Anne Sağlığı

Emziren Annelerde Diyet

Anne olmak bir kadın için büyük bir mucize gibidir. Sizden bir canlı daha dünyaya gelir. Tabii bu mucize haberi ile birlikte hamilelikten emzirme dönemine uzanan beslenmeye dikkat etme süreci başlar. Her ne kadar dikkat etseniz de hamilelikte mutlaka kilo artışı olur. Bu dönemde bebeğiniz için kendinize daha iyi bakma çabası doğar. Bir de aşerme oluyorsa, o kilolar daha da artar. Bazı kadınlar hamilelikte iki can taşıyorum diyerek gereğinden fazla yiyip alması gerekenden çok daha fazla kilo alabilir. Böylelikle doğumdan sonra hamilelikte alınan kilolar emziren annelerde diyet telaşını doğurur.

Emzirirken Diyet Yapabilir Miyim?

Emzirme, yeni doğan bebek gelişimi için çok önemlidir. Aynı zamanda anne ile bebek arasında güçlü bir bağ oluşmasına olanak sağlar. Emzirdiğiniz sürece tıpkı hamileliğinizde olduğu gibi, bazı yiyecekleri daha çok tüketmeye özen gösterip bazılarından da uzak durmaya çalışırsınız; çünkü anne için en önemli şey bebeğinin iyi ve sağlıklı olmasıdır.

Doğumdan sonra bir anda eski görüntünüze kavuşacağınızı düşünürsünüz; ancak sonuç hiç de öyle olmayabilir. Bir insan evladı dünyaya getirdiniz kolay mı? Yine de hemen aynalara küsmeyin. Sizin kendinizi iyi hissetmeniz, bebeğinizin de iyi hissetmesi açısından oldukça önemli.

Emzirirken diyet yapma ilk zamanlar için pek önerilmez, özellikle de düşük kalorili diyetler. Bu zamanlarda emziren annelerde diyet, anne ve bebeğin uyku düzenleri henüz tam oturmadığından uygun bir zaman değildir. Emzirirken anne, günde 300-800 kadar kalori yakabilir. Bu kaloriyi karşılamak ve uzun süre aç kalmamak gereklidir. Fakat bu, annenin istediği kadar yiyebileceği anlamına gelmez.

İlk 4 ay normal bir beslenme ile anne ortalama her ay yaklaşık 1 kg verecektir. Bebek 4. ayını geçtikten sonra büyüme hızı yavaşladığından artık daha düşük kalorili diyet yapılmaya başlanabilir.

Emzirirken Diyet Yapmak Anne Sütünü Etkiler Mi?

Emziren annelerde diyet yapılırken ayda 2 kilodan fazla verilmemelidir. Anne sütü miktarının azalmaması için de tahıl, süt, sebze, meyve ve et ağırlıklı beslenerek üç ana öğün şeklinde düzenli bir beslenme tipi uygulanmalıdır.

Emziren annelerde diyet yapılırken bol sıvı alımına özen gösterilmelidir. Rezene çayı içmek, anne sütünü arttırır ve anne ile bebeğin hazımsızlık problemi yaşamasına engel olur. İncir, hurma, bulgur, pekmez, çiğ ceviz-fındık gibi yiyecekler de anne sütünün azalmamasına yardımcı olacaktır.

Emziren Annelerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • Emziren annelerde beslenme için en önemli gıda sudur; çünkü anne sütünün büyük kısmını su oluşturur. Bu sebeple günde en az 2lt su içilmelidir. Suyun yanında komposto, süt ve sütün artması için papatya ve rezene gibi sıvılar tüketilebilir.
  • Emziren anne neler yememeli? Emziren anneler gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı, çiğ et ürünlerini tüketmemeli, kafein ve çikolatayı çok az miktarda tüketmelidir ve katkı maddeli ürünlerden uzak durmalıdır.
  • Peki, emziren anne neler yemeli? Emzirme döneminde anne; yumurta, balık, et ve baklagil tüketerek protein; süt ve peynir tüketerek kalsiyum; yulaf, buğday ve makarna tüketerek karbonhidrat; balık ve ceviz tüketerek omega yağları alabilir. Emziren anne demir ve mineralce zengin gıdalar ve bol bol meyve-sebze tüketmelidir.

Emzirme Diyetleri Nasıl Olur?

Her insanın vücut yapısı farklıdır. Bu sebeple diyet mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Emziren annelerde diyet söz konusu ise bu durum daha da büyük bir önem taşır. Bu hususta sadece beslenmenizi olumsuz etkilemeyecek şekilde tüketmeniz gereken yiyeceklerden bahsedilebilir.

  • Kahvaltı en önemli öğündür ve eğer çabuk acıkmak istemiyorsanız yumurta bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Üstelik protein ihtiyacınızı giderecek kaliteli bir proteindir. Yumurtanın yanında bir dilim kadar peynir, biraz zeytin ve tatlı olarak da pekmez veya bal yenilebilir. 1-2 dilim tam buğday ekmeği ve bol miktarda yeşillik ile hem doyurucu hem de dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı etmiş olursunuz. Kahvaltıda çiğ et ürünlerinden, kızartma ve hamur işinden uzak durmak emzirme döneminde hızlıca kilo vermenizde etkili olacaktır.
  • Emziren annelerde diyet yapılırken uzun süre aç kalınmamalıdır. Bebeği sık sık emzirdiğiniz için kalori kaybedecek ve gün içinde daha sık acıkacaksınız. Meyve, mısır gevreği ya da çiğ badem ile sağlıklı bir şekilde ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğünden birkaç saat sonra ızgarada beyaz ya da kırmızı et, yanına da yine 1-2 dilim tam buğday ekmeği ve bol yeşillikli sebze tüketebilirsiniz. İkinci ara öğününüzde galeta-peynir gibi tok tutacak bir ikili tercih edilebilir.
  • Akşama sebze yemeğinin yanına bir miktar yoğurt ve 1-2 dilim tam buğday ekmek tercih edilebilir. Eğer öğlen protein ağırlıklı yediyseniz akşam sebze yemeye çalışın veya bunun tam tersini yapın. Akşam yemeğinden sonra da bebeğinizi emzireceğiniz için yemekten birkaç saat sonra yemeyi kesmeyin ve meyve-süt ikilisi gibi besleyici değeri yüksek ara öğün yiyin. Bu bahsedilen yiyecekler sadece birer örnektir. Ayrıca tek tip beslenmeden her zaman uzak durulmalıdır. Emziren annelerde diyet için bir uzmana danışmak daha sağlıklı olacaktır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı