Anne Sağlığı

Çikolata Kisti Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda en yaygın olan kadın hastalıklarından biri endometriozis, halk arasında bilinen ismiyle çikolata kisti olmaktadır. Her 10 kadından 1’inde görülebilen bu hastalıkla ilgili merak edilenlerden bahsedeceğiz.

Çikolata Kisti Nedir?

Rahmin iç katmanını ince bir tabaka halinde kaplayan endometrium dokusu her ay hamileliğe hazırlanır ve bazı değişiklikler geçirir. Eğer hamilelik yoksa bu doku parçalanarak adet kanı olarak nitelendirdiğimiz kanla birlikte vajinadan dışarı atılır. Endometrium tabakası normalde rahim içinde bulunmaktadır, bu tabakanın rahim dışında bir yerde yer alması endometriozis (çikolata kisti) hastalığı olarak adlandırılır.

Endometrium dokusu, rahim dışında en sık yumurtalık kanallarında, yumurtalıklarda ve rahim arkası boşluk (Douglas boşluğu), vajen ile bağırsağın son kısmı arasında bulunur. Nadiren cilt ve göz dokuları gibi rahimden uzak yerlerde de bulunabilir. Normalde hamileliğe hazırlanmak için kalınlaşıp regl döneminde parçalanarak dışarı atılan bu doku, rahim dışında olduğunda kanla birlikte dışarı atılamaz. Bu da ağrıya ve iltihaplanmaya neden olur.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

 • Ağrılı ve yoğun adet kanamaları
 • İdrarda kan
 • İshal-kabızlık
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı (disparoni)
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Regl döneminde burun kanaması
 • Gebe kalamama
 • Karında şişkinlik
 • Depresyon

Gibi belirtiler çikolata kistinin belirtileri olabilir. Tabi bu belirtiler tek başına kistin var olduğuna işaret etmez. Bazen belirtilerin birkaçı birden varken bazen hiçbir belirti göstermeyebilir. Kesin tespit için muayene olmak gereklidir.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kistinin nedenleri kesin olmamakla birlikte genetik nedenlerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Eğer kadının ailesinde bu hastalığı yaşamış olanlar var ise kadındaki risk oranı yüksektir. Kist üreme çağındaki kadınlarda her yaşta görülebilir. Çoğunlukla doğum yapmış kadınlarda görülüyor olsa da doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir.

Endometriozis oluşumunda stres, alkol ve sigara gibi dış etkenlerin etkisi yoktur. Genetik yatkınlığa bağlı olarak her yaştan kadının başına gelebilir.

Çikolata Kisti Teşhisi Nasıl Konur?

Eğer bahsedilen şikayetler var ve çikolata kistinden şüphe ediliyorsa hemen doktora gidilmelidir. Doktor muhtemelen sizden kan testleri ve ultrason isteyecektir. Kesin tanı patolojik incelemeden sonra konulur. Bazen doktor elle muayene ile kist düğümlerini hissedebilir.

Çikolata kisti kısırlık yapar mı ya da çikolata kisti olanlar hamile kalabilir mi çokça merak edilen sorulardır. Herhangi bir semptom belirtisi göstermeksizin, uzun süre hamile kalamayan kadınların birçoğunda endometriozise rastlanmaktadır. Bu durum embriyonun rahim içinde tutunmasını engelleyebilir, spermleri öldüren toksinler üretebilir ve yumurtlamayı olumsuz etkileyebilir; ancak çikolata kistine sahip olan kadınların kesin olarak kısırlık sorunu vardır denilemez.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Olur?

Çikolata kistinin tedavisi kistin boyutuna göre belirlenir. Kistin boyutu çok fazla değilse ilaçla tedavi uygulanabilir, ancak boyut 4-5 cm’den büyükse ve kist birçok yere yayılmışsa açık ameliyat ya da laparoskopi ile kistin çıkarılması gerekecektir. Kisteler zamanında tedavi edilmez ise kadında yumurta rezervinin azalmasına ve yumurtanın kalitesinin düşmesine sebep olarak kısırlığa neden olabilir.

Çikolata kisti tedavisinde hastanın yaşı da büyük önem taşımaktadır. Eğer kadının yaşı küçükse, hastanın yumurta rezervleri yüksek olduğu cerrahi operasyonlar gebelik açısından büyük risk taşımaz. Hasta 35 yaşından sonra yumurtalık rezervlerinin azalması bu yaşlarda tedavi gören kimselerde gebelik olasılığını düşürebilir. Ameliyattan sonra eğer hamilelik isteniyorsa mümkün olduğunca kısa sürede gebe kalınması önerilir. Eğer erkekte herhangi bir problem yoksa ve ameliyattan sonra 1 yıl içinde gebelik oluşmadıysa tüp bebek önerilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı