Hamilelik

Hamilelikte Beslenme ve Önemi

Evet, elbette hiçbirimiz sonsuza dek yaşamayacağız. İnsanların da her canlı gibi belli bir yaşam süresi vardır. Önemli olan yaşadığımız bu süreyi sağlıklı geçirebilmektir. Tabi ki sağlıklı bir yaşamın temeli sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Bu zamana kadar beslenme şeklimiz, alışkanlıklarımız sadece bizi etkiliyordu. Ancak hamilelikte beslenme ile ilgili alışkanlıklarınız sadece bizi değil dünyaya getireceğimiz bebeği de etkilemektedir. Çünkü yediğiniz yiyecekler bebeğinizin temel besin kaynağıdır.

Gebe Beslenmesi Neden Önemli?

İnsanın en hızlı büyüme ve gelişme gösterdiği dönem doğum öncesi dönemdir. Karnınızda önce tek bir hücre olan zigot, büyüyerek embriyoyu, embriyo büyüyerek fetüsü, fetüs büyüyerek bebeği oluşturacak. Büyüme ve gelişme için gerekli enerji ve yapı taşlarını ise sizin yediğiniz besinlerden alacak.

Bebeğiniz büyüme ve gelişmesi esnasında ihtiyacı olan besinleri yeteri kadar alamazsa bebek kalp, böbrek ve akciğer rahatsızlıkları ile dünyaya gelebilir.

 

Beyin gelişimini ve zekâ düzeyini olumsuz etkiler. İleriki yaşlarda şeker, tansiyon gibi hastalıklara sahip olma olasılığını arttırır. Kemik gelişimi, boy ve kilo artışı yavaşlar. Bu sebeplerden ötürü gebe beslenmesi diğer zamanlardaki beslenmeden çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Temel besin kaynaklarımız karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineralle ve sudur. Her besinden, yeteri kadar yenmelidir. Çünkü her birinin bebeğin büyüme ve gelişmesinde farklı rolleri vardır.

Proteinler:

Bebeğinizin gerek boyunun gerekse beyin, ciğerler, böbrekler ve diğer organların büyümesini ve gelişmesini sağlar. Günde en az 3 porsiyon protein tüketilmelidir. Et ve işlenmemiş et ürünleri, süt ve peynir yoğurt gibi süt ürünlerinde bolca protein bulunur. Balık da önemli bir protein kaynağıdır ve haftada en az 2 kere tüketilmelidir. Bezelye, fasulye, fındık, tohum ve soya ürünlerinde bolca protein bulunur.

Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar hem sizin hem de sizin enerji ihtiyacınızı karşılar. Tam buğday ekmeği, kabuklu pirinç, bulgur, yulaf mercimek, sebze ve meyve gibi karbonhidratlar tüketilmelidir. Beyaz un, şeker, beyaz pirinç, çikolata, cipsler, şekerli hazır içecekler gibi karbonhidratlardan uzak durulmalıdır.

Yağlar:

Enerji kaynağıdır. Zeytinyağı gibi bitkisel kaynaklı yağlar tüketilmelidir.

Kalsiyum:

Hamilelikte beslenme alışkanlıklarınızda mutlaka kalsiyuma yer vermelisiniz. Çünkü bebeğinizin kemiklerinin gelişimini sağlar. Günde en az 3 porsiyon kalsiyum sizin de gebelikte diş kaybı yaşamanızı engeller. Süt, yoğurt, yumurta, soya gibi besinlerde bolca bulunur.

Folik asit:

Hamilelikte beslenme konusunda en önemli besin içeriklerinden biridir. Bebeğinizin omurga açıklığı (spina bifida) ve anensefali (beynin bir kısmının oluşmaması) gibi doğum kusurları ile doğmasını engeller. Bu nedenle çok önemlidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, mercimek, yumurta, fındık, karaciğerde bolca bulunur. Ancak besinlerle alınan folik asit gebelikte yeterli değildir. Bu sebeple dışarıdan doktorunuzun verdiği tabletlerle takviye yapılmalıdır.

Demir:

Hem bebeğinize hem de size yeterli oksijen ulaşmasını sağlar. Turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, tahıllar, yumurta ve kurutulmuş meyvelerde bolca bulunur. Demir düzeyi yetersiz olan anne adayları, doktorun tavsiye ettiği demir ilacı ile takviye yaparlar.

Vitaminler:

Vitamin eksikliğinde bebek düşük kilolu doğabilir. Bu nedenle meyve ve sebzelerden bolca vitamin alınmalıdır.

Sağlıklı bir gebelik için her besinden yeteri kadar alınmalıdır. Salam, sucuk, pastırma gibi işlenmiş etlerden, cips, gazlı içecek, abur cubur, pizza, hazır hamburger ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Anne adayları hamilelikte beslenme konusunda uzman doktorundan da bilgi almalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı