Hamilelik

Epidural Anestezi ve Spinal Anestezi Nedir? Aralarında Ne Gibi Farklar Bulunur?

Gebeliğin son haftalarına girip de doğuma yaklaştıkça ebeveynler doğum şekli ile ilgili kaygılanmaya başlarlar. “Normal doğum mu yoksa sezaryen mi?” gibi sıkça sorulan bu sorunun yanına artık “Epidural mi spinal mi?” sorusunu da ekleyebiliriz. Bu sıkça sorulan sorunun cevabını verebilmek için epidural anestezi ve spinal anestezi nedir ve aralarındaki farklar nelerdir iyi bilmek gerekir.

Anestezi Nedir?

Uyuşturucu bir ilaçla vücudun tamamı ya da bir bölümünde duyuların azaltılması veya tamamen yok edilmesidir. Genelde ameliyatlarda kullanılır ve uygulandığı bölge ya da bedendeki etkisi geçici sürelidir.

Spinal anestezi de epidural anestezi de birer lokal anestezi çeşididir. İkisi de bedenin, belden aşağısındaki kısmını uyuşturmak amaçlı kullanılır. Amaçları aynı olsa da uygulama yeri, etki süresi ve kullanım şekli bakımından birbirlerinden farklıdırlar.

Epidural Anestezi

Omurga kemikleri ile omuriliği çevreleyen ve dura adı verilen omurilik zarı arasında epidural denen bir aralık bulunur. Uyuşturma etkisi olan ilaç, işte bu boşluğa uygulandığından dolayı; bu yöntemin adı epidural anestezi olarak adlandırılır.

Epidural anestezi uygulanırken, hasta cenin pozisyonunda yatar ya da oturur. Bel bölgesi dezenfekte edilir. Ardından boş bir enjektör yardımıyla epidural boşluğa bir kateter yerleştirilir. Kateter, gerektiğinde o bölgeye anestezi ya da ağrı kesici enjekte etmek için kullanılan ince bir borudur. Bu ince borunun, hastanın sırtı boyunca dikkatlice sabitlenmesi gerekir. Böylece kayması engellenmiş olur. Ameliyata hazır olunduğunda kateterden anestezi enjekte edilir ve hastanın belden aşağısı uyuşturulmuş olur.

Spinal Anestezi

Spinal anestezi genel olarak Epidural anesteziye benzese de birbirinden farklı işlemlerdir. Spinal kelimesi; omurga anlamına gelir. Spinal anestezide kateter kullanılmaz. Uyuşturma etkisi olan ilaç doğrudan iğne ile uygulanır. İğne, epidural boşluktan daha içeri; dura zarını da geçerek zar ile omurilik arasındaki boşluğa uygulanır. Kullanılan iğne, epiduralde kullanılana göre daha ince bir iğnedir.

Aralarındaki Farklar

  • Epidural Anestezi de ilaç dura boşluğuna enjekte edilirken, spinalde duradan daha içeri enjekte edilir.
  • Spinal anestezide ilacın etkisi hemen kendini gösterirken, epiduralde etki 10-20dk içerisinde kendini gösterir.
  • Spinal anestezi kısa süreli ve basit operasyonlarda kullanılırken, epidural daha uzun süreli ameliyatlarda kullanılır.
  • Epiduralde kateter kullanıldığından; ihtiyaç duyulduğunda başka doz ilaç verilebilirken, spinalde böyle bir olasılık yoktur.

Spinal anestezi ve epidural anestezi, bir anestezi uzmanı tarafından verilir. Baş ağrısı, bel ağrısı ve ciltte kaşıntı gibi yan etkileri olsa da karnın alt tarafında yapılacak olan ameliyatlarda, genel anesteziye göre daha çok tercih edilir. Çünkü genel anestezinin yan etkileri daha fazladır. Sezaryen ameliyatlarında epidural ve spinal daha avantajlıdır; çünkü bebek narkozdan daha az etkilenir ve anne kendine çok daha çabuk gelerek bebeğini hemen kucağına alabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı