Hafta Hafta Hamilelik

31 Hafta Gebelik: Anne ve Bebek

Bravo, koskoca bir zaman dilimini geride bıraktınız. Hamileliğinizin 7. ayı bitmek üzere ve bebeğinizi kollarınıza almanıza çok az bir süre kaldı. 31 haftalık gebelik hem siz hem de bebeğiniz için bir ihtiyaç listesi oluşturarak doğumdan sonra gerekli olacak malzemeleri almaya başlamanız için güzel bir zaman dilimi. Çünkü bu zaman dilimi henüz iyice ağırlaşmayıp rahatça gezip dolaşabileceğiniz bir dönem olduğundan bunu değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

İşte bu haftada sizi neler bekliyor, bebeğinizin gelişimi hangi aşamada ve daha fazlası…

31 Haftalık Bebeğin Gelişimi ile İlgili Bilmek İsteyecekleriniz

Hızla büyüyen bebeğinizin kolları ve bacakları bu haftada iyice uzayıp gelişmeye devam ediyor ve her geçen gün yeni doğan bebeğin vücut oranına yaklaşıyor. Minik yavrunuzun kırmızı kan hücrelerini bu zamana kadar karaciğeri üretti ama artık bebeğin kemikleri yeteri kadar geliştiğinden bu görevi kırmızı kemik iliğinin alma zamanı geldi. Bu dönemde bebeğinizin deri tabakası yağ depolamaya devam edecek ve cildi gitgide kırmızıdan bebek pembesine dönmeye başlayacaktır. 31 haftalık bebeğin tırnakları ve parmakları tamamen gelişmiştir. Gelişen tırnaklar doğuma kadar iyice uzayacak ve bebeğinizin uzun olan tırnaklarını doğduğunda hemen kesme ihtiyacı duyabilirsiniz.

31 haftalık bebeğin beyin bağlantıları iyice gelişiyor ve bu durum duyu organlarının duyarlılığını da artırıyor. Gözleri gece ve gündüzü fark edebiliyor. 31 haftalık gebelik döneminde plasentadaki amniyotik sıvısı hala bebeğinizin kolayca dönüp hareket edebileceği kadar fazla, bu nedenle de bebeğinizin çok hareketli olduğu kıpır kıpır bir hafta olacaktır.

31 haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebek bekleyen anne ve babaların, her geçen gün büyüyen minik yavrularıyla ilgili en çok merak ettikleri gelişim özelliklerinden biri kilosu diğeri de boyudur. 31 haftalık bebek kilosu ortalama 1500 gram; boyu ise yaklaşık 41 cm civarında bir kuşkonmaz kadardır.

31 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler ve Annelere Önemli Tavsiyeler

Bu dönemde bebeğinizin gelişimi kadar kendi gelişim ve değişim özellikleriniz hakkında da merak ettiğiniz sorular olması çok normal. 31 haftalık gebelik annedeki değişiklikler;

  • Amniyotik sıvınız hala fazla olduğundan bebeğinizin bu hafta da hareketli olması normal. Bebeğinizin hareketli olması sağlığının iyi, keyfinin yerinde olduğunun işaretidir.
  • Değişen hormon değerleri sizi daha hassas biri yapabilir. Eğer uyku bozuklukları, sebepsiz ağlama ve iştah kaybı gibi belirtiler sosyal ilişkilerinizi etkileyecek düzeye ulaşırsa mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.
  • Göğüslerinizde süt sızıntısı başlayabilir. Dışarı çıkarken ne olur ne olmaz diye yanınızda göğüs pedi bulundurmanızda fayda var.
  • Büyüyen ve ağırlaşan bebeğinizin mide ve akciğerlerinize baskı yapmasından kaynaklı 31 haftalık gebelik annedeki değişiklikler arasında reflü, mide yanması ve solunum zorluğu gibi problemleri de sayabiliriz. Düşük tempolu yürüyüşler, hamile yogası ya da platesi gibi uygun sporlar problemlerinizi bir nebze olsun hafifletecektir.
  • Büyüyen karnınız idrar kesenize baskı yapacağından 31 haftalık gebelik döneminde daha sık aralıklarla tuvalete gitme eğilimi gösterebilirsiniz. Merak etmeyen bu çok normal bir durumdur.
  • Brakston Hicks kasılmaları denen yalancı sancılar ve kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu düzensiz ve ağrısız kasılmalar normaldir. Ancak kasılmalarınız düzenli ve ağrılı bir hal almaya başlarsa mutlaka kadın doğum uzmanınızla iletişime geçmelisiniz, çünkü bu kasılmalar erken doğum habercisi olabilir.

Baby shower yapmayı düşünen anneler için bu hafta harika bir dönem olabilir. Çünkü 31 haftalık gebelik dönemi hem karnınızın oldukça belirgin olduğu hem de hareketlerinizin henüz çok fazla ağırlaşmadığı bir dönemdir. Üstelik doğum hazırlıklarınızı ve alışverişinizi yapmadan önce baby shower yaparak gelen hediyelerle ihtiyaçlarınızı bir nebze olsun azaltmış olabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı