Bebek Gelişimi

Bebek Maması Kullanmak Dünyanın Sonu Değil!

Minik bir bebek sahibi olmak dünyanın en muhteşem duygusudur. Ancak o minik yavrunun bakımı ve beslenmesi ile ilgili bütün sorumluk anne ve babaya aittir. Bunun farkında olan ebeveynlerin bebekleri için her şeyin en iyisini yapmaya çalışması normaldir. Ancak işler bazen planlandığı gibi gitmez ve bebek anne sütü alamadığı için hazır mama kullanmak zorunda kalır. Çoğu anne adayı böyle bir durum karşısında kendini yavrusuna karşı yetersiz hissedip üzülür ancak yeni nesil bebek maması çeşitlerinin içeriğini bilen ebeveynlerin içi artık rahattır.

Bebeklerde Mama Kullanılması Gereken Durumlar

Bebeklerin gerek fiziksel gerek zihinsel gelişimleri için en değerli besinin anne sütü olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Uzmanlar miniklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmeleri gerektiğini savunmaktadır. Ancak her anne adayı bu imkâna sahip olmaz. Aşağıdaki gibi miniklerin doğal yollarla beslenmesinin mümkün olmadığı durumlarda yapılması gereken en doğru şey bebeklerde mama kullanmaktır.

Annenin sütünün hiç olmaması:

Her anne yavrusunu besleyecek biyolojik donanıma sahip olmayabilir. Süt kanallarındaki gelişimsel bozukluklar, süt üretimini sağlayan hormonun yeteri kadar salgılanmaması, genetik yapı gibi nedenlerden dolayı bazı kadınlarda süt üretimi gerçekleşmez. Böyle bir durumda eski usul şekerli su, muhallebi, bebek bisküvisi gibi şeker oranı çok yüksek ve zararlı besinler yerine bebeklerde mama kullanmak gerekir.

Anne sütünün yetersiz olması:

Annenin sütünün olduğu ancak bebeğin tamamen doymasını sağlayacak miktarda olmaması durumudur. Yetersiz süt sadece genetik ve biyolojik kaynaklı değildir. Bazen psikolojik nedenler, annenin doğru emzirme yöntemini bilmemesi, bebeğin yeteri kadar emzirilmemesi gibi nedenler de sütün az üretilmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda önce bebeğin her iki memeyi de yeteri kadar emmesi ve süt bezlerini harekete geçirilmesi sağlanmalıdır. Emzirmenin hemen ardından bebeğe formül mama verilmelidir. Bebek aç ise ihtiyacı olan kadarını içecek ve aç kalmayacaktır.

Kullandığı ilaçların etkisi:

Annenin sağlık problemlerinden dolayı kullandığı ilaçların bazılarının sütün yapısına karışarak bebeğe geçebilecek düzeyde etkili olabilir. Annenin emzirmesinin uygun olmadığı böyle durumlarda bebeklerde mama kullanılması tavsiye edilir.

Emzirme problemlerinin yaşanması:

Emzirme döneminde yaşanan göğüs ucunun olmaması, göğüs ucu çatlakları, mastit gibi problemler annenin bebeğini emzirmesine engel olabilir. Sorun ortadan kalkana kadar bebeğin hazır mamayla beslenmesi gerekebilir. Çözüm sürecinde süt üretiminin durmaması için bebek emzirilemese bile göğüsler süt sağma makinesiyle sağılmalı ve bebeğe öncelikli olarak sağılan süt verilip ardından mamayla desteklenmelidir.

Anne Sütüne En Yakın Mamalar Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bebeğinizi doğal yollarla besleyememek dünyanın sonu değildir! Çünkü gelişen teknoloji sayesinde anne sütüne en yakın mamalar güvenle üretilebilmektedir. Önemli olan piyasada bu kadar çok çeşit varken bebeğiniz için en iyisini yani; sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli tüm özelliklere sahip olan doğru mamayı bulabilmektir. Formül mamaları değerli, anne sütüne yakın yapan özellikler ise aşağıdaki gibidir.

 • Tamamen doğal koşullarda ve organik beslenen inek ve keçilerden elde edilen sütlerin işlenmesiyle elde edilmiş olmalıdır.
 • Doğal yollarla elde edilen sütlere tam da bebeğin yaşına göre ihtiyaç duyacağı çeşit ve miktarda vitamin, mineral, protein ve diğer besin içeriklerinin eklenmelidir.
 • Anne sütüne en yakın mamalar; anne sütünde bulunan ve bebek gelişimi için oldukça önemli olan DHA (Dokozahekzaenoik Asit) ve ARA (Arakidonik Asit) gibi uzun zincirli yağ asitlerini içeriyor olmalıdır.
 • Sindirim ve bağışıklık sistemini desteklemek için doğal prebiyotikler içermelidir.
 • Bebeğin beyin gelişimini desteklemek için omega-3, omega-6, demir, iyot, kolin, kazein içeriyor olmalıdır.
 • Bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek zararlı maddeler içermemelidir.

Yeni Doğan Bebek Mamaları Diğer Mamalardan Farklı mıdır?

Nasıl ki bir çocuğun ve bir gencin yediği yemek miktarı doğal olarak birbirinden farklıysa; 0-36 ay arası bebeklerin de gelişim sürecinde belli zaman aralıklarında ihtiyaç duydukları besin miktarları da birbirinden farklıdır. Bu nedenle yeni doğan bebek mamaları da diğer yaş gruplarına ait bebek maması çeşitlerinden farklıdır.

Yeni doğan bebek mamaları genelde inek sütü bazlı olarak üretilirler. Ancak inek sütünün bebekler üzerindeki etkisini azaltmak adına yeni doğan formüllerinde protein içeriği düşürülmüş ve proteinin yapısı değiştirilerek anne sütüne yakın hale getirilmiştir. Bu nedenle kazein oranı inek sütünden daha düşüktür. Kalsiyum ve sodyum başta olmak üzere inek sütünde çok miktarda bulunan mineraller henüz tam gelişmemiş yeni doğan böbreklerine zarar vermemesi adına azaltılmıştır. Bağışıklık sistemi ve hücre yenilenmesini destekleyen nükleotidler eklenmiştir.

Formül Mama Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bebeğiniz için formül mama anne sütüne alternatif olabilecek en iyi besindir. Ancak bebeğinizin formül mamadan maksimum düzeyde faydalanabilmesi için ürünün satın alınması ve kullanılması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalar aşağıdaki gibidir.

 1. Aldığınız ürün sağlık bakanlığınca onaylanmış olmalıdır.
 2. Son kullanma tarihinin 6 aydan daha uzun bir süre olması gerekir.
 3. Aldığınız paketin yıpranmış, yırtılmış ya da solmuş olmamalıdır.
 4. Bebeğinizin ayına ve yaşına uygun olan formül mama satın alınmalıdır.
 5. Mama üzerinde yazan ya da doktorunuzun önerdiği miktar ve sayıda bebeğinizi beslemeniz gerekir.
 6. Kullanma talimatına uygun şekilde hazırlanmalıdır.
 7. Bebek maması hazırlarken şebeke suyu değil temiz içme suyu kullanılmalıdır.
 8. Hazırlanan mama çok bekletildiğinde ya da soğuduğunda tekrar ısıtılmamalı derhal dökülmelidir.
 9. Mamanın hazırlandığı biberonun temiz olmasına dikkat edilmelidir.
 10. Beslenme esnasında bebek biberonla birlikte yalnız başına bırakılmamalıdır.
 11. Beslenme sonrasında bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Bebeklerin en iyi şekilde gelişmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için anne sütünün değeri paha biçilemez. Ancak yetersiz olduğu ya da hiç olmadığı durumlarda da panik yapmaya gerek yoktur. Çünkü son teknoloji ile üretilen yeni nesil bebek maması çeşitleri artık anne sütüne çok yakındır. Bebeğinizin yaşına ve gelişim özelliklerine uygun doğru mamayı satın aldığınız ve doğru şekilde kullandığınız sürece bebeğinizin beslenmesi asla eksik olmayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı