Bebek Gelişimi

Çocuğunuzla Etkili Zaman Geçirmek İçin Tek Seçeneğiniz AVM Olmamalıdır!

Bizim zamanımızda babalarımız çalışır annelerimiz evde bizimle ve evin temel ihtiyaçları ile ilgilenirdi. Ancak zaman değişti, artık hem anneler hem de babalar iş hayatında eşit düzeyde yerini aldı. Tabi bu durumun aile bireyleri üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri oldu. Ailenin maddi geliri artarken aile bireyleri birbiriyle daha kısıtlı zaman geçirmeye başladı. Peki aile bireyleri bu duruma nasıl bir çözüm buldu; avm’ler. Artan maddi gelir hafta sonları çocukla AVM’lerde zaman geçirip, oyuncaklara binerek ve fast food yiyerek harcanıp çocuklardan alınan zaman telafi edilmeye çalışıldı. Peki bu gerçekten etkili bir zaman, güçlü bir paylaşım oldu mu?

AVM’ler ve Çocuk Üzerindeki Olumsuz Etkileri

“Bir hafta sonumuz var ne yapalım? Sinema, alışveriş sonra bir de yemek oooh bütün ihtiyaçları tek seferde bir yerden karşılarız.” diye düşünüp zamandan ekonomi yapmaya çalışmanız hem zaman hem para hem de sağlıktan yana sizi zarara uğratabilir. Bu sebeple tüm gününüzü bu kapalı alanlarda geçirmeden önce aşağıdaki sonuçları aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda var.

Fiziki Şartlar

Alışveriş merkezlerine adımınızı attığınız andan itibaren siz ve çocuğunuz kötü hava, ışık, ses, kalabalık, vitrinler, ışıltılı panolar gibi birçok fiziksel faktöre maruz kalırsınız. Bu faktörler sizi ve çocuğunuzu olumsuz yönde etkiler;

  • Havalandırmalar ne kadar iyi çalışırsa çalışsın binlerce kişinin soluduğu havaya maruz kalmak çocuğunuzu hasta edebilir.
  • Çok fazla uyaran içeren avm’ler çocuğunuzun ve sizin dikkatinizi dağıtarak yorar. Eve geldiğinizde dinlenmiş ve mutlu bir gün geçirmiş hissi duymazsınız.
  • Kalabalık ve gürültülü olan bu kapalı mekanlar siz ve çocuğunuz arasında sohbet etmek ve oyun oynamak gibi paylaşımların önüne geçer.
  • Güvenlik, sistemleri, internet, binlerce kişinin cep telefonundan kaynaklı yoğun bir elektromanyetik alana maruz kalınması baş ağrısına ve buna bağlı çocukta huysuzluk, hırçınlık gibi semptomlara sebep olabilir.
  • AVM’lerin renkli, ışıklı, cafcaflı olması, oyuncak kıyafet gibi çocuğunuzun ilgisini çekebilecek her şeyin tek seferde sunulması bir süre sonra miniğinizi doyumsuz bir çocuk yapabilir.

Fast Food Yiyecekler

Mağazaları gezdiniz, sinemaya gittiniz, filminizi izlediniz e haliyle acıktınız. Gerçi acıkmasanız bile yemek katından gelen enfes kokuların sizi cezbetmemesi pek mümkün değil. Zaten yoruldunuz bir de gidip evde yemekle mi uğraşacaksınız. E tabi yemeği de yiyip eve öyle dönün, hem çocuğunuzu dışarı çıkardınız ondan bir yemek mi esirgeyeceksiniz. Ancak fast food yiyecekler hazırlanırken kullanılan malzemeler ve hazırlanma koşulları göz önünde bulundurulduğunda eve gidip ekmek arası peynir domates yeseniz bile yavrunuz için daha faydalı bir şey yapmış olursunuz.

Hastalık Saçan Oyun Alanları

Oyun alanlarının üzerinde dev bir ekranda o alanın nasıl da özenle temizlendiği gösterilse de o alanlar, binlerce çocuğun temas ettiği oyuncaklar ciddi bir tehlike saçıyor. Çocuklarınız bu kapalı oyun alanlarında onlarca çocuğa rağmen arkadaşlık yapıp birlikte oynamak yerine genellikle bireysel oynamayı tercih ediyor ve eğlenceden çok mikropları paylaşıyorlar.

Mahallenizdeki parka gitmeniz çocuğunuzun hem sizinle hem de arkadaşlarıyla daha çok etkileşim halinde olmasını sağlayacak, açık alanda daha az hastalık riski taşıyacaktır.

 

Yazın Sıcak, Kışın Soğuk Diyerek Alışveriş Merkezlerine Kaçmak Yerine Alternatif Seçenekler Üretin!

Tabi ki alışveriş merkezine gidecek, alışveriş yapacak, sinemaya gireceksiniz, ancak bütün hafta sonunu bu şekilde geçirmeyip sadece günün belli bir kısmına sığdırın. Sadece sinemaya gidip ya da sadece alışverişinizi yapıp sonrasında çocuğunuzla iletişim halinde olabileceğiniz bir aktivite organize edebilirsiniz.

Soğuk demeyin, miniğinizi sıkı giydirin; sıcak demeyin, akşamüstü için plan yapın ve doğaya karışın.

Gerekirse evde zaman geçirin. İnanın birlikte oynayacağınız bir oyun, yapacağınız resim, pişireceğiniz kurabiye, izleyeceğiniz film sizi de miniğinizi de daha çok mutlu edecek ve aile bağlarınızı güçlendirecektir.

Yoğun iş temposundan dolayı hafta içi çocuğunuzla yeteri kadar zaman geçiremeyebilirsiniz. Ancak hafta sonları etkili zaman geçirebilmeniz tamamen sizin elinizde. İnanın çocuğunuzla az zamanda çok şey paylaşmanız mümkün yeter ki konuşabileceğiniz, etkileşim halinde olabileceğiniz, paylaşımda bulunabileceğiniz etkinlikler seçin. Çocuğunuzla etkili zaman geçirebilmek adına tüm hafta sonunuzu avm’ler ve benzeri alanlarda geçirmeyin!

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı