Hamilelik

Erken Doğum ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik hem çok büyük bir mutluluk ve heyecanla, hem de büyük korkularla geçen bir süreçtir. Mutluluk ve heyecanın sebebi tabi ki minik yavrumuzu nihayet kucağımıza alabilmek. Bu süreçteki korkularımızın sebebi ise karnımızdaki küçük meleğin sağlığı ile ilgili olan belirsizliklerdir. Bu belirsizliklerden biri de anne adayında görülebilecek erken doğum riskidir.

Erken Doğum Nedir?

Normal bir hamilelikte gebelik ortalama 9 ay 10 gün, yani 40 hafta sürmektedir. Her ne kadar gebelik süresi 40 hafta kabul edilse de 37. Hafta ile 40. Hafta arasında herhangi bir sürede doğumun gerçekleşmesi, normal bir durum olarak kabul edilmektedir.

Anne adayları bir bebek dünyaya getirecek olmanın mutluğunun yanında birçok kaygıyı da taşımaktadırlar. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise bebeğin zamanından önce doğmasıdır. Erken doğum nedir derseniz; bebeğin 37. Haftadan önce doğması durumudur. Erken doğan bebek ise prematüre bebek olarak adlandırılır.

Erken Doğumun Sebebi Ve Riski Arttıran Faktörler

Çoğu erken doğumun sebebi kesin olarak bilinmiyor ancak uzmanlara göre bazı durumlar bu problemin ortaya çıkma riskini ciddi oranda arttırmaktadır.

  • Riski arttıran faktörlerin başında; gebelikte sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımı geliyor. Bu alışkanlıklar bebeğinizin toksik maddelere maruz kalmasına ve yeterli oksijen alamamasına sebep olarak erken doğumu tetikler.
  • Yüksek tansiyon, gebelik şekeri, preeklampsi, dişi üreme sistemi organlarında ya da idrar yollarında görülen enfeksiyonlar ve diş enfeksiyonları da erken doğumun sebebi olup riski artırmaktadır.
  • İki gebelik arasındaki sürenin az olması, ikiz ya da daha fazla çoğul gebelik durumu, hamilelik öncesi normalden çok ya da az kiloya sahip olma, doğum kusuruna sahip bir bebeğe gebe kalma düşük riskini artıran faktörlerdendir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum riski önceden fark edilip, gerekli önlemler alınırsa önlenebilir. Ancak bunun için emareleri iyi tanımak ve bu belirtilere kulak vermek gerekir. En sık görülen erken doğum belirtileri:

  • Vajinal akıntıda artış ya da değişim
  • Vajinal kanama veya lekelenme
  • Regl dönemindekine benzeyen ve bir saat içinde 4’den fazla görülen kramplar
  • Rahimde sanki bebek aşağı inmiş gibi hissettiren belirgin bir basınç
  • Bel, boyun, sırt ve karın ağrıları

Bebek Erken Doğarsa?

Prematüre bebeklerde akciğerler yeteri kadar gelişmediğinden, nefes alma problemi görülebilir. Beyin ve diğer sinir sistemi organları olumsuz etkilenerek; görme ve işitme bozukluklarına, felç gibi gelişimsel problemlere sebep olabilir. Enfeksiyona yakalanma ve sarılık olma riski artar. Erken doğan bebekler vücut ısılarını korumakta zorlanırlar. 34. Haftadan önce doğan prematüre bebeklerde bu risklerin görülme sıklığı fazla iken; 34-37. Haftalarda doğan bebeklerde bu risk azalmaktadır.

Tüm gebeliklerin yaklaşık %12’sinde erken doğum görülmektedir. Görülen erken doğumların da %25’i gebelik sürecinde fark edilerek, doktorlar tarafından planlanabilmektedir.

 

Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde derhal bir uzman doktora görünmelisiniz. Erken doğum durumunda mutlaka yeni doğan bakım ünitesi olan bir hastane tercih edilmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı