Bebek Gelişimi

Bebeklerde Kabızlık

Anne ve babalar için bebeklerinin mutlu ve sağlıklı olması her şeyden önemlidir. Bebeklerin ağlamaları, sızlanmaları onları mutsuz ettiği kadar ebeveynlerini de mutsuz edecektir. Bir bebeği en çok huzursuz eden problemlerden biri de kabızlıktır. Bebeklerde kabızlık sık karşılaşılan ve genellikle kolay çözülebilen bir problemdir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık dışkının zor ve acılı bir şekilde yapılmasıdır. Her bebeğin gün içinde kaka yapma sayısı farklıdır. Bazı bebekler günde 2 ya da 3 kez kaka yaparken, bazı bebekler haftada 2 defa kaka yapabilir. Yani her kaka yapmakta zorlanan bebeğin kabız olduğu söylenemez. Eğer bebeğinizin rutin kaka yapma düzeninin dışına çıktığını ve kabız olduğunu düşünüyorsanız, kabızlık belirtileri gösterip göstermediğini kontrol etmenizde fayda var.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Bebeğiniz kaka yapmakta zorlanıyorsa, bu onun kesinlikle kabız olduğu anlamına gelmez. Bebeklerde kabızlık problemi söz konusu ise aşağıdaki belirtilerden bir ya da birden fazlasını gösteriyor olması gerekir. İşte en sık görülen kabızlık belirtileri;

  • Kaka yapmakta zorlanma
  • Ağlama, sinirlilik, ıkınma
  • Kurumuş, sert kaka
  • Normalde yaptığından daha kötü kokulu gaz çıkarma
  • Karında şişlik ve iştahsızlık
  • Sertleşmiş gergin bir karın

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlığa Sebep Olan Faktörler

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı düşüktür. Çünkü anne sütünde bebeğin bağırsak hareketlerini kolaylaştıran motilin denen bir hormon bulunur. Bu hormon bebeğin daha sık ve kolay kaka yapmasını sağlar.

Anne sütüyle beslendiği halde yeni doğan bebeklerde kabızlık görülüyorsa, bu durum annenin beslenmesinden kaynaklı olabilir.

 

Annenin kabızlık problemi yaşıyor olması bebeğin de aynı problemi yaşamasına sebep olabilir. Bu durumda öncelikle anne kendi kabızlık problemini çözmeli; sindirimi kolay ve lifli besinleri tercih etmelidir.
Formül süt kullanan bebeklerde ya da anne sütünden formül süte geçen bebeklerde de kabızlık görülebilir. Çünkü formül mamalar genelde inek sütü proteini içerir. İnek sütü proteinlerini içeren mamaların hazmedilmesi ise zordur. Bu durumda doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz bebeğiniz için uygun formül sütü önerecektir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Çok basit yöntemlerle bebeklerde kabızlık problemi çözülebilir;

  • Bebeğinize vücut egzersizleri yaptırabilirsiniz. Mesela bacaklarını tutup bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi hareket ettirme hem bebeğinizin bağırsak hareketlerini artırır hem de ona eğlenceli bir oyun olup huzursuzluğunu azaltabilir. Karın ve bağırsak bölgesini dairesel hareketlerle ovalayabilirsiniz.
  • Miniklerin beslenmesinde mutlaka suya yer verilmesi, bebeklerde kabızlık nasıl giderilir sorusunun ilk koşuludur. Bebeğiniz ek besin alıyorsa erik, kayısı gibi sindirimi kolaylaştıran meyvelerin suyunu ya da marmeladını verebilirsiniz.
  • Miniğinize mutlaka lifli gıdalar ve posalı besinler yedirin. Bu yiyecekler bağırsakları harekete geçirecektir. Muz, patates, pirinç lapası gibi kabızlığa sebep olacak gıdaları bebeğinizden uzak tutun.

Bebeğinizde kabızlık problemini fark edip, beslenme ile ilgili gerekli önlemleri almanıza rağmen problem devam ediyorsa; bebeğiniz 8 gündür kakasını yapmadıysa mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Kabız bebekler için doktorunuz size beslenme önerilerinde bulunacaktır. Eğer bebeğiniz formül süt kullanıyorsa ona prebiyotik lifli bir mama önerebilir. Bebeklerde kabızlık durumu ilerlemişse doktorunuz yaşına uygun fitil ilaç da önerebilir. Merak etmeyin doktorunuzun tavsiyeleri ve tedavisinden sonra kısa sürede kabızlık problemi son bulacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı