Anne Sağlığı

Emziren Anne Doğumdan Sonra Nasıl Beslenmelidir? Doğumdan Sonra Beslenme

Ortalama 9 ay 10 günlük bir gebelik yaşadınız. Ardından normal ya da sezeryan bir doğum yaptınız ve çok fazla enerji harcadınız. Ancak asıl macera yeni başlıyor. Doğumdan sonra vücudunuz yoğun fiziksel ve hormonal değişikliklerden geçecek. Küçük bir bebeğe bakmak ve onu beslemek zorundasınız. Emziren anne iseniz süt üretmek için de enerjiye ihtiyaç duyacaksınız. Hele bir de ilk annelik deneyiminiz ise işin içinde bir de acemilik var. Yani artık daha fazla enerjiye ihtiyacınız olacak.

Peki bu enerji ihtiyacını karşılamak için ne yapmalıyız? Bol bol baklavalar, pastalar, kekler, kurabiyeler yiyeceğinizi sanıyorsanız, üzgünüm ama yanılıyorsunuz. Eğer böyle bir yol izler iseniz değil doğum kilolarını vermek, üstüne bir de kilo almanız kaçınılmazdır.

Emziren Anne Günlük Kaç Kalori İhtiyaç Duyar

Yeni anne günde ortalama 1 litre yani 5 su bardağı süt üretir. Bu miktarda sütü üretebilmek için ekstra enerji gerekmektedir. Peki bu ekstra enerji ne kadardır, emziren anne günlük kaç kalori daha fazladan almalıdır diye merak ediyorsanız; 600 kalori kadar fazladan enerji almanız yeterlidir. Bu fazladan 600 kalorinin tamamını dışarıdan alırsanız kilo almaya devam edersiniz.

Almanız gereken fazla kalorilerin 300 kalorisini doğumdan aldığınız depodan harcar, 300 kalori kadarını dışarıdan sağlıklı beslenerek alırsanız bu dönemde kilo bile verebilirsiniz.

 

Emziren Anne Ne Yemelidir?

  • Protein, kepekli tahıl, demir, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar beslenmenizin bir parçası olmalıdır.
  • Günde 3-4 porsiyon et, balık yumurta, fındık, ceviz, kuru baklagiller; 4-5 porsiyon süt, ayran, yoğurt gibi süt ürünü tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Balık tüketimini haftada en az iki porsiyon yaparak Omega-3 ihtiyacınızı, süt ürünleri tüketimi ile de ayrıca kemiklerinizin eski gücüne kavuşması için gerekli kalsiyum ihtiyacını da karşılamış olursunuz.
  • Size en hızlı enerji verecek besin grubu karbonhidratlardır. Emziren anne günde 8-9 porsiyon karbonhidrata ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacınızı yulaf ezmesi, arpa, bulgur, kepekli buğday, kahverengi pirinç gibi iyi karbonhidrat içeren tahıllardan karşılayabilirsiniz. Şeker yerine pekmez kullanabilirsiniz.

  • Günde 7-8 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilir. Meyve ve sebzeler hem enerji ihtiyacınızı hem de vitamin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Lifli sebze ve meyveler tüketirseniz lohusalıkta görülen kabızlık sıkıntınızı da azaltmış olursunuz. D vitamini ihtiyacınız için bu vitamini içeren besinleri yemeniz yetmeyeceğini ve yeteri kadar güneş ışığı da almanız gerektiğini unutmayınız.
  • Emziren anne yağ ihtiyacını doymamış yağlardan karşılamalıdır. Zeytin yağı, keten tohumu, fındık yağı, Ayçiçek yağı tüketebileceğiniz yağlara örnek verilebilir.
  • Günde 1000 ml süt üreten anne, günlük 4-4 litre su tüketmelidir. Bol su tüketimi süt üretiminizi artıracaktır. Rezene, kimyan gibi besinler de lohusalıktaki gaz sorununu azaltacaktır.

Emziren Anne Ne Yememelidir?

Hazır meyve suları, kola, gazoz, kızartmalar, beyaz un, şeker, beyaz pirinç, çay, kahve, salam, sucuk, sosis, katı yağlar gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Bir annenin gücünü yeniden kazanması için kendine iyi bakması gerekir. Doğru beslenmenizin yanında bolca dinlenmeniz ve stresten uzak durmanız önemlidir. Doğumdan sonra, emziren anne vücudu ortalama 8 hafta sonra eski düzenine kavuşur. Bu süre zarfında bebeğinizle ilgilenmek dışında, evdeki diğer sorumluluklardan biraz uzak kalmanızda fayda var. Böylece daha sağlıklı ve daha mutlu olacak ve bebeğinizle daha keyifli vakit geçirebileceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı