Hamilelik

Gebelikte Şeker Yükleme ile İlgili Tüm Sorular ve Cevaplar

Eski zamanlarda kültürümüzde bir bebekle ilgili en çok merak edilen konu cinsiyetiydi. Ancak günümüzde en çok merak edilen konu ise bebeğin kız ya da erkek olup olmaması değil; anne adayı ve bebeğin sağlıklı olup olmadığıdır. Anne ve bebeğin sağlık durumuyla ilgili fikir veren en önemli uygulamalardan biri de gebelikte şeker yükleme testidir.

Gebelikte Şeker Yükleme Nedir?

Hamilelikle birlikte hormon değerleri değişen bazı anne adaylarında insülin direnci oluşabilir. Oluşan bu insülin direnci ise gebelik diyabetine sebep olur. Gebelik şekeri hem hamile kadınlar için hem de bebek için risk oluşturabilen bir durumdur. Belirtileri hamilelik dönemindeki rutin belirtilere çok benzediğinden kolayca fark edilmeyen şeker, ancak gebelikte yapılan bazı testlerle anlaşılabilir. Bu testlere gebelikte şeker yükleme denir.

Nasıl Yapılır?

12 saatlik bir açlık ile hastaneye gidilir. Önce aç haldeyken kan alınır, böylece açlık kan şekeri ölçülmüş olur. Açlık kanı alındıktan sonra anne adayına 50 g şeker içeren bir solüsyon içirilir. 1 saat sonra tekrar kan alınır ve değerlerine bakılır. Eğer tokluk kan değeri sınırın üzerinde çıkarsa ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşamada başka bir gün yine 12 saatlik bir açlıkla hastaneye gidilir. Önce açken kan verilir. Daha sonra 100 g şeker içeren bir solüsyon içilir ve 3 saat boyunca her 60 dakikada bir anne adayından kan alınır. Eğer bu testin sonuçları da beklenen değerin üzerinde çıkarsa; doktorunuz size uygun bir tedavi ya da diyet veya her ikisini de uygulayacaktır.

Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Yapılır?

Ailesinde ya da şeker hastalığı olan gebe kadınlarda gebelik şekeri riski daha fazladır. Bu nedenle bu anne adalarına hamileliğin erken dönemlerinde test yaptırmaları tavsiye edilir. Erken şeker yüklemesi kaçıncı hafta yapılır derseniz; 8. ve 12. hafta arasında herhangi bir gün bu uygulama için en iyi zaman aralığıdır. Ailesinde ve kendisinde şeker hastalığı tanısı olmayan kadınlara ise; gebeliğin 24. ve 28. haftalarında şeker yüklemesi testi yaptırmaları tavsiye edilir.

Şeker Yüklemesi Neden Yapılıyor?

Hamilelikle beraber birçok teste ve tahlile tabi tutulan anne adayına yapılan uygulamalardan biri de gebelikte şeker yükleme testidir. Şeker yüklemesi neden yapılıyor diye soracak olursanız; gebelik süresince bu test yapılmayan ve şeker hastası olan anne adaylarının kanındaki yüksek şeker; annenin aşırı kilo almasına, düşük yapmasına, bebeğin anne karnında ani ölümüne, sebep olabilir.

Annenin kan şekeri düzeyinin yüksek olması, bebeğin de kanındaki glikozun (şekerin) yüksek düzeyde olmasına sebep olur.

 

Bu durumda bebekte; sarılık, normalden fazla kilolu olma, düşük kan şekeri ile doğma (hipoglisemi), ileride şeker hastası olma olasılığı artar. Bu nedenle gebelik şekerinin tespit edilmesi önemlidir.

Şeker Yüklemesinin Zararları, Yan Etkileri

Bazı profesörlerin yaptığı açıklamalar, anne adaylarını korkutsa da Türkiye Jinekoloji ve Obstetri Derneği, ciddi riskleri olmayan bir test olduğunu açıklamıştır. Şeker yüklemesinin zararları yerine, olası yan etkileri dersek daha doğru olur. İşlem sonrası ateş, kusma, ishal, kabızlık, bulantı, iştahsızlık gibi basit yan etkiler görülebilir.

Erken teşhis edilmediği taktirde ciddi tehlikelere yol açabilen şeker hastalığının tanısında, gebelikte şeker yükleme çok önemlidir. Bu test zamanı geldiğinde yaptırılmalı ve uzman doktorun uyguladığı tedavi ya da diyete ciddiyetle uyulmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı