Bebek Gelişimi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemleri ve Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin diş tomurcukları daha anne karnındayken oluşur. Ancak bu tomurcuklar damağın altında yer aldığından görünmez ve bu nedenle bebekler dünyaya geldiklerinde ağızlarında diş bulunmaz. Bebeklerde diş çıkarma belli zaman aralıklarında ve bazı belirgin belirtilerle kendisini gösterir.

Bebeklerin Diş Çıkarma Zamanları

Nadiren de olsa bazı bebekler dünyaya çıkmış dişlerle gelir. Fakat genelde yeni doğan bebeklerin dişleri henüz çıkmamıştır ve dişler belli zaman aralıkları ve belli bir sıra ile çıkmaya başlarlar. Bebeklerin diş çıkarma zamanlarına bir göz atacak olursak ortalama olarak;

  • 6-12 ay arası: Alt ve üst çenenin tam ortasındaki merkezi kesici dişler çıkar. Kesici dişler bebeğinizin besinleri kesip koparmasına yardımcı olacaktır.
  • 9-12 ay arası: Tam merkezdeki kesici dişlerin yanında yer alan yan kesici dişler çıkar. Bu dişler besinlerin kesip koparılması için ortadaki kesici dişlere yardımcı olur.
  • 13-19 ay arası: İlk azı dişlerin gelme zamanıdır. Azı dişler bebeğinizin yiyecekleri çiğneme esnasında ezip öğütmesine yardımcı olacaktır.
  • 16-22 ay arası: Köpek dişleri çıkmaya başlar. Köpek dişler besinleri parçalayarak küçük parçalara ayrılmasını sağlayacaktır.
  • 25-33 ay arası: Bebeklerin diş çıkarma sürecinde en son; besinleri öğütmeye yarayan İkinci azı dişleri çıkar.

Bebekte Diş Çıkarma Belirtileri

Sindirim sistemi ağızda başlar ve dişler besinlerin fiziksel yani mekanik sindirimini yapar. Sindirim sistemi sağlığının önemli bir parçası olan dişler 6. aydan itibaren çıkmaya başlar. Bazı bebeklerde diş çıkarma süreci o kadar rahat geçer ki, ebeveynler hiç fark etmeden bir gün bir bakar ki minik beyaz bir diş görünmeye başlamış bile. Ancak bazı ebeveynler için bu dönem, uykusuz gecelere imza atarak, hayatlarında unutamayacakları bir iz bırakabilir. Süreci sorunsuz atlatmak istiyorsanız bebekte diş çıkarma belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanızı ve hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. İşte en sık karşılaşılan bebekte diş çıkarma belirtileri;

1. Salya miktarında artış

Bebeklerin ağzından salya gelmesi çok normal bir durumdur. Ancak gelen sıvı miktarında belirgin bir artış varsa bebeğinizin dişleri yolda demektir, yakında saklandıkları yerden çıkacak ve size görünecektir.

2. Eline geçen her şeyi emme ve ısırma isteği

Emme bebeklerde doğuştan kazanılmış bir reflekstir. Bu refleks minik bebeğinizin hem anne göğsünden hem de biberondan süt emerek beslenmesini ve hayatta kalmasını sağlar. Ancak eğer bebeğiniz eline geçirdiği nesneleri hatta mobilyaları bile hırsla, ısırarak ve sinirli bir şekilde emiyorsa dişlerin gelme olasılığı oldukça yüksek demektir.

3. Şişmiş ve kızarmış diş etleri

Bebeğinizin diş etleri belirgin bir şekilde gerilmeye başlamış, şişmiş ya da iltihaplanmışsa hazırlıklı olun. Her an diş perisi size uğrayabilir. Ancak şişmiş diş etleri ağrıya sebep olup ağlama nöbetlerine ve bebeğin uyumakta zorlanmasına da sebep olabilir.

4. İştahsızlık

Bebekte diş çıkarma belirtileri arasında sık rastlanır. Kaşınan ve ağrıyan diş etleri bebeği huzursuz ederek hatta canını acıtarak yemek yemesini engeller ve bu durum da iştahsızlığa sebep olur.

5. Uykusuzluk ve sinirlilik

Miniğiniz son zamanlarda sinirli ve huysuzsa dikkat! Damaklarda oluşan ağrı ve kaşıntı bebeği huzursuz ederek uykusunu bölebilir. Uykusunu alamayan bebeğin de sinirli ve huysuz olması normal bir durumdur.

6. Yanaklarını ve kulaklarını kaşıma

Bebeğiniz sürekli yanaklarını ve kulaklarını elleriyle ovuşturuyor ya da yüzünü yatağına, yastığına sürüp kaşımaya çalışıyorsa diş çıkarma ihtimali çok yüksektir.

7. Sebepsiz ağlamalar

Gece ya da gündüz fark etmez; miniğiniz karnı tok, altı kuru olmasına rağmen sebepsiz yere ve uzun süre ağlıyorsa bunun sebebi çıkmaya çalışan ve onu huzursuz eden dişleri olabilir.

8. İshal ve ateş

Bebekte diş çıkarma belirtileri ishal ve ateş gibi çok daha sıkıntılı semptomlarla kendisini gösterebilir. Diş ateşi ve ishal bebeğinizi huzursuz etse de çok ciddi bir durum değildir. Bu süreçte bebeğinizin doktoruyla görüşerek durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Yavrularının fiziksel ve bedensel gelişimini yakından takip eden ebeveynler, bebeklerde diş çıkarma süreci ve belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olurlarsa; süreçle karşılaşıldığına daha bilinçli ve soğukkanlı davranabilirler. Bu nedenle araştırmak ve bilmek bebeğinizin de sizin de daha kaliteli bir gelişim süreci geçirmenize yardımcı olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı