Hamilelik

Gebe Kalmak İçin Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Anne olmak her kadının hayalidir. Çünkü kadının en büyük mucizesi doğurgan olmasıdır. Ancak aylardır uğraşıyor ve gebe kalamıyor musunuz? Belki de cinsel ilişkiye doğru zamanda girmiyorsunuzdur. Yumurtlama dönemi hesaplaması ile gebe kalma olasılığınızın en yüksek olduğu dönemi belirleyebilir ve hamile kalma olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Kadında iki adet yumurtalık organı bulunur. Her ay ortalama 1 adet yumurta yumurtalıklardan birinde gelişerek olgunlaşır. Olgunlaşan yumurtanın yumurtalıktan atılmasına ise yumurtlama ya da ovülasyon denir. Kadınlarda yumurtanın gelişme olasılığının yüksek olduğu döneme ise yumurtlama dönemi denir.

Gebeliğin Oluşmasında Yumurtlama Hesaplama İşleminin Önemi

Dişi üreme organları; yumurtalık, yumurta kanalı, rahim (döl Yatağı) ve vajinadır. Peki gebelik nasıl gerçekleşir?

Yumurtalık, dişi üreme hücresi olan yumurta hücresini üretir. Ürettiği yumurta hücresini yumurta kanalına (Fallop Tüpü) gönderir. Eğer yumurta hücresi, yumurta kanalında sperm ile karşılaşır ve birleşirse döllenme olur. Böylece gebeliğe ilk adım atılmış olur. Döllenen yumurtaya zigot denir. Zigot büyüyüp gelişmeye başlayarak embriyoyu oluşturur. Bu arada rahime doğru ilerleyerek rahime tutunur ve burada büyüyüp gelişerek bebeği oluşturur.

Gebelik döllenme ile başlar. Ve döllenme için yumurta ile spermin yumurta kanalında buluşması gerekir. Buluşmanın gerçekleşmesi ise ikisinin aynı anda orada olması şart.

Öyle ise gebe kalma olasılığını artırmak için spermi kanala yumurtlama dönemi göndermek gerekir. Bu önemli dönemi de ancak yumurtlama hesaplama işlemi ile tutturabilirsiniz.

 

Ovülasyon Hesaplama Nasıl Olur?

Regl dönemi her kadında periyodik olarak ortalama 28 günde bir gerçekleşir. Düzenli 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama/ovülasyon adetinizin 14. günüdür. Adet dönemi düzenli olan kadınlarda ovülasyon hesaplama daha kolaydır.

Eğer adet döneminiz 28 günde bir değil, ancak periyodik olarak gerçekleşiyorsa farklı bir ovülasyon hesaplama yapmanız gerekecektir. Ortalama olduğunuz adet periyodundan 14 rakamını çıkardığınızda yumurtlama tarihinizi bulursunuz. Örneğin 31 günde bir adet oluyorsunuz. Öyle ise 31-14=17 sonucunu buluyoruz. Bu da adetinizin başlangıç gününden itibaren 17. günün yumurtlama gününüz olduğunu gösterir.

İki adet dönemi arasındaki süreniz 21 günden az, 33 günden çok ise adet dönemlerinizde yumurtlama gerçekleşmiyor olabilir. Mutlaka bir uzman hekime görünmeniz gerekir.

Kadınlarda Ovülasyon Dönemi Gözlemlenen Fiziksel Belirtiler

Bu dönemin fiziksel belirtilerinin en önemlisi vücut sıcaklığının artmasıdır. Bunu kavrayabilmek için sabahları vücut ısınızı ölçerek ortalama vücut ısınızı belirleyiniz. Vücut ısınız arttığında yumurtlama dönemi gelmiş demektir.
Diğer bir belirti vajinadaki akıntının yapısının değişmesidir. Ovülasyon dönemi yaklaştıkça akıntı miktarı artar, kıvamı incelir, rengi ise berraklaşır.

Hamile kalmak için en uygun günü biliyorsak, kalmamak için uygun günleri de biliyoruz demektir. Yumurtlama dönemi hesaplama sadece gebe kalmak için değil, gebelikten kaçınma için de kullanılır. Yani aynı zamanda takvim yöntemi diye bilinen bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntemi ister gebe kalmak için ister korunmak için kullanın. Ancak unutmayın ki bu tarihler kesin değildir, sadece olasılığın en yüksek olduğu günlerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı