Anne/Bebek

Bebek Koltuğu Hangi Tarafa Takılır? Otomobillerde Oto Koltuklarının Yerleştirilmesi

Ülkemizde 2010 yılından bu yana araçlarda oto koltuğu kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Ancak kullanımının denetimi yeteri kadar yapılmadığından olsa gerek, insanlar oto koltuğu kullanımı hususunda oldukça duyarsızlar. Oysa ki bu konu denetimin yapılmasına bakılmaksızın, ailelerin bilinçli olarak dikkat edip, özen göstermesi gereken bir husustur. Çünkü söz konusu olan çocuğumuzun can güvenliğidir. Bugün bir çikolata için bile ağladığında içimizin sızladığı, kıyamadığımız çocuklarımızı ve bebeklerimizi nasıl oluyor da bırakın oto koltuğu kullanmayı; emniyet kemeri bile takmadan araçlarda seyahat ettirebiliyoruz anlayamıyorum.

Trafik kazalarında meydana gelen çocuk ölümlerinin büyük bir kısmı oto koltuğu ile önlenebileceğinden, çocuklarımızın seyahat güvenliği için mutlaka kullanılmalıdır. Ancak çocuğunuzun güvenliği için oto koltuğunu kullanmak kadar, ürünü doğru yere ve doğru yönde bağlamak da çok önemlidir. Bebek koltuğu hangi tarafa takılır? Doğru cevap ihtiyaca göre değişebilir.

Ön Yolcu Koltuğu

Ebeveynler genelde küçük bebekleri için bu konumu tercih ediyorlar. Çünkü bebek önde olduğunda onunla daha rahat ilgilenebileceklerini düşünüyorlar.

Ancak çok zorunlu olmadıkça ön koltuğa ana kucağı bağlanmamalıdır. Bir araçta çocuk için en güvensiz yer burasıdır.

Yine de ön yolcu koltuğuna bağlamanız gerekiyorsa çok dikkatli olunmalıdır. Ana kucağı sürüş yönünde bağlanırsa kaza esnasında bütün darbelere açık olacaktır. Bu nedenle mutlaka sürüş yönünün tersine, arkaya bakar şekilde bağlanmalıdır ve hava yastığının aktif olmadığından emin olunmalıdır. Çünkü olası bir kazada hava yastığı açılırsa bebeği sıkıştırıp boğulmasına sebep olabilir.

Sürücü Arkasındaki Arka Koltuk

Bu konum ön yolcu koltuğuna nazaran daha güvenli olsa da yine de dezavantajları vardır. Bunlardan biri sol taraftan gelen darbelere açık olmasıdır. Diğer bir dezavantajı ise çocuğunuzu indirip bindirirken ters tarafta kalmasıdır. Çünkü Türkiye’de araçlar sağ tarafa park eder ve şoför sol tarafta kalır. Eğer bebek koltuğunuzu şoförün arkasındaki koltuğa bağlarsanız, çocuğunuzu trafiğin aktığı ve güvensiz olan taraftan indirmek zorunda kalacaksınızdır.

Sağ Arka Koltuk

Sol koltuğa kıyasla çocuğunuzu indirip bindirirken daha güvenli bir tercih olacaktır. Ancak olası bir kazada, soldan gelecek darbelere karşı tehlike arz etmektedir.

Arka Orta Koltuk

Yapılan araştırmalara ve kaza istatistiklerine göre oto koltuğunu yerleştirmek için bir araçta en güvenli yer arka orta koltuktur. Genelde arka koltuğun doğrudan ön cama bakıyor olması, sanki bir çarpma anında, çocuk cama çarpacakmış hissi verse de koltuk doğru takıldığı takdirde, fırlama şansı yoktur. Ancak burada asıl sıkıntı; araçların çok büyük bir kısmında, arka orta koltukta isofix olmamasıdır. Eğer arka orta kemeriniz üç noktalı ise ve oto koltuğunuz da kemer ile sabitlenebiliyorsa arka orta koltuğa sabitleyebilirsiniz. Ancak iki noktalı kemer, koltuğunuzu sabitlemek için güvenli olmayacaktır.

Araçlarda oto koltuğu kullanımı çocuklar için bir tercih değil zorunluluktur. Çocuklarımızın güvenliği her şeyden önemlidir. Bu nedenle bütçenize uygun bir oto koltuğu alıp, bebek koltuğu hangi tarafa takılır bilmeniz, koltuğun özelliklerine göre ve çocuğunuzun yaşına uygun yönde sabitlemeniz çok önemlidir. Çocuklar oto koltuğunda oturmaya ne kadar direnseler de mutlaka arabada yerlerinin neresi olduğunu bilmeleri gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı