Bebek Gelişimi

Bebeklerde Oyun Neden Önemli?

Çocukluğumuzu hatırlamaya çalıştığımızda gözümüzün önüne ya bizi en çok mutlu eden ya da aksine en mutsuz olduğumuz anlar gelir. Çocukluk yaşantılarımız bizim karakterimizi oluşturan en önemli deneyimlerdir. Özellikle ilk 6 yaş karakter oluşumu için en kritik dönemdir. Yani 6 yaşına kadar başta güven duygusu olmak üzere bazı gelişimsel özellikler kazanılmazsa bu yaştan sonra ne kadar çabalarsanız çabalayın bir şeyler eksik kalacaktır. Bizler öyle ya da böyle büyüdük ama çocuklarımız… Onlara zengin bir çocukluk dönemi, sağlam temelli bir karakter ve iyi bir gelecek vermek istiyorsanız ebeveynler olarak yapmanız gereken en önemli şey onlara mutluluk, ilgi ve sevgi ile zenginleştirilmiş bir çocukluk vermektir. Zengin bir çocukluk ise bebeklerde oyun ile başlar.

Öyle ise hadi artık cep telefonlarınızı ve tabletlerinizi bir kenara bırakın. Çocuğunuza ekranlar değil siz ebeveynlik yapın.

Oyun Nedir?

Oyun bebekleri sadece eğlendirmek için kurgulanan aktivitelerdir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kesinlikle tanımı bu kadar basit değildir. Peki oyun nedir? Bebekler ve çocuklar için; en kaliteli öğrenme aracı, kendisini tanımasını sağlayan bir ayna, sosyal çevresi ile etkili iletişim kurmasını sağlayan bir simülasyon, duyguları deneyimleyerek öğrenmesini sağlayan yaşantılar ve daha fazlasıdır. Gerçek yaşamın bir demosu gibidir. Oyun nedir; bazen planlı, önceden tasarlanmış ve belli ön hazırlıklar gerektirmiş bazense spontane gelişmiş tamamen kendiliğinden ortaya çıkıvermiş eğlenceli, eğitici ve bol etkileşimli yaşantılardır.

Bebeklerde Oyun Neden Önemli?

Bebek oyun içerisinde aktifse ve kendini tam anlamıyla açıp oyuna katabiliyorsa;

 • Hem ince hem de kaba motor kaslarını kullanarak fiziksel gelişimini
 • Kendini keşfedebileceği, sevdikleri ve sevmediklerini anlayabileceği bir ortam yatarak psikolojik gelişimini
 • Karşı tarafı dinleyip anlayarak, kendisini sözlerle ifade ederek sözel gelişimini
 • Oyun kurma, düşünme ve problem çözebilme becerilerini geliştirerek bilişsel gelişimini
 • Oyundaki diğer bireylerle iletişim kurup etkileşim halinde kalarak sosyal gelişimini
 • Duygularını en doğal şekilde ifade etme ortamı bularak duygusal gelişimini
  destekler.

Oyun Kurarken Unutmamanız Gerekenler

Bebekler en iyi oynayarak öğrenirler. Ancak her oyun yeteri kadar nitelikli değildir. Gerçekten miniğiniz için hem kaliteli hem eğlenceli hem de çok yönlü bir etkinlik planlamak istiyorsanız aşağıdaki bilgileri dikkate almanızda fayda var.

 • Kuracağınız oyun bebeğin 5 duyu organına da hitap edecek uyaranlara sahip olmalıdır.
 • Oyunlara çok sayıda oyuncak dahil ederek dikkatini dağıtmayın. Ne kadar basit o kadar iyi.
 • Oyunun kurallarını detaylı olarak açıklayın ve süreçte daima bebeğinizle diyalog halinde olun.
 • Oyunda siz de aktif olarak rol almalısınız çünkü minikler taklit ederek öğrenir ve oynarlar.
 • Bebekler oyunları tekrar tekrar oynamaktan keyif alırlar. Aynı şeyi defalarca yapmak istediklerinde onlara engel olmayın.
 • Süreci bebeğinizin hızına göre ilerletin, acele etmeyin.
 • Oyun kurmak için materyal arama derdine düşüp eğlenceyi ertelemeyin. Bebeklerde oyun kurarken en iyi malzeme sizsiniz. Mimikleriniz, elleriniz, gözleriniz, sesiniz… Tek ihtiyacınız biraz yaratıcı fikir. Evdeki basit malzemelerle harikalar yaratabilirsiniz.
 • Amacınız bebeğinizin çok daha hızlı büyümesi, daha çok şey öğrenmesi, atomu parçalaması değil kendi gelişim hızında en iyi şekilde ilerlemesini sağlamaktır.

Yavrunuzun sağlıklı bir gelişim göstermesinin her şeyden önemli olduğunu biliyoruz.

Öyleyse size tavsiye televizyonu kapatın, telefonu bir kenara kaldırın ve çocuğunuza dönün.
Bebeğinizin ne yüzlerce oyuncağa ne de milyon dolarlık maliyeti olan bir filme ihtiyacı var. Bebeklerin ilk önce size ve oyuna ihtiyacı var. Bebeklerde oyun en iyi iletişim, gelişim ve öğrenme aracıdır. Ebeveynler olarak size düşen onlara uyarıcı bir çevre sunarak, duyularını harekete geçirmek ve bebeğinizin kendi gelişim potansiyeline ulaşmasını sağlamaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı