Anne Sağlığı

Eyvah, Rahmimde Miyom Var!

Kadınların belirli aralıklarla jinekolojik muayene olması gereklidir, çünkü kadın vücudunda sebebi tam olarak anlaşılamayan birçok rahatsızlık gelişebilmektedir. Bunlardan biri de miyom (fibroid) olarak tabir edilen, rahim içinde veya çevresinde gelişen kanserli olmayan tümörlerdir. Kadınlar rahimlerinde miyom olduğunu öğrendiklerinde büyük bir paniğe kapılırlar, fakat genellikle korkulacak bir şey yoktur.

Miyom Nedir, Miyom Neden Oluşur?

Miyomlar, iyi huylu tümörlü kas dokularıdır. Rahim, bağırsak, deri ve mide gibi düz kas yapılarında gelişebildiği gibi çizgili iskelet kaslarında ya da kalp kaslarında da gelişebilir. Kadınlarda rahimde miyom görülmesi oldukça yaygındır. Yaşı 35’ten büyük her 4 kadından birinde görülebilmektedir. Nadiren de olsa ergenlik çağındaki genç kızlarda da görülebilir. 30 yaşını geçmiş, hiç doğum yapmamış ve aşırı kilolu kadınların ise hastalığa karşı yatkınlıkları vardır.

Miyomların neden oluştuğu konusunda edinilmiş kesin bir bilgi yoktur. Ancak bazı araştırmalar genetik faktörlerin etkili olduğunu göstermektedir. Hatta Afrikalı Amerikalılar ve Kafkasların genetik olarak miyoma yatkın olduğu düşünülmektedir. Kadın vücudunu hamileliğe hazırlayan ve rahim duvarının kalınlaşmasını sağlayan östrojen ve progesteron hormonlarının fibroidlerin büyümesini etkilediği savunulur. Üreme için verimli yıllarda, özellikle gebelik döneminde fibroidler büyüme eğilimindedir. Menopozdan sonra küçülmeye eğilimlerinin sebebi de budur. Çocuk sahibi olan kadınlarda ise risk azalır.

Beslenmenin de miyom oluşmasında etkili olduğuna dair kanıtlar vardır. Kırmızı et, sigara, alkol, kafein bakımından zengin, sebze ve meyve bakımından fakir beslenme riski artırmaktadır.

 

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar her zaman belirti vermeyebilir. Bazen kadınlar rutin muayenelerde bu hastalığa sahip olduğunu öğrenebilir, ancak genellikle şu belirtiler gözlenir,

  • Düzensiz ya da yoğun adet kanamaları (menoraji)
  • Ağrılı adet kanamaları
  • Kanamaya bağlı olarak demir eksikliği, yorgunluk ve halsizlik
  • Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
  • Basınç hissi, karın bölgesinde adeta bir yumru varmış gibi hissetme
  • Bel ağrısı
  • Kabızlık
  • Sık sık idrara çıkma
  • Karnın alt bölgesinde şişme

Kimi zaman infertilite (kısırlık), üst üste yapılan düşükler, hamilelik problemleri gibi durumlar da bu hastalığın habercisi olabilir.

Miyom Tedavisi Nasıl Olur?

Miyomlarda her zaman tedaviye gereksinim olmaz. Hayat kaliteniz olumsuz etkilenmiyor ve fibroidlerin boyutu küçükse tedaviye gerek yoktur, ancak herhangi bir semptomla karşı karşıyaysanız o zaman tedavi edilmelidir.

Miyom tedavisinde hormon tedavisi, myomektomi, histerektomi, embolizasyon gibi miyom ameliyatları uygulanabilir. Myomektomi, fibroidlerin ameliyatla rahimden çıkarılma işlemidir. Açık ameliyat ya da laparoskopi uygulanarak yapılabilir. Histerektomi ise rahmin alınması işlemidir. Bu işlemle rahmin üst kısmı ya da tümü çıkarılabilir. Rahim ameliyatı, kadın hastalıklarında en sık uygulanan ameliyatlardan biridir. Embolizasyon işlemi ise bir nevi anjiyo tedavisidir. Narkoz kullanılmadan yapılan bu işlemde fibroidleri besleyen damarlar tıkanarak, küçülmesi ve kaybolması sağlanır. Uygulanan ilaç tedavileri ise genelde tamamen çözüm amaçlı değil, büyük fibroidlerin ameliyat öncesi küçülmesini sağlamak amaçlıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı