Anne/Bebek

Göbek Bağı İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Göbek kordonu; bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, kan damarlarıyla çevrili hortuma benzer bir yapıdır. Hamileliğin 5. haftasında oluşmaya başlayan bu yapı, hamilelik boyunca anne ile bebek arasındaki bebeğin tüm yaşamsal fonksiyonlarını yürütebileceği alışverişi sağlar.

Doğum gerçekleştiğinde göbek bağı, göbeğin 2-3 cm yukarısından kesilerek klemp ile tutturulur. Artık bebek fiziki anlamda anneden bağımsız bir hale gelir. Bazı araştırmalar göbek kordonunun doğumdan birkaç dakika geç kesilmesinin, yeni doğan bebeğin kan hacminde artış sağladığını göstermektedir. Bazı uzmanlarsa, göbek kordonunun erken kesilmesinin bebekte demir eksiliğine sebep olduğunu savunurlar.

Anne Rahminde Olabilecek Göbek Bağı Sorunları Nelerdir?

Anne karnında yaşanabilecek en yaygın göbek bağı problemlerinden birisi, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanması sorunudur. Bu her zaman bebeğe zarar vermez; ancak bazı durumlarda tehlike oluşturabilir.

 • Doğum sırasında meydana gelebilecek bir diğer sorunun kordon sıkışması olduğu söylenebilir. Bu durum bebeğe oksijen ve kan gidişine engel olarak sezaryen doğum yapılmasını gerektirebilir.
 • Nadir olarak görülse de kordonda düğüm oluşabilir. Bu durum bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
 • Bebek için en riskli durumlardan birisi kordon sarkması durumudur. Bu durumda kordon rahimden dışarıya sarkar ve acilen müdahale edilerek bebeğin anne karnından alınması gerekir.

Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hastaneden çıkıp eve geldiniz. Artık bakımını tamamen siz üstleneceksiniz. Bebeğiniz daha yeni dünyaya geldiği için oldukça hassastır. Bu nedenle yeni doğan bebek bakımı, oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu enfeksiyonların çoğu da göbek bağından kaynaklanır. Bu sebeple bebeğinizde göbek bağı iltihabı oluşmaması için dikkatli bir bakım uygulamak gerekir. Hassas bir konu olduğu için ebeveynler bu konuda çok endişe duyarlar. Hatta dokunmaktan korkarlar. Bunun için hijyenik bakım setleri bile vardır. Bebekte göbek bağı bakımı eksiksiz yapıldığı sürece korkmanız gereken bir durum yoktur. İşte göbek bağı bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Günde bir kere kordona pansuman işlemi yapılabilir.
 • Pansumanı fazla uygulamak daha çabuk iyileşmesinden ziyade bağın daha geç düşmesine neden olabilir.
 • Pansuman yaparken endişelenmeyin, kordonun sinir uçları olmadığından bebeğiniz herhangi bir acı hissetmeyecektir.
  Bebeğinizin bezini sık aralıklarla değiştirmelisiniz ve dışkısının kordona değmesine engel olmalısınız.
 • Kordonun etrafı kirli ise nemli bir bezle temizlemelisiniz.
 • Kordonun üzerini bant gibi şeylerle kapamayınız ve bebek bezinin ön kısmını katlayarak kordonun önünü açınız. Bu işlem kordonun hava ile temas edilmesini keserek kordonun kurumasına engel olacaktır.
 • Bebeğinize göbek bağı düşmeden banyo yaptırabilirsiniz; ancak düşene kadar çok fazla suyla temasından kaçının ve kuru tutmaya çalışın. Kordonu çekmeyin ve fazla oynamayın.

Göbek Bağı Kaç Günde Düşer Ve Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyım?

Göbek bağı düşme süresi ortalama 5-15 gün arasıdır. Göbek düşme belirtileri kordonun iyice kurumaya başlamasıyla kendini gösterir. Bağın düştüğü yerde ise göbek deliği oluşur. Göbeğin düşmesiyle bakım sonlandırılmamalı, göbek düştükten sonra da bakım yapılmaya devam edilmelidir. Ancak bazı durumlar enfeksiyona sebebiyet verebilir ve doktora başvurmanızı gerektirebilir;

 • Göbek düşmesi durumunun erken ya da geç olması, göbek bağında oluşabilecek enfeksiyon riskini arttırmaktadır.
 • Erken düşmesi durumunda göbekten sürekli bir şekilde sarı bir sıvı geliyor ve uzun süreli kanama oluyorsa hemen bebeğinizi doktoruna götürmelisiniz.
 • Göbek kordonu kendiliğinden düşmelidir, 20 günden sonra bağ hala düşmediği takdirde ise müdahalede bulunmadan doktorunuza başvurulmalıdır.
 • Göbek bağı neden geç düşer sorusuna ise bebekte bağışıklık sistemi ile ilgili bir problem olabileceği cevabı verilebilir.
 • Göbek bağı sıcaklığının etrafındaki deriden daha fazla ve kırmızı olması, kordonun etrafında kesik bir sıvı ve kötü bir koku olması, ayrıca bağa dokunduğunuzda bebeğiniz rahatsızlanması enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu durumda yine hemen doktorunuza görünmelisiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı