Anne Sağlığı

Disparoni Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel olarak aktif olan insanların birçoğu ilişkilerinin bir döneminde cinsellik sırasında ağrı duyabilirler. Bu kadın için de erkek için de geçerlidir, fakat eğer bu ağrılar git gide artıyor ve uzun süre devam ediyorsa orada bir sorun vardır demektir. Disparoni diye adlandırılan bu ağrılı ilişki eğer çözülmezse beraberinde cinsel isteksizlik problemini de getirir.

Disparoni Nedir Ve Disparoni Tanısı Nasıl Konulur?

Disparoni, cinsel birliktelik sırasında yaşanan ağrının tıptaki adıdır. Kadın ve erkekte de görülebilir, ancak kadılarda görülme sayısı daha yüksektir. Ülkemizde 100 kadından 10’u bu problemi yaşayabilmektedir. Erkeklerde genellikle peyronie ve prostat gibi hastalıklara bağlı olarak görülmektedir.

Disparoni birleşme sırasında olmakla birlikte, bazen birleşme sonrası da hissedilebilir. Yaşanan ağrının hastalığa bağlı olduğunu söylemek için uzun süreli bir şekilde yaşanıyor olması gereklidir. Kadınlar bu ağrıyı genital bölgede yırtılma ve yanma hissi olarak tanımlarlar. Ağrı kimi hastalarda yüzeysel (vajina girişi), kimi hastalarda da derin (kasık bölgesi) yaşanabilir.

Bu hastalık vajinismus ile karıştırılsa da aslında bir bakıma çakışan hastalıklardır.

 

Vajinismusta pelvik kaslar kasılarak penetrasyona imkan vermezken disparonide penetrasyon vardır, ama ağrılıdır. Vajinismus tedavisi gören hastalarda penetrasyon gerçekleşse de kişi kendini kasmaya devam edebilir ve disparoniye yol açabilir. Hastalığın teşhisi kadınlarda jinekolojik muayene ile olur. Doktor, ağrının ne zaman başladığını, ağrının tam olarak nerede hissedildiğini, hangi pozisyonlarda daha çok ağrı duyduğunu, doğum ve cerrahi geçmişini soracaktır. Pelvik muayene yapılarak vajina içerisinde herhangi bir tahriş, anatomik anormallik ya da enfeksiyon olup olmadığına bakılır.

Disparoni Nedenleri Nelerdir?

İki tip disparoni vardır. Bunlardan biri yüzeysel diğeri ise derin disparonidir. Yüzeysel disparoni, penisin vajinaya giriş hareketleriyle birlikte vajinanın giriş kısmında ortaya çıkan ağrılardır.

Yüzeysel disporinin nedenleri; vajinada kuruluk, vajinit, genital yaralar, vajinal enfeksiyonlar, epizyotomi, vajinismus, rahim sarkması gibi rahatsızlıkların yanı sıra, kızlık zarının yapısal olarak sert olması gibi anatomik sebepler olabilir. Derin disparoni durumunda ise ağrı, kasıklarda ve belde hissedilir. Derin disparoni sebepleri; sistit, myomlar, yumurtalık kistleri, pelvik iltihabı, endometriosis, rahim ve yumrutalık enfeksiyonları olabilir.

Disparonide sorun her zaman fiziksel değildir. Yetersiz ön sevişme kadınlarda vajinanın henüz ıslanmadan ilişkiye girmesine yol açtığı için ağrılı cinsel ilişkinin sebebi olabilir.

 

Psikolojik sebepler de bu hastalığa sebep olabilir. Genellikle ilk başta vajinismus olarak ortaya çıkan hastalık, çoğunlukla cinsel bilgi eksikliği, cinsel tabularla yetişme veya geçmişte yaşanan cinsel travmalardan kaynaklanır. Sonrasında ağrılı ilişki olarak kendini gösterebilir.

Disparoni Tedavisi

Tedaviyi doğru ve hızlı bir şekilde olabilmek için öncelikle hastalığın sebebini iyi tespit etmek gerekir. Eğer altta yatan neden enfeksiyon ise ilaç kullanılarak problem çözülebilir. Kişide vulvar vestibulit sendromu varsa, vajina girişinde ağrıya sebep olan bölge çıkarılır. Kızlık zarının anatomisinden kaynaklanan bir durum var ise kısa süren ameliyatlarla tedavi olunur.

Endometriosis, yumurtalık kisti veya miyom gibi hastalıklar tespit edildiyse, bunlara yönelik, çoğunlukla laparoskopik tedaviler uygulanır. Sorun vajinal kuruluktan kaynaklanıyorsa kayganlaştırıcı kullanmak çözüm olabilir. Eğer fiziksel hiçbir problem bulunamıyorsa disparoni rahatsızlığının kaynağı psikolojiktir denilebilir. Bu durumda kişiye psikoterapi uygulanarak sorunun kaynağına inilir. Kişinin cinselllikle ilgili yanlış bilgileri varsa bunlar düzeltilir. Kegel egzersizleri verilerek pelvik kasların kontrol edilmesi öğretilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı