Bebek Gelişimi

Diş Çıkaran Bebeğe Ne İyi Gelir?

Minik masum bebeğinizin dişleri yaklaşık doğduktan altı ay sonra çıkmaya başlayacaktır. O masum güzellik kısa bir süreliğine minik bir canavara dönüşüp meme emerken göğsünüzü ısırmaya, size sarılmış özlemiş gibi yapıp yanaklarınızı dişlemeye, elimi hiç bırakma dercesine parmaklarınızı sıkıca yakalayıp sonra kemirmeye başlayacak, hatta bazı minikler bununla da kalmayıp gece ağlamalarıyla sizi uykuya hasret bırakacaktır. Sizin için zor bir dönem biliyoruz ancak inanın; bebeğiniz için bu süreç çok daha sıkıntılıdır. Bu süreçte diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir bilen ebeveynler bebeklerinin diş eti iltihaplanması, ağrı, kaşıntı, yüksek ateş gibi problemlerini en az hasarla atlatmalarına yardımcı olabilirler.

Bebek Diş Ağrısı ile Baş Etmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

Bebeklerin gelişim dönemleri ve o dönemlerde beklenen gelişim özellikleri ortalama verilere göre düzenlenmiştir. Her bebek hatta tek yumurta ikizleri bile birbirinden farklı gelişimsel özellikler gösterirler. Bireysel farklılıklar diş çıkaran bebeklerde de kendisini gösterir; kimisi bu süreci rahat geçirirken bazıları oldukça sıkıntılı geçirirler. Durum nasıl olursa olsun bilen ebeveynler bu süreçte uygulayacakları etkili yöntemlerle bebek diş ağrısı ile baş ederek yavrularının en büyük yardımcısı olacaklardır.

  • Silikon ya da kauçuk diş kaşıyıcı; eczane ya da güvenilir bir bebek mağazasından alacağınız kaliteli bir ürünü buzdolabında soğutarak bebeğinize verebilirsiniz.
  • Ahşap diş kaşıyıcı; eğer silikon ya da kauçuk diş kaşıyıcı bebeğinizi rahatlatmaya yeterli olmazsa daha sert olan ahşap bir diş kaşıyıcı deneyebilirsiniz.
  • Boyasız, doğal ahşap oyuncaklar; üzerinde boya bulunmayan ahşap oyuncaklarla oynayacak aynı zamanda ihtiyaç duydukça diş etlerini rahatlatacaktır.
  • Soğuk kaşık; metal yemek kaşığı veya tahta kaşığı buzdolabında soğutup kemirmesi ve hırsla kaşıyarak rahatlaması için bebeğinize verebilirsiniz.
  • Dondurulmuş bez; bebeğinizin organik pamuklu ağız mendillerinden birini hafif nemlendirip dondurucuda dondurduktan sonra yavrunuza verebilirsiniz.
  • Karanfil, papatya, kuşburnu gibi diş ağrısını azaltacak bitkiler; diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir sorusunun bitkisel çözümü bu bitkilerle yapacağınız çaylar olacaktır. Bitkileri iyice yıkayıp kaynamış su içerisinde 5-8 dakika demleyip iyice ılıttıktan sonra; dilerseniz minik bir kaşıkla oturur pozisyondaki bebeğinize içirebilir dilerseniz suyunu diş etlerine sürerek masaj yapabilirsiniz.
  • Masaj; temiz parmaklarınızla bebeğinizin diş etlerine nazikçe masaj yapmanız bebek diş ağrısı için iyi gelecektir. Ancak dikkatli olmakta fayda var çünkü parmaklarınızı ısırmak için çok hevesli olacaktır.

Diş Çıkaran Bebeğe İyi Gelen Yiyecekler

Bazı yiyecekler bebeğinize doğal diş kaşıyıcı ve soğuk kompres görevi görerek yavrunuzu rahatlatacaktır. Diş çıkaran bebeğe iyi gelen yiyecekler sizin için aşağıda sıralandı.

Ancak bu listeye geçmeden önce; besinleri gözetiminiz altında yavrunuza vermeniz ve asla yiyecekle birlikte yalnız bırakmamanız gerektiğini hatırlatmakta yapmakta fayda var.

 

İşte diş çıkaran bebeğe iyi gelen yiyecekler ve verilme şekilleri;

a) Soğuk mango çekirdeği

Mango oldukça lezzetli, tatlı, sulu ve iri çekirdekli bir meyvedir. İri mango çekirdeği üzerinde bebeğinizin kolayca kemirip lezzetini alabileceği meyve kalıntıları bulunur. Bu çekirdek hele bir de buz dolabında iyice soğumuşsa inanın bebeğiniz hem lezzetine hem de rahatlatıcı etkisine bayılacaktır.

b) Sert sebze ve meyveler

Soyulmuş kereviz parçaları, havuç, salatalık, dilimlenmiş elma, armut gibi sebze ve meyveler sert olduğundan dolayı her ısırıkta diş çıkaran bebeğe iyi gelecektir. Bu sebzeler sulu ve lezzetli olduğundan, miniğiniz dişlerini kaşırken aynı zamanda sağlıklı bir ara öğün de tüketmiş olacaktır.

c) Dondurulmuş yiyecekler

Düştüğümüzde veya bir yerimizi incindiğinde hemen ağrıyan yere buz koyarız. Bunun sebebi soğuk uygulamanın acıyı azaltması ve yaranın şişme, morarma gibi etkilerini en aza indirmesidir. Kereviz, elma, havuç, armut, muz, ananas, avokado gibi meyve ve sebzeleri, bir peynir çubuğunu hatta anne sütünü buzdolabının buzluk bölümünde dondurup ardından minik yavrunuza verirseniz onun ağrılı bölgesini de yatıştıracaktır.

d) Soğuk meyve ve sebzeler

Elma, armut, havuç, sert nektarin, salatalık, kereviz, pırasanın beyaz kısmı gibi sert meyve ve sebzeleri buzdolabında soğutup, ardından bebeğinizin kolayca tutup kemirebileceği boyutlarda kesip verebilirsiniz. Sert ve soğuk olması diş etlerini kaşıyarak rahatlatıcı bir etki yapacaktır.

e) Bebek Bisküvisi

Ağızda hemen dağılmayan, sert, şekil olarak da bebeklerin kavrayabilecekleri şekilde tasarlanmış bebek bisküvileri diş çıkaran bebeğe hem besleyici hem de rahatlatıcı bir seçenek olacaktır.

f) Bebek Dondurması

Bebeğinizin sevdiği meyveleri; kiminin suyunu sıkarak, kimini püre haline getirerek karıştırıp, dir dondurma kalıbına koyup dondurarak bebeğinize verebilirsiniz. Böylece bol vitaminli ve soğuk etkisi ile mükemmel bir diş kaşıyıcı dondurması yapmış olursunuz. Karpuz, nane, limon karışımı ilk denemeleriniz için güzel bir seçenek olabilir.

Bebek gelişimi konusunda zamanla uzmanlaşan yeni nesil ebeveynler olarak; diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir bilmenizde fayda var. Diş çıkaran bebeğe diş etlerini rahatlatmak için bütün yolları denediğiniz halde hala çok fazla ağrıyor, diş etlerinde iltihaplanma başlıyor ya da yüksek ateş görülüyorsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora götürmeniz gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı