Bebek Gelişimi

Bebeklerde Biberon Kullanımı

Bebekler için en değerli besin anne sütüdür. Doğanın mucizesi olan bu doğal besin kaynağı onların bütün besin ihtiyacını tek başına karşılayabilecek özelliktedir. Ancak bebekler her zaman doğal yollarla beslenemeyebilirler. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey özel olarak üretilmiş formül mamaları kullanmaktır. Bebeği formül mama ile beslemenin en kolay ve doğala en yakın yolu ise biberon kullanmaktır.

Niçin Biberona İhtiyaç Duyulur?

Annenin çeşitli sağlık problemlerinden dolayı ilaç kullanması, sütünün yetersiz olması ya da hiç olmaması durumunda bebeklerin anne göğsünden besleniyormuş gibi doğala en yakın şekilde beslenmesi için piyasada pek çok seçenek vardır. Ancak seçeceğiniz biberon, emme refleksi ile dünyaya gelen bebekler için uç kısımları, şekil ve akış debisiyle boğazlarına süt kaçmadan güvenle ve doğuştan getirdikleri yeteneklerini kullanarak beslenme olanağı sağlamalıdır. Anne, göğüs ucu çatlağı ve mastit gibi emzirme problemlerinden dolayı bebeğini emziremediği durumlarda bebeğini bu ürünlerle güvenle besleyebilir. Bu sayede minikler en temel ihtiyaçlarından olan açlık ihtiyacını anne göğsündeymiş gibi huzurla karşılarken, sevgi dolu kollarda uykuya dalarak güven ihtiyacını da karşılayabilirler.

Anneler yavrularını emzirmenin mümkün olmadığı zaman ve mekanlarda anne göğsüne yakın biberonlar vasıtasıyla ister formül süt ister önceden sağılmış anne sütüyle bebeğini güvenle dilediği gibi besleyebilir. Böylece işe, doktor muayenesine, bankadaki işlerini halletmeye gözü arkada kalmadan gidebilirler. Bu şekilde beslenme ile miniklerin kaç ml süt tükettiğini daha kolay takip edebilirler. Her öğünde yeteri kadar besin alıp iyi doyan bebekler, azar azar sık aralıklarla beslenmek yerine öğünlerini daha az aralıklara tüketebilirler. Ayrıca ek besine geçerken meyve suyu gibi sıvı gıdaları vermek için kullanıldığı takdirde; bebeğin süt dışında başka bir besini alıştığı yöntemle tüketmesi sağlanmış olacağından geçiş süreci daha da kolaylaşır.

Nasıl Ürünler Tercih Edilmeli?

Ucunda emzik olan ve içine sıvı koymak için bir hazne barındıran her ürünü biberon niyetine kullanmak haksızlık olur. Tıbbi uzmanlarla birlikte geliştirilmiş, özel hava akış kanalı bulunduran ürünler bu konuda en doğru tercih olacaktır.Hava akış kanalı, bebeklerin emme esnasında hava yutması sonucu oluşan gaz sancılarını engelleyerek ebeveynlerin en büyük kâbusu olan kolikle mücadele etmeye yarayan, kusmayı engelleyen kurtarıcı bir aparattır. Gaz problemi sona erdiğinde kanal çıkarılarak da kullanılabilir.

Bu tip ürünler ayrıca havanın besin ile temasını engelleyerek miniklerin yiyeceğindeki A, C ve D vitaminlerinin değerini yitirmesini engeller.

 

Satın alacağınız biberon, gerek emzik kısmı gerek tasarım gerekse üretildiği malzeme açısından emzirmeye eş değer bir beslenmenin gerçekleşmesini sağlamalıdır. Bu sayede bebek, emmek için çok fazla efor sarf etmediğinden orta kulak problemlerinin oluşma ihtimali en aza indirilir. 0 yaştan itibaren kullanacağınız ürünlerin süt haznesi cam ya da polipropilenden yapılmış olmalı ve içeriğinde BPA, ağır metaller, toksik maddeler, zararlı kimyasallar barındırmamalıdır. Kaynatılabilir, bulaşık makinesinin üst rafında yıkanabilir ve sterilizasyon aletinde dezenfekte edilebilir olması ile anne ve babalara kullanım kolaylığı sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı