Hamilelik

Hamile miyim? Hamilelik Belirtileri Hakkında Her Şey

Gebeliğiniz ister planlı ister sürpriz olsun bir şekilde bir takım emarelerle kendisini belli edecektir. Hamileliğin ilk belirtileri genelde adet dönemi öncesi ve adet esnasındaki belirtilerle benzerlik gösterir. Bu nedenle vücudumuzda gözlemlediğimiz semptomların adet döneminin habercisi mi yoksa hamilelik belirtileri mi olduğunu anlayabilmemiz için vücudumuzu iyi tanımamız ve iyi dinlememiz gerekir.

En Sık Görülen Gebe Belirtileri Belirtiler

Yapılan araştırmalarda kadınların çoğu adet gecikmesini ilk hamilelik belirtisi olarak belirtti. İkinci olarak bulantılar, üçüncü olarak göğüslerde meydana gelen değişiklikler bu anket sıralamasında yerini aldı.

Adet Kanamasında Gecikme:

Adet kanamasının beklenen zaman gelmesine rağmen gerçekleşmemesine hamilelikte ilk belirti diyebiliriz. Bu emarenin hamilelikte ilk belirti olmasının yanında en sık görülen ve dikkate alınan belirtidir. Çoğu kadın gebelik testini adet kanaması geciktikten sonra yapmaktadır.

Göğüslerde Şişme:

Gebe belirtileri arasında en sık görülen üçüncü belirtidir. Göğüslerde şişmeyle, dolgunlaşma ve gerginlik olur. Bu durum göğüslerin sutyen ya da atlete temasında acıma, batma ve hassasiyete sebep olur.

İmplantasyon Kanaması (Yerleşme Kanaması):

Yumurta ve sperm, yumurta kanalında döllenir. Döllenme sonrası oluşan zigot yumurta kanalından rahime doğru yola çıkar ve bu yolculuk esnasında bir miktar büyüyerek embriyoyu oluşturur. Embriyo gebelikten sonraki 6. ile 13. gün arasında rahime yerleşir. İşte bu yerleşme sırasında bir miktar kanama gerçekleşir. Bu kanamaya implantasyon kanaması denir ve bu da gebelik belirtileri arasındadır. Ancak her gebelikte görülmeyebilir.

Yerleşme kanaması adet kanamasından farklıdır. Bu kanama pembe veya kahverengi bir leke veya akıntı şeklindedir. Kırmızı değildir.

 

Baş Ağrısı ve Yorgunluk:

Gebelikle birlikte vücudunuzda meydana gelen ani hormon artışı ve kan akışı hacmindeki artış, baş ağrısı ve yorgunluk hissine sebep olur.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı:

Filmlerde istisnasız her gebelik durumuna konu olan meşhur bir belirtidir. Değişen hormonlar sebep olmaktadır. Genelde sabah görülmekle birlikte günün her saatinde ortaya çıkabilir. Gebeliğin 14. Haftasına kadar devam edebilen bu durum bazı anne adaylarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek kadar sıkıntı yaratır. Mide bulantıları genelde 3. Ayın sonunda son bulur.

Sık İdrara Çıkma:

Rahminiz idrar kesenizin üzerinde yer alır. Her geçen gün büyümeye devam eden embriyo, rahime tutunmasıyla birlikte idrar kesenize baskı yapmaya başlar. Bu durum ise normalden fazla tuvalete çıkma ihtiyacı duymanıza sebep olur. Gebeliğin ilerleyen zamanında bu belirti artarak devam eder.

Aşerme:

Nedeni belli olmamakla birlikte daha önce sevdiğiniz ya da hiç sevmediğiniz besinleri canınızın ısrarla çekmesi durumudur. Kışın ortasında canınızın karpuz çekmesi gibi zamansız isteklerin görülmesine sebep olur. Eşiniz aşerdiğiniz yiyecekleri gecenin bir yarısı aramaya çıktığında üzülmeyin, biraz nazlanmak sizin de hakkınız.

Ruh Halinde Dalgalanmalar:

Hamilelikle beraber değişen hormon değerlerinden kaynaklanmaktadır. Kiminde mutluluk duygusu olarak kendini gösterirken kimi kadınlarda depresyon ve anksiyeteye sebep olabilir. Genelde geçici bir durumdur. Depresyon ve anksiyete durumunun devamı ve günlük yaşantınızı etkileyecek düzeye ulaşması halinde mutlaka alanında uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadınlarda erken gebelik belirtileri hissetme zaman aralığı bireysel farklılıklar göstermektedir. Ancak genellikle en erken gebelik belirtileri embriyonun rahime tutunmasından (implantasyon) birkaç gün sonra, yani yumurtlamadan 8-10 gün sonra görülür. Yumurtlamadan sonraki 3-4 hafta sonrasına kadar devam eder. Bazı anne adaylarında bu süre daha da uzun olabilir.

Bütün Kadınlarda Hamilelik Belirtileri Görülür Mü?

Her kadın farklıdır. Bu nedenle hamilelik belirtileri kadından kadına hatta aynı kadının bir hamileliğinden diğer hamileliğine farklılık gösterebilir. Bazılarında döllenmeden 1 hafta sonra emareler görülürken, bazılarında gebelik testi yaparak kesin teşhis konulduğu halde hiçbir belirti görülmeyebilir. Bazı kadınlarda semptomların tamamı görülürken bazılarında sadece bir ya da birkaç tanesi görülebilir. Kısacası farklı vücutlarda farklı hızlarda ve yoğunlukta görülmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen kadınların heyecanla beklediği hamilelik belirtileri her zaman doğru sinyal vermez. Bu belirtilerin beklenen müjdenin habercisi olup olmadığına emin olabilmeniz için mutlaka gebelik testi yapmanız ve doktorunuza başvurmanız gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı