Anne/Bebek

Bebeğinizin Banyosu İçin Gerekli Malzemeler: Bebek Banyo Seti

Bebekler için düzenli banyo yapmak çok önemlidir. Çünkü temiz olan bebek huzurlu ve mutlu olur, huzurlu olan bebek ise; rahat uyur. Ninnilerde bile “uyusun da büyüsün ninni” diye söylenmesini bilimsel bir gerçeğe dayanmaktadır. Bir bebek ne kadar iyi uyursa; hipofiz bezi de o kadar iyi çalışıp büyüme hormonu üretir ve bebeğiniz de sağlıklı büyür. Bu nedenle bebeğinizin banyoyu sevmesi önemlidir. Banyoyu bebeğinize sevdirmek ise siz ebeveynlere düşüyor. Bebeğinize güvenli ve huzurlu bir ortam hazırladığınız sürece; bebeğiniz banyo yapmaktan siz de onu banyo yaptırmaktan, çok keyif alacaksınız.

Bebeğinize banyo yaptırırken tüm gerekli malzemeler yanınızda olmalıdır. Peki ihtiyacınız olan bebek banyo seti içerisinde neler bulunmalıdır?

İhtiyacınız Olacak Banyo Malzemeleri

Bebeğinizi yıkamadan önce gerekli olacak malzemelerin tamamını hazırlayıp, yanınızda hazır tutmalısınız. Böylece herhangi bir malzemeye ihtiyaç duyduğunuzda bebeğinizi banyoda yalnız bırakmak zorunda kalmazsınız. İşte banyo sırasında gerekli olacak malzemeler;

Bebek Yıkama Küveti (Bebek Küveti):

Banyo küveti çok büyük olduğundan, içerisinde bebeğinizin kontrolünü sağlamakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle bebek yıkama küveti almakta fayda var. Bebek küveti istediğiniz yere taşınabilir olması ve içerisinde miniğinizi daha kontrollü tutabilmeniz bakımından hem kullanışlı hem de oldukça pratiktir. Ayrıca elinizden kayma ya da bebeğinizin küvetin kenarlarına çarpması durumunda; çok sert olmadığından dolayı, bebeğinizin canını acıtmayacaktır.

Bebek küveti miniğinize özel olmalıdır. Hijyenik olması açısından bebeğinizi yıkamak dışında başka bir amaçla kullanılmamalıdır.

Küvet Altı Örtüsü:

Bebek banyo seti içerisinde bulunması gereken malzemelerden biri de küvet altı örtüsüdür. Küvetin içine sereceğiniz temiz bir örtü ile bebeğinizin kaymasını engelleyerek daha güvenli bir ortam hazırlayabilirsiniz.
Bebeklere Banyo Şapkası: Minikleri yıkarken gözüne, ağzına ya da burnuna su kaçması onları huzursuz ederek korkutabilir. Bebeklere banyo şapkası kullanarak bu problemi kolayca çözebilirsiniz.
Bebek Banyo Tası: Bebek banyo tası sadece miniğinize su dökmek için kullanacağınız, ona özel plastik bir tas olmalıdır.

Bebek Havlusu:

Bebeğinizi üşütmemek adına iki adet yıkanmış, temiz havlu kullanmanızı tavsiye ederiz. Havlulardan birini küvetten bebeğinizi ilk çıkardığınızda kullandığınızda bu havlu çok ıslanacaktır. İlk kullandığınız havlu ıslandıktan sonra bebeğinizi kurutmaktan ziyade üşüteceğinden, kuruttuktan sonra hemen ikinci havluya alınmalıdır. İkinci bebek havlusu banyo sonrası miniğinizin masajını yapmak ve onu giydirmek için kullanılmalıdır. Böylece bebeğiniz kuru havlu üzerinde üşümeden güvenle hazırlanacaktır.

Bebek Şampuanı / Bebek Sabunu:

Miniğinizin hassas cildi için özel formülüyle hazırlanmış, organik bebek şampuanı ya da bebek sabunu banyo seti içinde bulunması gereken en önemli ürünlerin başında gelir.

Bebek Banyo Süngeri, Pamuklu Bez:

Bebeğinizi yıkayabilmek için tabii ki öncelikli olarak temiz ve bebeğinizin hassas cildi kadar yumuşacık bir bebek banyo süngeri ya da pamuklu bez edinmelisiniz. Miniğinizi banyo süngeri ile baş bölgesi ve yüzden başlayarak, aşağı bölgelere doğru yıkamalısınız.

 

Masaj Yağı / Masaj Kremi:

Banyo sonrası masaj bebeğinizi iyi hissettirecek ve kan dolaşımını hızlandıracak bir masaj için; bebeğinizin cildine uygun, hipoalerjenik, sizin tercih ettiğiniz ya da doktorunuzun tavsiye ettiği herhangi bir bebek yağı veya kremi almalısınız. Kullandığınız masaj ürünü bebeğinizi rahatlatırken aynı zamanda cildini de nemlendirmiş olacaktır.

Bebek Bezi:

Banyo sonrası bebeğinizi bezlemeniz için bebek beziniz yanınızda hazır olmalıdır. Bezi almaya gitmek için bebeğinizi açıkta bırakıp üşütmek istemezsiniz.

Temiz Kıyafetler:

Bebeğinizi üşütmeden, bir an önce giydirmek istiyorsanız, banyo sonrası giydireceğiniz temiz kıyafetler de yanınızda hazır olmalıdır.

İsterseniz rahatlatıcı, hafif bir klasik müzik ile bebeğinizi rahatlatarak yıkanmaya karşı olumlu bir tutum sergilemesine yardımcı olabilirsiniz.

Hele bir de bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı yanınıza alırsanız banyo ritüeliniz günün en eğlenceli aktivitesi olmaya aday olabilir.

Banyoya ritüelinize bebek banyo seti içerisindeki tüm malzemeleri edinip, tüm hazırlıklarınızı yaptıktan sonra başlamanız çok önemlidir. Çünkü herhangi bir malzeme unutulduğunda bebeğinizi banyoda yalnız bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bebeğinizin banyoda çok kısa bir süre yalnız kalması, istenmeyen kazaların meydana gelmesine sebep olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı