Anne Sağlığı

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte her fırsatta kendimizi dışarı atıp güneşe hasret kalan cildimizi D vitaminine doyururuz. Ancak bazen ayarı tutturamayıp D vitaminine doyayım derken kendimizi yakabiliriz. Bebek, çocuk, yetişkin, yaşlı hangi yaş grubu olursa olsun, yaz aylarında en sık yaşanan problemlerin başında güneşe maruz kalmaktan kaynaklı oluşan yanıklar gelir. Ne zaman ne derecede maruz kalacağımızı önceden kestiremediğimiz bu problemle başa çıkmak için güneş yanığına ne iyi gelir iyi bilmek gerekir.

Güneş Yanığı Neden Oluşur?

Bir problemle baş edebilmek için öncelikle problemi tanımak, neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Cildin korunmasız ve yoğun bir şekilde güneşe maruz kalması sonucu oluşan deri rahatsızlığına güneş yanığı denir. Cilt uzun süre güneşe dolayısıyla ultraviyole yani UV ışınlarına maruz kaldığında deri hücrelerini tahrip olur. Hücrelerde DNA hasarı, kızarma, şişme ve ağrı gibi etkilere yol açar.

Genellikle güneşte kalındığında ilk 2 saat yanığın ciddiyetinin farkında olunmaz. Ancak 2-3 saat sonra derideki hücrelerde oluşan hasar kendisini göstermeye başlar. Önce kızarır, hemen ardından yanma hissi sızlamadan biraz öteye gidip acımaya terfi eder. Eğer durum biraz daha ciddiyse 24 saat içerisinde ciltte su kabarcıkları oluşmaya başlar. Açık tenlilerde bu etkiler biraz daha ileri derecede yaşanabilir.

Problemle Baş Etmenin Pratik Yolları

Güneş yanığıyla baş etmenin en iyi yolu korunmaktır. Yazın, sabah 11 ile öğleden sonra 2’ye kadar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak, gündüz hangi saati olursa olsun dışarı çıkılacaksa mutlaka cildin açıkta kalan yerlerine koruyucu güneş kremi sürmek alınabilecek en basit önlemlerdir. Ancak artık olanlar olduysa acıyı hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için deniz yanığına ne iyi gelir buyurun birlikte bakalım.

  1. Soğuk bir duş alın

Hemen güneşten uzaklaşıp soğuk bir duş almalısınız. Duş kısa süreliğine olsa da ağrınızı hafifletir. Hatta mümkünse banyo suyunuza karbonat ya da kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Bu ilave yanmış derinin pH düzeyinin normale dönmesine yardımcı olur.

  1. Soğuk kompres uygulayın

Eğer hemen duş alabilecek durumda değilseniz tahriş olan bölgeye soğuk kompres yapmalısınız. Soğuk kompres derken bir parça buzu komple yanık bölgeye sürmekten kesinlikle kaçının. Bu davranış yanık bölgenin daha da tahriş olmasına sebep olur. Onun yerine bir parça temiz ve çok kalın olmayan bir beze sarıp ağrıyan bölgeye 10-15 dakika tutmalısınız. Bunu günde 4 ya da 5 defa tekrar edebilirsiniz.

  1. Bol bol sıvı tüketin

Deri hücrelerinde meydana gelen yanık kılcal damarların genişlemesine sebep olur. Genişleyen kılcal damarlar ise vücuttaki suyu daha fazla tüketir. Bu da bedeninizin susuz kalmasına sebep olur. Bu nedenle gün içerisinde bol bol su tüketmeniz sizi rahatlatacak cildinizde susuzluktan oluşacak gerginliğin önüne geçecektir.

  1. Aloe vera sürün

Evinizde aloe vera bitkisi bulundurmakta fayda var. Aleo vera birçok cilt bakım ürününün üzerinde resmini görmeye veya içeriğinde adını okumaya alışık olduğumuz bir bitkidir. Cilt için oldukça faydalı olan bu bitkinin içerisindeki jelimsi sıvıyı vücudunuza nazikçe sürmeniz hem ağrınızı azaltır hem de iyileşmenize yardımcı olur.

  1. Cildinizi nemlendirin

Bol bol su içmek vücudunuzdaki su miktarını arttırsa da güneşe fazla maruz kalan cildinizdeki gerginliği azalmak için yeterli değil. Bu nedenle vücudunuzun nemli kalmasını sağlamak amacıyla eczaneden alacağınız yanığa karşı yenileyici krem ya da doğal bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Sandal ağacı, okaliptüs ve lavanta gibi bitkilerden elde edilen esanslar bunun için iyi birer seçenek olacaktır.

  1. Doktora gidin

Yanık kızarıklığın ötesinde bir hâl almaya ve canınızı iyice acıtmaya başladıysa hiç zaman kaybetmeden bir uzman hekime görünün.

 

Güneş yanığına yoğurt sürmek doğru mu?

Çocukluktan beri çok tanıdık gelen cilt tedavisi uygulaması da yoğurt sürmektir. Büyüklerimize güneş yanığına ne iyi gelir dendiğinde ilk yapılan müdahale hep yanığa yoğurt sürmek olmuştur. Ancak insanlar bilinçlendikçe bilgiye erişim arttıkça farklı yöntemler araştırıp uygulamaya başladı. Yanığa yoğurt sürmek çok bilimsel bir yöntem gibi görünmese de serin yoğurdun cildi rahatlattığını da inkâr edemeyiz. Tabi vücudunuzun ısısıyla kısa sürede oluşacak ekşi kokusuna dayanabilecekseniz.

D vitamini vücut için bir ihtiyaçtır ama küçük yaşlardan itibaren uzun süre güneş ışınlarına maruz kalanlarda cilt kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple güneşe kesinlikle korunmasız çıkmamalı ve olası durumlar için güneş yanığına ne iyi gelir bilmek gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı