Bebek Gelişimi

Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik Sorununa Çözüm

Ağlamak, bir bebeğin en güçlü iletişim aracıdır. Bebekler, ihtiyaçlarını giderebilmek için ağlarlar. Bebeklerin ihtiyaçları; karnı aç olabilir, bezini kirletmiştir, bir yeri ağrıyordur ya da annesinin sımsıcak kucağını istiyordur. Evet ağlamak bir bebeğin yaptığı en doğal şeydir. Ancak bebeğiniz, tüm ihtiyaçları giderildiği halde hala ağlamaya devam ediyorsa ve bu durum saatlerce sürüyorsa; kolikli bebek annesi olabilirsiniz.

Kolik Nedir? Kolikli Bebek Nasıl Anlaşılır?

Bir sorunla baş edebilmenin en temek yolu sorunu tanımaktır. Bu sebeple bebek büyüten kişilerden çok sık duyduğumuz ve anne adaylarının adeta kâbusu olan sorunlardan biri olan kolik nedir, iyi bilmek gerekir.

Günde üç saatten fazla süren, haftada en az üç gün görülen ağlama nöbetleridir.

 

Bu ağlama nöbetlerine, kolik tanısının konulabilmesi için; nöbetlerin üç haftadan fazla bu yoğunlukta devam etmesi gerekir.
Bebeğin ağladığı sırada yaptığı hareketler de birer belirti olabilir. Bebek ağladığı esnada; bacaklarını karnına çekip sonra tekrar düzleştirerek uzatıyorsa, ıkınıp kızarıyorsa, gaz çıkarıyorsa ihtimal daha da artar. Kolikli bebek çok sık görülür ve bebek için korkulacak bir durum değildir. Ancak anne ve baba için oldukça sıkıntılı ve sinir bozucu bir süreçtir.

Olası Kolik Sebepleri

Bebeklerde çok sık karşılaşılan bu problem; doğum öncesi ya da sonrası yaşanan herhangi bir olaydan kaynaklanan, çevresel faktörlü ya da genetik bir durum değildir. Kolik sebepleri tam olarak bilinememektedir. Ancak bu konu ile ilgili farklı görüşler vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bazı uzmanlara göre yeni doğan bebeğin, rahim dışındaki dünyaya uyum sürecidir. Aylarca anne karnında amniyotik sıvının içerisinde büyüyüp gelişen bebeklerin, hava ortamında soluk alıp vermeye başlamasından kaynaklı oluşan doğal sürecin bir sonucu olarak görülür.
 • Bazı çevreler bağırsaklardaki bakterilerden kaynaklandığını savunur.
 • Kimileri, beyin kimyasallarından olan seratonin ve melatonin kaynaklanan dengesizlikle açıklar.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Geçer?

Miniklerin karın ağrılarından dolayı uykusuz ve yorgun geçen uzun gecelerden sonra; ebeveynlerin kolik ne zaman geçer diye merak etmesi çok normaldir. Fakat sebebi bile net olarak açıklanamayan bu problemin tam olarak ne kadar süreceğini tahmin etmek de oldukça zordur. Uzmanlara göre genelde 3 ya da 4 ay süren bu problem, bazı bebeklerde 1 ay daha fazla sürebilir. Ancak en fazla 5. Ayın sonunda kolikli bebek kendiliğinden düzelir.

Kolik Bebeğe Ne İyi Gelir, İşte Ebeveynlere Tavsiyeler

Kolikli bebek sahibi anne babaların işi gerçekten de çok zor. Zaten lohusa döneminde olan annenin sürekli ağlayan bir bebek karşısında etkilenmeden kalmasını beklemek gerçekten de çok zor. Ama bu durumdan kaçış olmadığına göre etkileri hafifletmeye odaklanmak en iyisi. Bu sebeple kolik bebeğe ne iyi gelir, bunu bilmekte fayda var. İşte anne babalara onları biraz da olsa rahatlatacak bazı tavsiyeler:

Sizin için;

 • Öncelikle bebeğinizin ağlama krizlerinin sebebinin sizden kaynaklı olmadığına ikna olun. Unutmayın ki onun için durum çok daha zor.
 • Bu durumun geçici olacağını aklınızdan çıkarmayın. Huzurlu ve sakin günler çok yakında.
 • Yakınlarınızdan gelecek destekleri geri çevirmeyin. Biraz yalnız kalmak, ortamdan uzaklaşmak size iyi gelecektir.
 • Bebeğinizi bir yakınınıza emanet ederek eşinizle güzel bir gezinti yapabilir, sinemaya gidebilir ya da sevdiğiniz herhangi bir şey yapabilirsiniz.

 

Bebeğiniz için;

 • Bebeğinizi yatıştırmaya çalışın. Ağladığında kucağınıza almanız onu daha iyi hissettirecektir.
 • Her beslenmesinden sonra bebeğinizin gazını çıkarın.
 • Ilık bir banyo sonrası; sırtına ve karnına dairesel hareketlerle masaj yapılan kolikli bebek bir süre rahatlayacaktır.
 • Doktorunuzdan sindirime yardımcı bir ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Bebeklerin ağlaması elbette normaldir. Evet bazıları gerçekten de ortalamanın üzerinde ağlar. Ancak kolikli bebek için işler biraz daha zorlaşır. Bu durumda mutlaka bir uzman doktora gidilmelidir. Çünkü çok ağlama bebeklerde başka sorunların sebebi de olabilir. Sakin ve sabırlı olun, bebeğinize sımsıcak sarılın, kolik bebeğe ne iyi gelir bunu araştırın ve mutlaka uzman görüşü alın. İşler en kısa sürede yoluna girecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı