Anne Sağlığı

Emzirme Sırasında En Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

Emzirme, bebeğinizi beslemenin en doğal yoludur. Tarihi insanlığın oluşumuyla başlar. Öyle ise çok kolay bir yöntem olmalı? Çoğu zaman emzirmenin çok kolay olduğunu öngörülse de annelerin çoğu emzirirken birtakım sorunlarla karşılaşmaktadır. Öyle ise emzirme sırasında en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümlerine bir göz atalım.

İçe Gömülü Meme Ucu:

Bebeğin ağzına alabileceği meme ucunun olmamasıdır. Bu durumda meme ucu çıkarıcı araç veya plastik ya da kauçuktan yapılmış göğüs ucu kullanabilirsiniz.

Göğüs Ucu Çatlakları:

Genelde emzirmeye başladığınız ilk hafta oluşur ve 1 hafta içinde geçmesi beklenir. Genelde bebeği doğru pozisyonda emziremediğiniz için oluşur. Geçmesi için her emzirmeden sonra göğüs ucunuzu karbonatlı, ılık su ile temizleyiniz. Zeytinyağı ya da lanolin içeren kremler ile meme ucunuzu nemlendiriniz.

Anne Sütünün Az olması:

Genelde doğumdan sonraki ilk 1 haftada göğüsleriniz, bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak düzeyde süt üretemez. Göğüslerinizde süt üretimini artırmak için sık sık bebeğinizi emzirmelisiniz. Emzirme süt bezlerini harekete geçirir. Eğer bebeğiniz süt az diye emmeyi hemen bırakıyorsa göğüs pompası kullanarak süt bezlerinizin daha çok çalışmasını sağlayabilirsiniz. Süt arttırıcı besinler tüketmeniz de size yardımcı olacaktır.

Anne sütünün Çok Olması:

Evet doğru duydunuz, anne sütünün az olması kadar fazla olması da bir sorundur. Bebeğinizin ihtiyacından fazla süt üretiyorsanız bir süre sonra göğüsleriniz iyice dolup sertleşerek acı vermeye başlar. En iyi çözün sütünüzü pompa ile sağarak, süt saklama poşetleri içerisinde buzdolabınızda muhafaza etmektir.

Sütünüzü saklamak yerine başka bebeklere bağışlamak da bir tercih olabilir.

 

Pamukçuk (moniliazis):

Göğüs uçlarında oluşan bir mantar hastalığıdır. Sebebi meme uçların sürekli nemli ve ılık olmasıdır. Bir de üzerinde süt kalıntısı kalırsa mantarların oluşumu için bütün koşullar sağlamış demektir. Pamukçuk meme uçlarında oluştuğu gibi bebeklerin ağız içinde de oluşabilir. Pamukçuk oluşumunu önlemek için her emzirmeden sonra hem göğüs ucunuzu hem de bebeğinizin ağı içini kaynamış, sonra da ılımış su ve gazlı bez ile temizlemektir.

Mastit (Meme İltihabı – Süt Sıtması):

Süt kanallarının tıkanması ya da göğüs ucu çatlaklarından sızan mikroorganizmalar mastit yani meme iltihabına sebep olur. Ateş, ağrı, yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteren problem; annenin bebeğini yeteri kadar emzirememesi ve göğüslerindeki sütü boşaltamamasından kaynaklanır. Pompa ile göğüsler sık sık boşaltılmalı ve ateş, şiddetli ağrı gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Tıkanmış Süt Kanalları:

Sütle dolan göğüsler boşaltılamazsa şişmeye ve sertleşmeye devam eder. Sonrasındaki aşamada süt kanallarını tıkar. Süt kanallarının tıkanması ile göğüste elle hissedilebilen yumrular oluşur. Bu sorunu çözmek için göğüs pompası ile göğüslerinizi sık sık boşaltınız. Ilık suya batırılmış temiz bir bez ile kompres uygulayınız. Ateş, kızarıklık ve şiddetli ağrı durumunda uzman bir doktora danışınız.

Yukarıda belirttiğimiz emzirme sırasında en sık karşılaşılan sorunlar çoğu annenin karşılaştığı problemlerin başında gelir. Önemli olan belirtileri hemen fark edip tanımak ve doktor kontrolünde problemin tedavisi için çözüm üretmektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı