Hamilelik

Gebeliğe Hazır mısınız? Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, şimdiden sizi tebrik ederiz. Demek ki anne olmayı planlıyorsunuz ve bu işi şansa bırakmak istemiyorsunuz. Minik yavrunuz için tüm gerekli önlemleri şimdiden alıp, gebelik esnasında ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirmek istiyorsunuz. Gebeliğe hazırlık amaçlı hamile kalmadan önce yapılması gerekenler her bilinçli anne adayının dikkat etmesi gereken bir konudur.

Gebelik Öncesi Genel Doktor Kontrolü Yaptırmak

Mutlaka gebelik öncesi bir kadın doğum uzmanı ve dahiliye uzmanına görünmelisiniz. Dahiliye uzmanına görünüp genel bir kontrol yaptırmalısınız. Doktorunuza gebeliğe hazırlık aşamasında olduğunuzu söylemekte fayda var. Bu durumda ayrıntılı kan değerlerine baktırıp hormon taraması yaparak genel durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece herhangi bir hastalık durumuna karşı önceden önleminizi alıp, tedavinizi olabilirsiniz. Hormon değerleriniz ise tiroit gibi hormonal bir hastalığınız olup olmadığını ortaya çıkarır. Özellikle hipotiroidi olan gebelerde iyot eksikliği, bebekte IQ geriliğine bile sebebiyet verebilir.

Gebeliğe hazırlık aşamasında elbette ki bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Genel bir kontrol sonrası, herhangi bir kist var ise önceden aldırılır. Ayrıca hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasında smear testi yaptırmak da bulunmaktadır.

Gebelik öncesi diş doktoruna da görünmemiz gerekmektedir. Çünkü gebelikle birlikte östrojen ve progesteron hormonu miktarı da artmaktadır. Bu hormonların artması dişetlerinin hassasiyetini artırır. Bu durum ise gebelik boyunca diş etlerinin şişmesi, ağrıması ve kanamasına sebebiyet verebilir.

Sağlıklı Bir Hamilelik Öncesi Beslenme Alışkanlığı ile Fazla Kilolardan Kurtulmak

Gebeliğiniz süresince hem siz hem de bebeğinizin sağlıklı bir dönem geçirebilmesi için, hamilelik öncesi beslenme alışkanlıklarınızda birtakım revizyonlar yapmanızda fayda var. Eğer fazla kilonuz varsa hemen kurtulmalısınız.

Çünkü fazla kilolarınızla hamile kalmanız durumunda gebelik diyabeti ve gebelikte yüksek tansiyon gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız artar.

 

Bu yüzden hamilelik öncesi beslenme listenizde karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklere ihtiyaçtan fazla yer verilmemeli ve her besin içeriğinden yeteri kadar, düzenli aralıklarla yemelisiniz. Bol bol balık tüketmeli; kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Sigara Ve Alkol Kullanmayı Bırakmak

Sigara ve alkol kullanan gebelerde düşük yapma, erken doğum ve düşük kilolu bebek dünyaya getirme olasılığı artar. Bu nedenle gebeliğe hazırlık aşamasında bu alışkanlıklardan en kısa zamanda vazgeçilmelidir. Gerekirse bir uzmandan yardım alınabilir.

Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanmaya Başlamak

Gebelikten 3 ay öncesinden başlayarak ve gebeliğin ilk zamanlarında folik asit kullanımı bebeğinizin omurga sorunları ile doğma olasılığını belirgin bir oranda azaltır. Bu nedenle gebelik öncesi folik asit kullanımı ihmal edilmemelidir.

Spor Yapmak

Ülkemizde spor, sadece kilo vermek için yapılan bir aktivite olmaktan çıkıp; vücudun bir ihtiyacı, yeme içme gibi yaşamın bir parçası haline gelmelidir. Gebelikte spor yapmanız hem kontrollü kilo almanızı sağlar hem de vücudunuzu doğum için hazırlar.

Gebeliğiniz süresince zaten aklınızı birçok soru meşgul edecek. Bu nedenle hamile kalmadan önce yapılması gerekenler, daha sağlıklı ve huzurlu bir gebelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Çünkü gebeliğe hazırlık yaptığınız taktirde ortaya çıkabilecek sorunların birçoğu için zaten önleminizi almış olacaksınız. Bebeğiniz de siz de rahat edeceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı