Hamilelik

Hamilelikte Cinsel İlişki/ Hamileyken Sex

Anne olmak bütün kadınların en tatlı hayalidir. Hamile kalınması ve hormonların miktarlarında değişiklikler olmasıyla birlikte hamile kadın kendini anneliğe hazırlamaya başlar. Bu süreçte cinsel ilişki geri plana atılır. Çünkü anne adayı kendini tamamen anneliğe odaklamıştır. Baba adayı ise taze ve adamış bir anneye cinsel isteklerinden bahsetmekten korkar. Korkmalıdır da. Bir anne adayı sadece bebeğini düşünür ve karşı tarafın cinsel istekleri anneye tamamen bencillik gibi gelebilir. Çünkü toplumumuzda hamilelikte cinsel ilişki ile ilgili yıkılması zor olan, ciddi bir ön yargı vardır ve anne adayı bunun bebeğine zarar vereceğine inanır. Bu inanış hem anne adayını hem de baba adayını tedirgin eder.

Hamileyken Sex Normal mi?

Cinsel istek insanın doğasında bulunan, doğuştan gelen bir dürtüdür. Bu dürtünün temelinde ise üreme ve soyunu devam ettirme vardır. Peki hamileyken sex yapmak normal midir? Toplumumuzda sex, çok eskilerden beri dile getirilmeyen, hakkında soru sorulmaya utanılan bir konu olmuştur. Genelde doktor muayenelerinde çiftler hamileyken sex yapıp yapamayacakları ile ilgili soru sormazlar, çünkü utanırlar. Doktorlar da bu konudan bahsedip bilgi vermeyince, gerçekten hakkında konuşulmaması gereken bir konu olduğu kanaati desteklenmiş olur.

Eğer tıbbi açıdan tamamen normal bir gebelik süreci yaşanıyorsa, bu sorunun cevabı; evet hamilelikte cinsel ilişki gayet normaldir ve bu konuda doktorunuza çekinmeden her şeyi sormanız gerekmektedir.

Kaç Aylık Gebelikte Cinsel İlişki Uygundur?

Bunun cevabını verebilmek için hamilelik sürecinizin nasıl geçtiğinin değerlendirilmesi gerekir. Doktorunuz gebelik süreciniz ile ilgili herhangi bir olumsuz durumdan bahsetmedi ve daha önceki gebeliklerinizde herhangi bir düşük ya da kanama geçmişiniz yok ise gebeliğin ilk gününden başlayarak, tekli gebeliklerde gebeliğinizin son 4 haftasına kadar, çoğul gebeliklerde ise son 3 aya (12 hafta) kadar cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sorun yoktur.

Gebelikte cinsel ilişki tahmini doğum tarihinizin son 4 haftasından itibaren tavsiye edilmez. Çünkü cinsel ilişki esnasında kadının orgazm olması ve göğüs uçlarının uyarılması sırasında salgılanan oksitosin hormonu, sperm yapısındaki prostaglandin hormonu rahim ağzında kasılmalara sebep olarak erken doğuma sebep olabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Esnasında Uzak Durulması Gereken Durumlar

  • Herhangi bir dönemde kanama yaşanmışsa, düşük veya erken doğum riski varsa hamilelikte cinsel ilişki uzak durulması gereken bir durumdur.
  • Baba adayında cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa, anne adayı ve baba adayında genital enfeksiyon bulunuyorsa sex yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Bazı gebeliklerde plasenta döl yatağına değil rahim ağzına yerleşir. Bu problemin yaşandığı bir durumda cinsel ilişki sakıncalıdır.
  • Hamileyken cinsel ilişki sırasında genital bölgeyi kayganlaştırmak amaçlı kullanılan krem, losyon, kayganlaştırıcı gibi ürünler ve aromalı prezervatif kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar kimyasal madde içerirler ve bu kimyasallar minik yavrunuza zarar verebilir.
  • Hamilelikte ilişki pozisyonları önemlidir. Çünkü yanlış pozisyon fetusa zarar verebilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye etmediği pozisyonlardan kaçınmalısınız.

Gebelerde Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Sanıldığının aksine cinsel ilişki esnasında bebeğin plasentasına temas söz konusu değildir. Bu yüzden bebeğe baskı yapacak pozisyonlardan sakındığınız sürece bebeğe zarar vermez. Hatta gebelerde cinsel ilişki bebek için faydalıdır bile diyebiliriz. Çünkü anne adayının orgazmı sırasında salgılanan seratonin hormonu (mutluluk hormonu) bebeğin ruhen daha sağlıklı doğmasına katkı sağlar.

Birçok toplum ve inanışta hamilelikte sex kesinlikle ayıp ve zararlıdır. Ancak yüzyıllardır yapılan sosyolojik ve bilimsel araştırmalar, ihtiyaçlar hiyerarşisinde cinselliğin ilk basamakta ve önem derecesi olarak; yeme, içme gibi ihtiyaçlarla aynı değerde tutulduğunu göstermiştir. Bu yüzden normal süreç izleyen bir hamilelikte cinsel ilişki gayet sağlıklı ve normaldir. Mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı