Anne Sağlığı

Emziren Annelerin Korkulu Rüyası, Meme Ucu Yarası

Annelik, dünyanın en güzel duygusudur. Artık küçücük, sevgiye ilgiye, beslenmeye muhtaç yeni bir birey daha aranıza katıldı. Siz ise onun için her şeyin en iyisini istiyorsunuz, özellikle de konu beslenme olunca! Biliyoruz ki anne sütü bebeğiniz için mükemmel bir besin. Bebeğinizi emzirerek onu hem en kaliteli besinle besliyor hem de aranızdaki anne-bebek bağını güçlendiriyorsunuz. Ancak emzirme esnasında oluşan meme ucu yarası bebeğinizle geçireceğiniz o muhteşem anın büyüsünü mü bozuyor? İşte sorunun sebebi ve çözümü için yapılması gerekenler…

Meme Ucu Yarası Ne Gibi Sorunlara Sebep Olur?

Anne sütü ilk 6 ay bebeğinizi tek başına besleyerek, onun bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendirebilecek mucizevi bir besindir. Eğer göğüslerde yara ve çatlak oluşursa bebeğinizi emzirirken inanılmaz bir acı çekebilirsiniz. Bu koşullar altında bebeğinizi uzun süre emziremezsiniz. Yeteri kadar ememeyen bebek yeteri kadar büyüyemez. Ayrıca bebek yeteri kadar emmediği için göğüslerinizdeki süt boşalamaz ve birikir. Göğüslerde süt birikmesi memenin iltihaplanmasına sebep olur. Bu durum ise annenin göğüs ağrılarını daha da arttırır ve emzirme büyülü bir an olmaktan çıkarak tam bir kabusa dönüşebilir.

Ayrıca meme ucu yarası açık bir çatlak yani yara anlamına gelir ve enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Enfeksiyon durumunda hem annenin göğüs ucu ağrıları artar hem de enfeksiyonlu memeyi emen bebeğe mikrop geçebilir.

Göğüs Ucu Yarası Neden Oluşur?

Bebeğinizi göğsünüze doğru pozisyonda yerleştirememeniz göğüs ucu yarası oluşumuna sebep olur. Bebeğiniz memeyi alırken sadece göğüs ucu değil, göğüs ucu etrafındaki kahverengi halkayı (areola) da ağzına almalıdır. Bebek, sadece göğüs ucunu tutarak emerse yeteri kadar süt gelmeyeceği için daha kuvvetli ve daha fazla çekecektir. Bu durumda zaten hassas olan göğüs uçlarınız tahriş olur ve yaraların oluşmasına sebep olabilir.

Sütünüz az ise bebek doyabilmek için daha güçlü emer ve bu da çatlak oluşumunu destekler.

 

Diğer bir sebep meme ucunun sürekli nemlenmesi ve kuruması; bebek emerken ısınması emmeyi bırakınca geri soğumasıdır.
Göğüs ucunun sürekli kapalı kalarak kıyafetinize, sutyeninize ya da göğüs pedine sürtünerek zamanla aşınması da göğüs ucu yarası oluşumuna bir sebeptir.

Meme Çatlağına Ne İyi Gelir? İyileştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Çoğu annenin meme ucu yarası yüzünden bebeğini emzirmekte zorlandığını hatta bazılarının sırf bu sebeple bebeklerini emziremediklerini biliyoruz. Minik yavrunuzu onlar için en değerli besin olan anne sütünden mahrum etmemek ve huzurlu bir emzirme ile anne ve bebek arasında güçlü bir bağ kurabilmek için meme çatlağına ne iyi gelir bilmek ve yarayı iyileştirmek için derhal harekete geçmek gerekir.

  • Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirdiğinize emin olunuz.
  • Her emzirmeden sonra göğsünüzü karbonatlı ılık su ile temizleyiniz. Bu işlem esnasında alkol ve sabun kullanmayınız.
  • Gün içinde fırsat buldukça göğüs uçlarınızı havalandırınız.
  • Göğüs pedlerinizi sık sık değiştiriniz. Eğer bu pedler canınızı yakıyorsa onun yerine göğüs kalkanı kullanınız.
  • Lanolin ve zaytinyağı içeren göğüs ucu kremleri, kapsül E-Vitamini kullanabilirsiniz.
  • Eğer durumunuz göğüs ucu çatlakları ile sınırlı değil ve enfeksiyon durumu varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bu önlemleri alarak meme ucu yarası iyileştirilebilir. Ama size önerimiz daha bu çatlaklar oluşmadan önleminizi almanızdır. Doğum gerçekleşmeden 1 ya da 2 ay öncesinden her gün meme ucunuzu zeytinyağı ya da lanolin içeren krem ile nemlendirebilirsiniz. Bu önlem çatlakların oluşma olasılığını azaltıp bebeğinizle acısız sevgi dolu dakikalar geçirerek onu güvenle besleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı