Anne Sağlığı

Gebelikten Korunma Yöntemleri / Doğum Kontrol Yöntemleri

Modern çağda çiftlerin en büyük korkusu beklenmeyen zamanda, planlanmamış bebek dünyaya getirmektir. Doğum kontrolü, hamileliğin henüz başlamadan engellenmesidir. Aktif cinsel hayatı olan birçok kadın ve erkek korunuyor. Çiftlerden bazıları doğum kontrol hapı tercih ederken, kimine spiral kullanmak daha uygun geliyor. Günümüzde gerçekten işe yarayan ve kullanımı kolay korunma yöntemleri bulunmaktadır. Önemli olan bu korunma yöntemleri arasından sizin ve partneriniz için en doğru olan yöntemi seçmektir.

Çiftler Tarafından En çok tercih Doğum Kontrol Yöntemleri

Takvim Yöntemi:

Doğal korunma yöntemidir. Türkiye’ de çok sık kullanılan bir yöntemdir. Regl tarihi, vücut ısısı ve rahim ağzı sıvısındaki değişikliklerin takibi ile yapılır. Bu yöntemi doğru uygulayabilmek için bir sağlık uzmanından eğitim almanızda fayda var. Bu yöntemle korunma oranı %75dir.

Prezervatif (Kondom):

Gebelikten korunma yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Lateks ya da plastikten yapılan kondom, spermin vajinaya girmesini engeller. En büyük avantajı gebeliği önler hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar. Prezervatif ile gebelikten korunma %15’tir.

Kadın Prezervatifi:

Vajinaya yerleştirilen kadın kondomudur. Koruma oranı %80’dir.

Spermisit:

Cinsel ilişki öncesi vajinaya yerleştirilen tabletler veya fitillerdir.

Diyafram:

Vajina içine yerleştirilen, kubbe şeklindeki bir silikon parçasıdır. Rahim ağzını örterek spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Koruma oranı %85’tir.

Doğum Kontrol Hapı:

Günlük kullanılan, ağız yoluyla alınan ilaçtır. Yapısındaki östrojen ve progestin hormonu ile yumurtlamayı önler. Gebelikten koruma oranı %82’dir. Doğum kontrol hapları ucuz ve kullanımı kolaydır.

Doğum Kontrol Süngeri:

Cinsel ilişki öncesinde vajina içine sokulan gözenekli bir köpüktür. Köpük içerisinde spermleri öldüren bir madde bulunur. Koruma oranı %70-80’dir.

Doğum Kontrol İğnesi:

3 Ayda bir ya da aylık yapılır. Doktor kontrolü ardından reçete ile alınır. Doğum kontrol hapları ile kıyaslandığında daha etkilidir. Koruma başarısı %98’dir.

İmplant:

Doktorunuz tarafından üst kolun deri altına yerleştirilen küçük bir progesteron çubuğudur. Kullanım süresi ortalama 3 yıldır. %99 başarı sağlar. Diğer doğum kontrol yöntemleri ile karşılaştırıldığında maliyeti yüksektir.

Spiral (RİA, Rahim İçi Araç):

Gebeliği önlemek için rahim içine yerleştirilen küçük bir cihazdır. 3 yıl ile 12 yıl arasında koruma sağlayan çeşitleri vardır. Kullanışlı ve %99 başarılı bir doğum kontrol yöntemidir.

Erkeklerde ve Kadınlarda Tüp Bağlatma:

Kadınlarda yumurta kanalı, erkeklerde sperm kanalı ameliyatla bağlanır. %100 etkili bir yöntemdir. Ancak tüpler zarar görürse geri dönüşü olmayabilir.

Ertesi Gün Hapı:

Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 5 gün içerisinde alınır.

Vajinal Yüzük:

Kadının vajinası içine takılan plastik bir halkadır.

Servikal Kap:

Diyaframa benzer. Silikondan yapılmış küçük bir nesnedir. Cinsel ilişki öncesi rahim ağzına yerleştirilir. %80 koruma sağlar.

Doğum Kontrol Bantı:

Deri üzerine yapıştırılan bant vücutta gebeliği önleyen hormonların salınması sağlar. Doğru kullanıldığında %99 koruma sağlar.

Geri Çekme Yöntemi:

Spermin vajina içine değil, vajina dışına boşaltılmasıdır. Başarı Oranı %82’dir.

Cinsel İlişkiye Girmeme:

Bu da korunma yöntemleri arasına bir tercih olabilir. Hamile kalma olasılığınız %0 yani başarı %100.

Hangi Korunma Yolları Kullanmalı, Hangilerinden Kaçınmalıyız?

Kürtaj isteği olan gebeliklerin çoğunda geri çekme ve takvim yöntemi kullanılmıştır. Yani demek oluyor ki, bu gebelikten korunma yolları tercih edilmemelidir. Spiral, doğum kontrol iğnesi, implant, prezervatif, doğum kontrol hapı gibi başarılı yöntemleri değerlendirebilirsiniz.

Bahsedilen hamilelikten korunma yöntemleri bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Gerek ücret gerek kullanım şekli açısından farklılıklar gösterirler. Çiftler kendileri için uygun olan kontrol yöntemini birlikte seçmelidirler. Çünkü cinsel ilişki her anlamda birliktelik gerektirir.

En kötü doğum kontrol yöntemi bile korunmasız cinsel ilişkiden daha etkilidir.

Korunmayan kadınların %80’ i 1 yıl içinde hamile kalırlar. Plansız ve zamansız bir bebek hayatınızı tamamen değiştirebilir. Eğer sürpriz bebek istemiyorsanız korunmasız cinsel ilişkiden sakınsanız iyi olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı