip nasıl geçer derseniz; hemen doktorunuza danışmanız ve buna uzmanınızdan yanıt almanız gerekmektedir.

İki canlı olduğunuzu unutmayınız. Nasıl ki yedikleriniz ve içtikleriniz hem sizi hem de bebeği etkiliyorsa; hastalıklarınız da aynı şekilde hem sizi hem de bebeğinizi etkiliyor. Hamilelikte grip en sık rastlanan hastalıktır. Bu nedenle kendinizi ve bebeğinizi bu hastalığa sebep olan parazitlere karşı korumalısınız. Aldığınız tüm önlemlere rağmen enfekte olmanız durumunda; belirtileriniz ister basit ister ağır düzeyde olsun; derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı