Bebek Gelişimi

Bebekte Uyku Eğitimi

Bir bebek dünyaya getirmeye hazırlanırken annelerin hayatında birçok şey değişir. Beslenme ve yaşam tarzı bunların başında gelir. Ancak bebek dünyaya geldiği andan itibaren ebeveynler, özellikle anneler için çok güzel ama bir o kadar da zor bir süreç başlar. Gece bölünen uykular ve ağlamalar düzene girmediği zaman ebeveynler kadar bebek de psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Ayrıca yetersiz ve düzensiz uyku, bebekte dikkat bozukluğu, beslenme ve öğrenme problemlerine sebep olabilir. Bebekte uyku eğitimi işte tam da bu olumsuzlukları yaşamamanız içindir.

Bebekler İçin Uykunun Önemi

Hamilelik döneminizin ilk zamanlarından itibaren bebeğiniz bir yeni doğan gibi davranmaya başlar. Uyur, hareket eder, sesleri dinler, hatta düşünce ve anıları dahi vardır. Bebekler uyumayı da anne karnında öğrenirler. Zamanlarının çoğu uyumakla geçer.

Bebekler için uykunun ne kadar önemli olduğunu ebeveyn olarak fark etmek aslında hiç de zor değil. Bebeğiniz uyuduğu zaman mutlu ve sakin; uyuyamadığı zamansa huysuz, yorgun ve mutsuzdur. Bebeğiniz iyi bir şekilde uyuyup dinlenebiliyorsa bu size de yansır. Bebeğinizin uyuduğu vakitlerde siz de dinlenebilir ve kendinize vakit ayırabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir ebeveyn olarak bebeğinize daha faydalı olabilirsiniz.

Bebekte uyku düzeni olmasının daha temel faydaları vardır. İyi uyku bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Büyüklerimiz boşuna uyusun da büyüsün dememişlerdir. İyi uyku bebeğin becerilerinin gelişimine fayda sağlar. Uyurken bebekler çoğu zaman rüya görürler. Bu da bebeğin beynini uyararak hızlı gelişmesini sağlar.

Uykunun yetersiz olması bebeklerde obezite, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşamasına sebep olabilir.

 

Bebekte Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi bebeğinizin uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı öğrenmesine yardımcı olacak bir süreçtir. Bebeklerin uykudan uyanmalarının en önemli nedenlerinden biri REM kısmını geçememelerinden kaynaklıdır. Bu sırada uyanan bebekler tekrar uykuya dalabilmek için desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu sonradan öğrenilen bir şeydir. Kimi bebekler bunu kendi kendilerine öğrenirlerken kimileri de desteğe ihtiyaç duyarlar.

Bebekler nasıl uykuya dalarlarsa, hafif uykudan uyandıklarında da tekrar aynı şekilde uykuya dalmak isterler. Kucağınızda uykuya daldıysa tekrar kucak, memede daldıysa tekrar meme, kendi başına uyuduysa da yine kendi başına uykuya dalmak ister. Uyku eğitiminde amaç bebeğin kendi kendine uykuya dalmasını öğretmektir.

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku eğitiminin birçok çeşidi vardır; ancak hangi eğitimi seçerseniz seçin öncelikle bebeğinize günlük rutinler oluşturmalısınız. Mesela uyku saati yaklaştığı zaman bebeğinizin sakinleşmesini sağlayın, yorucu etkinlikler yapmayın. Bebeğe banyo yaptırmak kolayca uykuya geçişine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi uyuturken kitap okumak gibi rutinler oluşturabilirsiniz. Böylece kitap okumaya başladığınız zaman bebeğiniz bunu uyku ile ilişkilendirecek ve daha kolay uykuya dalacaktır.

 

Bebekte uyku eğitimi hususunda yardımcı olan pek çok uyku eğitimi danışmanlığı vardır. Bunun dışında birçok farklı yöntem de mevcuttur. Bunlardan biri ile bebeğinize doğru ve hızlı bir şekilde eğitim verebilirsiniz. Hangi yöntemin bebeğiniz için en iyisi olduğuna karar vererek bu eğitime başlamanın tam zamanı!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı