Hamilelik

Dış Gebelik Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gebelik yaklaşık 9 ay 10 gün, yani 40 haftalık uzun bir süreçtir. Hepimizin bildiği gibi gebelik, yumurta ve spermin bir araya gelmesi, yani döllenme ile başlar. Gebelik sürecinin normal seyrinde devam edebilmesi için sağlıklı bir sperm ve sağlıklı bir yumurta hücresinin bir araya gelmesi yeterli değildir. Dış gebelik bunu bize hatırlatan sorunlardan biridir.

En Çok Merak Edilen Sorulardan Biri; Dış Gebelik Nedir?

Yumurtalıklarda gelişen yumurta hücresi yumurta kanalına (fallop tüpü) atılır. Yumurta hücresi yumurta kanalında bir süre bekler ve spermi bekler. Eğer sperm ile buluşursa döllenme gerçekleşir. Yumurta döllendikten sonra 3-4 gün içerisinde embriyo yumurta kanalından çıkar ve rahim duvarına (uterus) yerleşir. Embriyo doğuma kadar ki büyüme ve gelişme sürecini rahim duvarında gerçekleştirir.

Dış gebelik nedir derseniz; embriyonun rahim duvarı yerine yumurta kanalına, abdominal boşluk (karın içerisi) ya da servikse (rahim ağzına) tutunmasıdır. Ektopik gebelik olarak da adlandırılan dış gebelik, her 50 gebelikte 1 görülebilmektedir. Çoğunlukla embriyonun fallop tüpüne yerleşmesiyle oluşur.

Ektopik Gebelik Neden Olur? Hangi Durumlar Problemin Görülme Olasılığını Artırır?

Çoğu zaman sebebi bilinmemekle beraber, aşağıda belirteceğimiz durumlar dış gebelik olasılığını artırmaktadır.

  • Daha önceden ektopik gebelik geçirmek
  • Fallop tüplerinde iltihaplanma
  • Kısırlık tedavisi için kullanılan ilaçların ve uygulanan yöntemlerin; fallop tüplerinin hareketliliğini azaltması
  • Daha önce fallop tüpleri, abdominal bölge ve rahimde geçirilen ameliyatların, tüplerde yapışkanlığa sebep olması
  • Spiral (Rahim içi araç) takılıyken hamile kalmak
  • Progesteron içeren doğum kontrol hapları ve cihazların tüplerdeki hareketliliği azaltması
  • Gebelikte sigara kullanılması

Dış Gebelik Belirtileri Nedir?

Bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi normal gebelikte görülen belirtiler, dış gebelik belirtileri olarak da görülebilir. Bunların dışında şiddetli karın krampları, vücudun bir tarafında görülen ağrı, vajinal kanama, boyun ve omuz ağrıları emareler arasındadır.

Dış Gebelikte Tedavi Yöntemleri

Gidilen her doktor kontrolünde anne ve baba adayı büyük bir heyecan yaşar. Doktorundan her şeyin yolunda gittiğini ve rutin bir gebelik geçirildiğini duymayı temenni eder. Ancak bazen işler yolunda gitmeyebilir. Dış gebelik de bir şeylerin yolunda gitmediği durumlardan biridir. Dış gebelikte tedavi, gebeliğin kesinlikle sonlandırılmasıdır. Burada önemli olan anne sağlığını riske atmamaktır. Eğer dış gebelik erken dönemde teşhis edildiyse ilaç ile ya da gebelik kesesine enjekte edilen toksik madde ile gebelik sonlandırılır.

Eğer erken teşhis konup dış gebelikte tedavi uygulanmamışsa, embriyonun rahim dışında büyümesi anne adayının hayatını riske etmektedir.

 

Embriyonun yumurta kanalında büyümesi iç kanamaya veya tüpün yırtılmasına sebep olabilir. Bu durumda hasta derhal ameliyat edilir ve gebelik kesesi tüpten alınır. Tüpteki tahribat fazla ise tüpün tamamen alınması da gerekebilir. Ameliyat sonrası 3-6 ay arası, doktorunuzun belirlediği süre içerisinde hamile kalmamanız önerilmektedir.

Gebelik ihtimaliniz ya da belirtileriniz var ise bir an önce bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. İster normal ister dış gebelik olsun erkenden gebeliğinizin farkında olmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı